Nie dlaRelaksu „LORD” czyli władca. Podsumowania roczne.
06/03/2018
Szklarnia z poliwęglanu – rozsadnik warzyw i kwiatów.
13/03/2018

Cebula – żółta, czerwona, biała a może na szczypiorek.

Pora na siew! Kto jeszcze nie zaopatrzył się w nasiona, pora udać się do dobrego sklepu i kupić te, które potrzebne są do najwcześniejszych siewów. Wybierając nasiona nie kierujcie się wyglądem opakowania a dobrą jakością materiału siewnego. Dobrą jakość zapewnią nasi rodzimi producenci, bo nasze nasiona są dobre i tanie. Kupiłem już rzodkiewkę, lubię tę o wydłużonym biało-czerwonym korzeniu – jest smaczna i nie parcieje. Kupiłem też groch cukrowy, kilka odmian sałat i bób – lubię ten sprawdzony Windsor.

 

cebula

 

Cebula to warzywo niezbędne w większości narodowych kuchniach. Jest składnikiem wielu potraw i sałatek. Marzec to dobry czas na jej sadzenia. Początkowi rozwoju cebuli nawet sprzyjają chłody i wilgoć. Dopiero później, na etapie tworzenia się cebul, potrzebuje ona więcej ciepła i mniej wilgoci. Warto zastanowić się, przy kompletowaniu nasion, jaką wybrać cebulę na siewy i sadzenie. Oferta jest bogata, a termin wysiewu wcale nie tak odległy.

Cebula – jaką wybrać i jak ją uprawiać?

Żółtą, białą czy czerwoną? Najlepiej wszystkie. Wzbogaci to naszą kuchnie. Chociaż smakują podobnie, to różnią się od siebie. Żółta – najbardziej powszechna, jest ostra, dobrze się smaży i dusi. Nadaje się do zup ale do sałatek lepsza będzie łagodniejsza, czerwona. Biała nie wyrasta tak, jak żółta, ale najbardziej nadaje się do bezpośredniego spożycia, na surowo. To z białą cebulą najbardziej smakuje kanapka ze smalcem domowej roboty albo z plastrem salcesonu. Trzeba mieć je wszystkie, ale najwięcej żółtej.

Uzupełnieniem cebulowego arsenału ogrodnika będzie szczypiorek siedmiolatki. Pierwszy szczypiorek siedmiolatki pojawi się już w kwietniu. Wolę tę siedmiolatkę o wąskim szczypiorze, rośnie u mnie pod płotem od ponad 20 lat. Zbieram z niego szczypiorek do czasu, jak pojawi się on na dymce, a potem zachwycam się chabrowymi kulkami kwiatów siedmiolatki, które bardzo przyciągają trzmiele. Najlepszymi terminami siewu i sadzenia cebuli będzie czas między drugą połową marca, a końcem pierwszej dekady kwietnia. Jak tylko ziemia obeschnie i nadaje się do przekopywania, można siać i sadzić cebulę.

 

cebula

 

Cebulę można uprawiać z wysianych nasion, z rozsady i sadząc dymkę. Uprawa z rozsady jest bardzo czasochłonna i mało efektywna, dlatego u nas nie stosuje się tej metody. Siew prosto do gruntu – to jedna z popularniejszych metod uprawy cebuli. Cebula z siewki dobrze się uda na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i w rejonach o długim okresie wegetacji. Tak cebula najlepiej nadaje się do długiego przechowywania i może też być spożytkowana w przyszłym roku na dymkę. Najwygodniej wysiać nasiona w rzędy co 20 cm na głębokość ok. 2 cm. Cebula wschodzi późno, dlatego dobrze jest zmieszać jej nasion z rzodkiewką lub sałatą. Zabieg ten pozwoli na wcześniejsze zruszenie ziemi na międzyrzędziach. Cebulę posianą zbyt gęsto należy przerywać.

Cebula – zbiory

Najlepszy plon będzie przy uprawie z dymki. Będzie można ją wcześniej zebrać ale słabiej się przechowuje. Najlepsza dymka będzie wtedy, gdy ma ok. 1-2 cm średnicy i jest dobrze wysuszona. Niedosuszona dymka będzie wybijała pędy kwiatostanów i nie wyrośnie. Dymkę wysadzamy w rzędach co 10-15 cm. Trzeba ją sadzić niezbyt głęboko i dobrze obcisnąć w glebie. Zbyt płytkie posadzenie lub słabe obciśnięcie spowoduje ich wypchnięcie z gleby. Jeżeli się tak stanie to trzeba wypchniętą dymkę ponownie wcisnąć w podłoże. Najważniejszym przypielęgnacji grządki cebulowej jest częste pielenie z chwastów i wzruszanie gleby.

Uwaga!
Dymkę przed posadzeniem dobrze jest podsuszyć – ja robię to w lnianym woreczku na kaloryferze. Podsuszona cebula nie będzie wybijała w kwiat i będzie większa.

Cebula – odmiany.

Sklepy oferują najróżniejsze odmiany cebuli. Są odmiany wczesne i późne, białe, fioletowe i żółte. Są odmiany na cebulę i na szczypior.

 

cebula

 

Cebula Bajkał
Godną polecenia siedmiolatką jest odmiana BAJKAŁ. Szczypiorek tej odmiany zbieramy w drugim roku od posiania, od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu. Siedmiolatka Bajkał nie tworzy właściwej cebuli, lecz zgrubienie w dolnej części rośliny. Zgrubienie jest białe, przechodzące w szczypior, doskonale nadaje się jako dodatek do surówek, sałatek i kanapek. Wymaga systematycznego podlewania. Siejemy gęsto.

Cebula Wolska
Do siewu z nasion proponuję wypróbowaną cebulę WOLSKĄ. Wolska to późna, bardzo plenna odmiana, o dużej trwałości podczas przechowywania. Miąższ jest biały i bardzo smaczny. Siew w końcu marca, zbiór w końcu lipca.

Cebula dymka Sochaczewska
Dymka, odmiana SOCHACZEWSKA. To też dobrze u nas znana późna odmiana cebuli. Bardzo plenna. Tworzy równe, kształtne, lekko wydłużone cebule o bardzo dobrze przylegającej łusce. Doskonale przechowuje się po zbiorze.

 

cebula

 

Cebula dymka, odmiana WENTA
Dla odmiany kolorystycznej, polecam polską odmianę cebuli o czerwonej łusce. Ma smaczny, nieco ostry, biało czerwonawy miąższ. Kształt kulisty lekko spłaszczony. Dobrze się przechowuje.

Wartości odżywcze cebuli

Cebula jest bardzo ceniona ze względu na swoje wartości odżywcze i bakteriobójcze. Najważniejszym składnikiem cebuli jest cukier. Oprócz niego cebula zawiera białko, tłuszcze i sole mineralne. Ma w swoim składzie witaminę C, A i B. Ostry smak cebuli nadawany jest przez olejki lotne zawierające siarkę. W medycynie ludowej stosuje się sok z cebuli do leczenia przeziębień, utartą cebulę przykłada się na owrzodzenia i trudno gojące się rany. Jest też ona stosowana do obniżenia ciśnienia krwi i zapobiega zwapnieniu żył i tętnic.

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *