Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Ptaki naszych ogrodów - Szpak zwyczajny

Szpak zwyczajny

Pisałem w poprzednich częściach cyklu o wróblu, sikorce i rudziku, mniejszych ptaszkach, które żyją wśród nas. Tę część poświęcę szpakowi, którego też często możemy spotykać w naszych ogrodach.

szpak zwyczajny
Szpak zwyczajny

Szpak zwyczajny to ptak z rodziny szpakowatych często mylony z kosem. Zasadniczą cechą różniącą go od kosa są białe plamki na jego upierzeniu.

kos
Kos

Plamki te stały się przyczyną, dla której przyjęło się mówić o szpakowatości także w odniesieniu do ludzi i koni. Cecha ta oznacza mniej więcej nakrapianie koloru bazowego zwykle jaśniejszą barwą. Szpaki wśród koni to maść koni rdzawobiałych i brunatnobiałych. Szpakowaty mężczyzna to taki, który nieco wcześniej posiwiał.

szpakowaty mężczyznaszpakowaty kon

Ale to tak na marginesie...

Szpak zwyczajny – ma czarny kolor upierzenia z fioletowymi i zielonymi refleksami pięknie połyskującymi w słońcu. Pisklęta i podrostki szpaka upierzone są na szaro.

szpak

Masa ciała szpaka to ok. 80g, długość ciała ok. 20cm i rozpiętość skrzydeł do 40cm. Dziubek szpaka jest żółty a nóżki czerwone.  Szpak lęgnie się od kwietnia do czerwca (maksymalnie dwa lęgi) składając do 6 jaj, karmi młode, które opuszczają gniazdo po ok. 3 tygodniach. Lęgi chętnie założy w przygotowanej dla niego budce lęgowej, nie jest zbytnio lękliwy i będzie wysiadywał jaja w pobliżu człowieka, bo jest to ptak przywykły do obecności ludzi żyjąc w parkach, sadach i osiedlach mieszkaniowych.

Szpak wydaje charakterystyczne dla niego odgłosy będące mieszaniną ćwierkotów, śpiewów a w okresie godowym także klekotów. Szpaki potrafią też naśladować inne dźwięki a nawet ludzkie głosy, słyszałem też, że zakłóciły mecz piłki nożnej naśladując gwizdek sędziego.

Pożywieniem szpaka są szkodniki naszych ogrodów, owady, larwy owadów, ślimaki, gąsienice motyli. Szpaki niestety gustują też w naszych owocach, szczególnie upodobały sobie czereśnie, które stadnie nam wyjadają.

szpak

Nie gardzą też dojrzałymi wiśniami, jagodami, ale i winogronami. Potrafią też niszczyć dojrzałe jabłka. Obroną przed szpakami są siatki z tworzywa sztucznego zakładane na drzewa i winorośla. Zakładanie siatek ochronnych w sadach czereśniowych stało się nieodzowne, do tego by ochronić zbiory.  Zaobserwowałem też, że ochota na owoce u szpaków przychodzi w połowie lipca, co powoduje, że wcześniejsze odmiany czereśni nie są niszczone. Ciekawym jest to, że szpaki metabolizują alkohol niezwykle szybko, co pozwala im na spożywanie nawet sfermentowanych owoców bez poalkoholowych skutków.

aleja

Szpak zwyczajny – jest ptakiem wędrownym i na czas podróży zbiera się w potężne stada. Zjawisko to można zaobserwować jesienią, kiedy to szpaki odlatują na zimę do cieplejszych rejonów Europy Zachodniej. Nasze szpaki prawdopodobnie zimują w Hiszpanii i Portugalii, ale można je także spotkać i w Afryce Północnej.

stado szpaków

Szpak zwyczajny jest w Polsce ptakiem chronionym i choć potrafi wyrządzać szkody w naszych sadach to jest jednocześnie ważnym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami naszych sadów i ogrodów. Warto, zatem mieć w swoim ogrodzie 1- 2 budki lęgowe dla tego ptaka i za jego pracę dla nas podzielić się z nim owocami. Wystarczy ich dla nas i dla niego.

budka dla szpaka

Budka dla szpaka powinna mieć ściankę przednią ( z otworem) o wysokości ok. 40cm a tylną o wysokości ok. 42cm. Boki ścianek powinny mieć wymiar ok. 14cm z otworem o średnicy 4,7cm.  Budki z mniejszym otworem zostaną zasiedlone najczęściej przez sikorki lub wróble. Taką budkę wieszamy na wysokości ok. 3m najlepiej na drzewie.

  • Tytuł: Ptaki naszych ogrodów - Szpak zwyczajny
  • Autor:
  • Data: 29/07/2015
  • Tagi:
Top