Nie dla Relaksu – aktualności ogrodowe
16/06/2017
Podsumowanie II etapu szkolnego konkursu na zielnik
26/06/2017

Nowe przepisy o wycince drzew

 

Zanim zetniesz drzewo na działce – przeczytaj !!!

Od 17 czerwca 2017r. zmieniły się przepisy związane z wycinką drzew.

Długo oczekiwana nowelizacja Ustawy (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880) o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004r. zaostrzająca warunki wycinki drzew weszła w życie 17 czerwca br. Zmiany wprowadzono Ustawą z dn. 11 maja 2017r. (Dz.U. z 2 czerwca 2017r. poz. 1074).

Dotyczy ona także nas działkowców i drzew które rosną na naszych działkach. Warto się zapoznać z zapisami wprowadzonych zmian bo kary za usunięcie drzew, ale także w określonych warunkach krzewów są bardzo dotkliwe. Trzeba się zatem dobrze trzy razy zastanowić zanim usunie się drzewo (krzewy) ze swojej działki. Zanim będzie o zmianach w przepisach to trzeba zaznaczyć, że nadal wycinka drzew owocowych nie jest objęta tymi przepisami, bez względu od tego jaki wiek ma drzewo jaki i od tego ile w centymetrach wynosi obwód pnia. Tutaj działkowiec sam decyduje. Ale nawet przy wycince drzew owocowych trzeba być rozważnym bo i tu urzędnik może zastosować nieprzyjazną nam interpretacji przepisów.

Po pierwsze nie ma jednoznacznej interpretacji definicji – Drzewo owocowe. W orzecznictwie sądowym przyjęto, że jeśli coś nie jest zdefiniowane w przepisach, to przyjmuje się definicję zwyczajową. Sądy uznają, że drzewa owocowe to takie, które rodzą owoce nadające się do spożycia. Wszystko jasne, ale przecież są jeszcze ozdobne odmiany drzew owocowych (odmiany ozdobne jabłoni, wiśni, śliwy i orzecha) które nie są uznane za owocowe bo nie wydają owoców. Co wtedy? Moim zdaniem trzeba na ich wycięcie mieć zezwolenie.

Po drugie – a co z bukiem? Choć nie jest to drzewo, ze względu na swoje rozmiary nadające się na działkę ale wykluczyć się nie da, że ktoś je zasadzi. Buk rodzi orzeszki, które uprażone nadają się do spożycia a jednak buk to nie jest drzewo owocowe. Tu też potrzebne jest zezwolenie.

Największa zmiana w przepisach: obwód drzewa mierzy się na wysokości tylko 5 cm, dawniej obwód pnia mierzono na wysokości 130 cm.

Tak więc od 17 czerwca 2017 r. bez zezwolenia będzie można usunąć z działki lub z terenu ogólnego ROD drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

– 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;

– 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platana klonolistnego; – – – 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Orzech

Jeżeli pomiar drzew przekroczy te wartości koniecznym jest uzyskanie zezwolenia od właściwego organu. Właściwym organem w tych sprawach jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Bardzo ważne jest to, że takie zgłoszenie może złożyć właściciel nieruchomości (art w art. 83f znowelizowanej Ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004r.). Działkowcy nie są właścicielami nieruchomości (działki ogrodowej) jest nim Stowarzyszenie Ogrodowe PZD. W Komunikacie Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 5 czerwca 2017 r. w sprawie zmiany zasad wycinki drzew na terenach ROD wskazuje się, wg mnie mylnie, że działkowiec sam może złożyć wniosek o takowe zezwolenie do organu wydającego zgodę na wycinkę. Myślę, że taki wniosek złożony przez działkowca nie zostanie w urzędzie przyjęty. Powinien go złożyć Zarząd ROD do którego powinien zgłosić się działkowiec podejmujący zamiar wycięcie drzewa,

Koniecznym jest także, uzyskanie zezwolenie na wycinkę, tak jak do tej pory krzewów rosnących w skupiskach o powierzchni większej niż 25 mkw. Tu się nic nie zmieniło. Mało prawdopodobnym jest by ktoś na swoje działce miał takie skupiska krzewów ale i tego nie da się wykluczyć.

W Wydziale Ochrony Środowiska UM w Brzegu zasięgnąłem opinii na temat usuwania z działek żywopłotów. W końcu są one uformowane w większości z krzewów. Wg Pani Beaty Nyczaj na usunięcie żywopłotu którego powierzchnia przekracza 25 mkw konieczne jest zezwolenie właściwego organu.

Procedura otrzymania zezwolenia od właściwego organu jest dość zawiła. Tak w kilku słowach, jak to zrobić?

Działkowiec zwraca się do Zarządu ROD z informacją o zamiarze usunięcia z jego działki drzewa lub krzewów, na usunięcie których wymagane jest zezwolenie właściwego organu. Sporządzane jest zgłoszenie które zawiera nazwę wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości z której drzewo (krzewy) ma być usunięte oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa (krzewów) na nieruchomości.

W terminie do 21 dni od doręczenia zgłoszenia właściwy organ dokona oględzin w celu ustalenia gatunku drzewa, wykonania pomiaru obwodu pnia drzewa (powierzchni krzewów).

Z oględzin sporządzany jest protokół. W terminie do 14 od dnia oględzin, właściwy organ może, w drodze decyzji administracyjnej wnieść sprzeciw na wycinkę. Jeżeli w tym terminie nie zostanie wniesiony taki sprzeciw można drzewo (krzewy) usunąć.

Zanim dojdzie do tak drastycznych kroków jak wycinka to warto zastanowić się nad konsekwencjami posadzenia drzew na działce. Wybierając gatunek drzewa na działkę trzeba oczami wyobraźni przenieść się kilkadziesiąt lat do przodu i wyobrazić sobie jak to drzewo będzie wyglądało kiedyś. Czy nie będzie dla ogrodnika przysłowiową kulą u nogi zacieniając warzywni? Jeżeli swój to jeszcze pół biedy ale gorzej jeżeli to będzie u sąsiada. Dęby, buki, brzozy, kasztanowce to nie jest dobry pomysł na działkę. Bezpieczniejsze będą drzewa owocowe, które dadzą dużo korzyści i nie są kłopotliwe jak zechcemy się ich pozbyć.

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *