Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Chrońmy drzewa owocowe przed mrozem

Chrońmy drzewa i krzewy owocowe przed mrozem

Grudzień w tym roku zawitał w naszych ogrodach lekkim nocnym i porannym chłodem z temperaturami lekko poniżej zera. Dniami temperatury są dodatnie w granicach +3 do +7 st. C. Raz spadł śnieg ale nie utrzymał się nawet jednego dnia. Jaka będzie zima, trudno przewidzieć ale trzeba się przed nią zabezpieczyć, tak na wszelki wypadek. Do tej pory, pewnie każdy z Was okrył już krzewy i kwiaty ozdobne. Mamy w naszych ogrodach też po kilka drzewek i krzewów owocowych. I o ich ochronienie przekażę parę słów.

Przemarznąć mogą wszystkie owocujące drzewa i krzewy, nawet te dobrze zimujące. Mróz może wyrządzić szkody korzeniom, gałęziom, pniom, pąkom, a wczesną wiosną także zawiązkom owoców i liściom. Bacznie oglądając rośliny można ocenić która jej część została przemrożona.
 

Przemarzanie korzeni

Uszkodzenia korzeni od mrozu są najtrudniejsze do zauważenia, choć ich skutki są najniebezpieczniejsze dla roślin. Skutki uszkodzenia korzeni przez mróz objawią się nie od razu. Drzewa i krzewy będą początkowo wiosną miały liście i zakwitną ale zaczną zamierać. Po wykopaniu okaże się, że korzenie są przesuszone i o brunatnej barwie. Obok niskich temperatur korzenie niszczy zimny, przeszywający wiatr. Do przemarznięcia dojdzie gdy okryjemy korzenie drzew i krzewów zbyt cienką warstwą ziemi albo gdy gleba okrywowa jest zbyt luźna i nie ma śniegu. Wtedy mróz spenetruje głęboko. System korzeniowy w okresie zimowego spoczynku jest odporny, u starszych drzew nawet przy temperaturach poniżej 20 st. C. U młodych, takich do dwóch lat do -15 st. C. Ta zdolność przetrwania zmienia w okresie wczesnej wegetacji i do przemarznięcia może dojść już przy temperaturze -5 st. C, utrzymującej się przez kilka dni.

Ochrona drzewek

Jak się przed tym zabezpieczyć

1. Najlepiej jest ułożyć wokół pnia warstwę obornika o średnicy ok. 1-1,5 m i grubości 10-15 cm lub dobrze ubitego, nie całkiem jeszcze przerobionego kompostu. Taka warstwa obornika lub kompostu dobrze zabezpieczy system korzeniowy i dodatkowo będzie dla roślin źródłem nawożenia. Wiosną trzeba ją usunąć.

2. Ułożenie obornika lub kompostu trzeba zrobić właśnie teraz po pierwszych mrozach. Zrobienie tego przed mrozami może zwabić gryzonie, które mogą się tam zagnieździć.

3. Zabezpieczenie korzeni warstwą liści lub trocin nie jest dobrym rozwiązaniem bo sprzyja szkodliwym dla roślin procesom gnilnym i też zwabi gryzonie.

Przemarzanie pni i gałęzi

Mróz może spowodować zamieranie nadziemnej części drzew owocowych, głównie pnia i grubszych gałęzi. W wyniku przemarznięcia dochodzi do pękania kory i ran zgorzelowych. Dzieję się tak szczególnie wtedy gdy wystąpią duże wahnięcia temperatury pomiędzy nocą i dniem. Pęknięcia kory odsłaniają miazgę drewna i dochodzą nieraz do rdzenia pnia lub gałęzi. Jeżeli zjawisko różnic temperatur nie utrzymuje się zbyt długo to drzewo poradzi sobie z tym zabliźniając rany. Jeżeli potrwa to dłużej to pęknięcia mogą spowodować usychanie pni i gałęzi i prowadzić będzie do obumarcia drzewa. W skrajnych sytuacjach często pojawiają się uszkodzenia spowodowane silnym mrozem u nasady pnia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest duża ilość wody w tkankach kory tej części pnia.

Ochrona przed przemarzaniem

Jak się przed tym zabezpieczyć

1. Pnie 1-2 rocznych drzewa trzeba zabezpieczyć włókniną, tekturą falistą, słomą lub trzciną.

2. Starsze drzewa ale i krzewy trzeba bielić wapnem i to właśnie teraz w słoneczne dni grudniowe. Żeby podnieść walory ochronne bielenia dobrze jest przed bieleniem rozrobić wapno z wodą i dodać gliny. Warstwa izolacyjna będzie szczelniejsza a biały kolor nie będzie absorbował promieni słonecznych. Uchroni to prze pękaniem kory i dodatkowo unicestwi gnieżdżące się w pęknięciach szkodliwe owady i ich larwy.

Miejmy nadzieję, że zima nie będzie aż tak mroźna by doszło do szkód w naszych sadach. O zimowych uszkodzeniach pąków, liści i kwiatów napiszę na przedwiośniu.

Top