Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Co robić z truskawkami po zbiorach?

Zbiory truskawek w tym roku dobiegły końca. Kto zamroził ich kilka woreczków będzie mógł zima przypomnieć sobie ich smak. Wraz z końcem zbiorów nie zapominamy o pielęgnacji naszego truskawkowego zagonka. Tak często się dzieje, bo po co się nimi zajmować skoro w tym roku nie dadzą już owoców. Nic bardziej mylnego, zadbajmy o truskawki. Jeżeli zadbamy o nie teraz będziemy mogli liczyć na obfite zbory w przyszłym roku.

Od czego zacząć po zbiorach?

Wszystko zależy od tego ile lat mają nasze truskawki. Najbardziej wartościowe są te jedno i dwuletnie. Trzyletnie nie dadzą już takich plonów ale jeszcze je zachowujemy. Czteroletnie należy usunąć bo wydadzą niewiele owoców i do tego małych. Sprawdzamy, czy na krzakach nie pozostały spleśniałe owoce, które zarażą całe rośliny. Usuwamy je z roślin i w żadnym wypadku nie wrzucamy do kompostownika.

truksawki gotowe do zbiorów

Z jedno i dwulatek pobieramy sadzonki, moim zdaniem trzylatki się już do tego nie nadają. Sadzonki wytwarzają się na rozłogach nazywanych też wąsami. Już na początku lipca odcinamy je od rośliny macierzystej, która dobrze owocowała w tym roku i tylko te dwie pierwsze najbliższe niej. Wsadzamy je po jednej do doniczek, tak by dobrze ukorzeniły się w lepszej niż na zagonie glebie. Sadzonki wyrosną do końca sierpnia i wtedy można je wysadzić np. uzupełniając opustoszałe miejsca lub przy zakładaniu nowego zagonu. Skoro rośliny wyradzają się co 4 lata to możemy, by zachować ciągłość owocowania uprawiać je w dwóch miejscach ogrodu.

sadzonka truskawki

Liście to odwieczny problem. Wycinać je, czy nie wycinać?

Moja rada jest taka. Wycinać, ale nie zaraz po zbiorze. Najlepiej zaraz po ostatnim zbiorze jest wycinać w każdej roślinie tylko najstarsze, przebarwione i chore liście. Zielone i zdrowe pozostawiamy, co spowoduje, że jeszcze latem pojawią się nowe zielone listki. Wzmocni to roślinę, szczególnie jej system korzeniowy. Powtarzamy ten zabieg w miarę brązowienia kolejnych liści. Całkowicie liście wycinamy dopiero późną jesienią co zapobiegnie rozwijaniu się na nich chorób grzybowych. Wiosną rośliny się odrodzą i wydadzą smaczne owoce.

Uwaga: wyciętych liści nie wyrzucajcie do kompostownika, najlepiej je spalić by nie roznosić chorób.

Ciągle pielimy.

Chwasty zagłuszają truskawki, zabierają im składniki pokarmowe i degenerują środowisko uprawy. Zaniedbania w usuwaniu chwastów spowodują to, że wiosną będziemy z nimi mieli dużo pracy. Szczególnie zwalczamy perz. Jeżeli zagon był ściółkowany chwastów nie powinno być dużo i częściej znajdują się przy samych roślinach. Tak samo jest gdy uprawa przykryta jest czarną agrowłókniną. Nie ma, co prawda chwastów w rzędach ale przy roślinach są. Dokładnie je spod nich usuwamy.

pielenie truskawek

Stale podlewamy.

Podlewanie jest szczególnie ważne przed i w trakcie owocowania. Nie zapominajmy o podlewaniu roślin po owocowaniu. Latem przy wysokich temperaturach rośliny bez wody ulegną przesuszeniu i wyginą. Podlewać trzeba obficie, tak by woda dotarła głęboko do korzeni.

Zasilanie roślin.

Po owocowaniu trzeba rośliny zasilić potasem, azotem, wapniem i magnezem. Najlepiej wykorzystać do tego dobrze przerobiony kompost. Podsypujemy nim rośliny, po czym lekko mieszamy z glebą wokół nich i podlewamy. Powinno wystarczyć. Można też do tego użyć specjalistycznych granulatów do uprawy truskawek. Ale lepszy będzie kompost. Zasilone kompostem rośliny łatwiej wytwarzają pąki kwiatowe i lepiej owocują.

Wybór odmian truskawek do posadzenia.

Czteroletnie truskawki trzeba zastąpić nowymi sadzonkami. Jeżeli nie macie swoich sadzonek to najlepiej kupić je w kwalifikowanych szkółkach krzewów jagodowych. Nie brakuje ich u nas i niektóre z nich dostarczą nam sadzonki przesyłką. W ogrodzie wystarczy mieć dwie odmiany truskawek, najlepiej jedne wczesne a drugi nieco późniejsze. Będziemy mieli tym sposobem truskawki przez cały czerwiec. Jest dużo nowych odmian truskawek ale proponuję wziąć sobie sprawdzone od lat odmiany.

sadzenie truskawek

Kent – odmiana wczesna, deserowa z owocami ciemnoczerwonymi, soczystymi i smacznymi. Odmiana bardzo plenna do sezonowego spożycia i na przetwory. Odmiana odporna na mrozy i choroby pleśniowe.

Druga propozycja to wiekowa już u nas Senga Sengana. Odmiana średnio-późna. Ma piękne ciemnoczerwone, błyszczące, aromatyczne owoce. Daje duże zbiory. Nie jest wrażliwa na mrozy i suszę. Nadaje się do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa.

  • Tytuł: Co robić z truskawkami po zbiorach?
  • Autor:
  • Data: 01/07/2016
  • Tagi:
Top