Thursday 18, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Stawy kąpielowe - ekologicznie, zdrowo i w zgodzie z naturą

Będąc na jednym z wydarzeń związanych z szeroko pojętym ogrodnictwem, spotkałem Pana Romana Blocha - przedstawieciela firmy GordoStudio. Firma ta trudni się budową stawów kąpielowych i ekobasenów. Jako, że temat mnie zainteresował umówiłem się z tym Panem na dłuższa rozmowę i przeprowadziłem wywiad. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. 

OgrodnikLeszek

Jesteście profesjonalną firmą z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującą się w projektowaniu i zakładaniu ogrodów, ale nie tylko - przeglądając ofertę Gordo Studio moja uwaga zwróciła się na bogaty katalog propozycji związanych z nawadnianiem, zbiornikami wodnymi i basenami.

Roman Bloch

gordo studio

Tak to prawda.

Projektowanie i zakładanie ogrodów to nie wszystko co robimy. Drugą naszą dziedziną działalności są instalacje wodne. Projektujemy i realizujemy według potrzeb klienta oczka wodne, kaskady, sztuczne wodospady, symetryczne i nowoczesne zbiorniki wodne, fontanny, rzeźby wodne, stawy ogrodowe ze strumykiem, stawy z rybami, niewielkie jeziora czy baseny kąpielowe.

Każdy właściciel ogrodu może teraz dzięki nam dobrać sobie staw ogrodowy, oczko wodne odpowiadające jego indywidualnym wyobrażeniom. Wielkość nie odgrywa przy tym żadnej roli. Nawet najmniejszy wodny świat jest niepowtarzalny i fascynujący. Najwyższą jakość funkcjonowania wykonanych przez nas zbiorników zapewnia technologia i osprzęt renomowanej firmy Oase, specjalizującej się w energooszczędnych pompach wodnych i systemach filtracyjnych.

ekologiczny staw kąpielowy

OL: Wymienił Pan w Waszej ofercie baseny kąpielowe. Czym charakteryzuje się Państwa oferta w zakresie projektowania i ich budowy?

RB: Charakteryzuje się topową technologią lidera w branży basenowej w Polsce - firmy Proteus. Ta międzynarodowa marka, na rynku basenów prywatnych przedstawia rewolucyjne rozwiązania zarówno pod względem konstrukcji jak i standardów, jakości wykończenia.

Pomiędzy tradycyjnymi basenami betonowymi, a zwykłymi basenami prefabrykowanymi, Proteus wyznacza zupełnie nowy kierunek oferując i łącząc  estetykę klasycznej ceramiki basenowej z szybkością budowy i dowolnością kształtów oferowaną przez baseny z elementów prefabrykowanych. Poza projektowaniem i budową basenów tradycyjnych i z elementów prefabrykowanych mamy też w ofercie absolutny hit, a mianowicie stawy kąpielowe i zbiorniki ekologiczne.

 

OL: Stawy kąpielowe i zbiorniki ekologiczne? Brzmi ciekawie i nowocześnie.

RB: Nowocześnie i zgodnie z trendami światowymi.

Stawy kąpielowe i baseny ekologiczne to nowoczesna, estetyczna i przyjazna środowisku alternatywa dla tradycyjnych basenów. Dzięki połączeniu naturalnych procesów samooczyszczania wody i zaawansowanych rozwiązań technologicznych możliwe jest osiągnięcie jej krystalicznej czystości, przy jednoczesnym wyeliminowaniu użycia chloru czy innych substancji chemicznych, na dłuższą metę szkodliwych dla środowiska oraz zdrowia człowieka.

 

OL: Chce Pan powiedzieć, że można uzyskać w stawie kąpielowym krystaliczną czystość wody bez szkodliwej dla ludzi chemii?

RB: Tak, oczywiście.

Taki ekologiczny staw ma dwie strefy  - kąpielową i regeneracyjno-bagienną, w której ta druga odgrywa kluczową rolę przy projektowaniu stawu kąpielowego. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody.

To właśnie w niej zachodzą naturalne procesy samooczyszczania oraz filtracji wody, wspomagane dodatkowo nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Możemy wyodrębnić dwa podstawowe elementy strefy regeneracyjnej: filtr mineralno-roślinny oraz urządzenia wspomagające.

Na filtr mineralno-roślinny (filtr bagienny) składają się starannie wyselekcjonowane złoża mineralne oraz odpowiednio dobrane gatunki roślin wodnych. Projektując jego poszczególne elementy kierujemy się przede wszystkim parametrami wody.

 

OL: Będziemy mieli czystą wodę, ale wcześniej należałoby zadać pytanie: skąd tę wodę wziąć i jak uzupełniać jej ubytki?

RB: Dobre pytanie i do tego kluczowe przy tego typu rozwiązaniach. Główną zaletą stawu kąpielowego oraz ekobasenu jest właśnie sposób ich zasilania. Woda stanowiąca istotny element w aranżacji nowoczesnego ogrodu staje się coraz bardziej szanowanym zasobem naturalnym, którego zużycie możemy ograniczyć poprzez gromadzenie wody deszczowej. Staw kąpielowy oraz ekobasen może być zasilany właśnie dzięki pozyskaniu wody opadowej tzw. deszczówki lub poprzez dystrybucję wody z własnego ujęcia. Woda zaczerpnięta tymi metodami wymaga jedynie wykonania odpowiedniego badania i zastosowania właściwie dobranej metody jej uzdatniania. Rozwiązanie to jest przede wszystkim wyrazem troski o zasoby naturalne i środowisko, lecz również pozwala na redukcję zużycia wody z sieci wodociągowej. Ponadto, co istotne, chlorowana woda dostarczana przez wodociągi zastosowana do zasilenia zbiornika wymaga dodatkowej filtracji, gdyż często posiada wysoki poziom związków fosforu sprzyjających rozwojowi glonów nitkowatych.

 

OL: Spotkałem się też z pojęciem ekobasen. Czy jest jakaś różnica między stawem kąpielowym i ekobasenem?

RB: Różnica między stawem kąpielowym, a ekobasenem nie jest duża, ale jak wiadomo, to w szczegółach tkwi diabeł. Staw kąpielowy to sztuczny zbiornik umieszczony na wolnej przestrzeni. Zazwyczaj musi zajmować sporo miejsca – poza strefą użytkową, służącą do kąpieli, potrzebna jest również rozległa, porośnięta bujną roślinnością strefa regeneracyjna, dzięki której możliwa jest naturalna filtracja wody. Szacuje się, że kąpielisko powinno zajmować około 30% całej powierzchni, pozostała powierzchnia stawu pozostaje nienaruszoną. Właściciele ekstensywnych stawów kąpielowych w bardzo małym stopniu wykorzystują współczesną technologię, stawiając na naturalne rozwiązania. Techniczny dorobek nauki znajduje jednak zastosowanie w ekobasenach, które mogą być zakładane w pomieszczeniach zamkniętych i ogrzewane. Ich strefa regeneracyjna może zajmować jedynie 25% powierzchni basenu, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń. Ekobasen również jest rozwiązaniem ekologicznym i przyjaznym dla środowiska, ale zastosowany w nim system filtracji jest mocno zaawansowany technologicznie i gwarantuje krystalicznie czystą wodę z minimalną ilością osadów i glonów.

ekobaseny

 

OL: Na czym polega sposób oczyszczania wody w obu tych rozwiązaniach?

RB: System filtracji stawu kąpielowego i ekobasenu jest jego najważniejszym elementem. To od tego zależy czystość wody i jej zdatność do użytkowania. Ze względu na to, że oba zbiorniki są naturalne, do uzdatniania wody do kąpieli nie używa się chloru ani innych substancji chemicznych. W stawach kąpielowych system oczyszczania wykorzystuje naturalną, ale odpowiednio zbilansowaną przez specjalistów florę i faunę wodną. W ekobasenach system ten jest rozbudowany o dodatkowe absorbnety i zaawansowane technologicznie systemy filtracyjne np. filtry bębnowe.

Najważniejszym elementem każdego stawu kąpielowego jest strefa bagienna, która jest częścią strefy regeneracyjnej stawu i stanowi swoistą oczyszczalnię ścieków. To w niej, w odpowiednio dobranych mieszankach minerałów typu BioLava i BioKalonit, znajdują się rośliny wodne, które pobierają z wody związki azotu i fosforu. Istotną rolę w oczyszczaniu i uzdatnianiu wody do kąpieli sprawiają też bakterie. Te niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy, znajdujące się na korzeniach roślin wodnych i w substratach mineralnych, przerabiają szkodliwe substancje i zamieniając je w związki potrzebne do rozwoju roślinności. W nowych zbiornikach częstym problemem są glony, ale tu szczególnie pomocne mogą być niewielkie skorupiaki, dafnie i rozwielitki, które żywią się jednokomórkowymi glonami, nie dopuszczając do ich nadmiernego rozprzestrzenienia się.

 

OL: Czy są jeszcze jakieś inne uwarunkowania lub rozwiązania?

RB: Nie bez znaczenia do utrzymania czystości wody w stawie kąpielowym lub ekobasenie jest ukształtowanie i zagospodarowanie dna, które powinno mieć wyraźny spadek, tak, aby wszystkie zanieczyszczenia mogły zostać zassane do komory filtracji mechanicznej przez spust denny.

Alternatywą lub uzupełnieniem filtracji naturalnej są specjalistyczne urządzenia filtrujące, filtry bębnowe i modułowe. Szczególnym powodzeniem cieszą się skimmery, które zbierają wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni stawu. Usytuowanie urządzenia jest podyktowane przeważającym kierunkiem wiatru, wraz, z którym przemieszczają się po tafli wody liście i pyłki. Naturalny system oczyszczania wody może być też wspomagany przez energooszczędne pompy wodne, dzięki czemu proces samooczyszczania się wody jest jeszcze bardziej efektywniejszy. Dodatkowym plusem instalacji pomp jest możliwość zaaranżowania kaskady lub wodospadu, które niezwykle efektownie wyglądają i natleniają wodę.

Zastosowanie naturalnej i wspomaganej odpowiednimi urządzeniami filtracji jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko oszczędza środowisko naturalne, ale pozwala również zaoszczędzić właścicielom zbiorników sporo pieniędzy i nerwów. Ponadto, ekologiczny staw kąpielowy wymaga wielu wysiłków i zaangażowania tylko na początku, po jakimś czasie dobrze zbilansowany system mineralno-roślinny sam oczyszcza staw i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

strefy w stawie kąpielowym

 

OL: Jest to bardzo przekonywujące, co Pan mówi, szczególnie dobrze to powinno być odebrane przez ludzi, którzy dbają o naturę i chcą z nią żyć w zgodzie. Staw kąpielowy i ekobasen to też odskocznia od tradycyjnego basenu betonowego. Czy jednak są to rozwiązania dla każdego i do większości ogrodów?

RB: W większości tak, chociaż musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zbiornik do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje pewnej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem byłoby sięgnięcie po radę profesjonalistów, którzy ocenią możliwości, pomogą nam wytyczyć optymalną lokalizację i doradzić właściwy sposób filtracji wody. Rady profesjonalistów są gwarancją, że lokalizacja basenu jest optymalna, że zachowana zostanie proporcja między strefą rekreacyjną, a regeneracyjną, co ma znaczny wpływ na prawidłowy proces naturalnej filtracji i czystość wody.

 

OL: Zatem są to rozwiązania do większych ogrodów i na większe działki przydomowe. A co z przepisami prawnymi w tym zakresie?

Przepisy w Polsce wyraźnie mówią, że do założenia większego stawu kąpielowego lub ekobasenu (powyżej 50m2, dlatego nie dotyczą one oczek wodnych i innych małych zbiorników dekoracyjnych) potrzebujemy pozwolenia na budowę i rozrysowanego przez specjalistę planu. Oczywiście, projekt taki powinien uwzględniać nasze preferencje, co do kształtu i wyglądu zbiornika – możemy trochę ingerować w sposób jego ułożenia lub wykończenia. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że basen musi być bezpieczny, zwłaszcza, jeśli będą z niego korzystać dzieci. W takim przypadku musimy zaplanować łagodne zejścia do wody i rozległe płycizny, po których można brodzić.

 

OL: Jestem wrogiem stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Czy można ich całkowicie uniknąć i mieć czystą wodę także w trakcie eksploatacji stawu kąpielowego?

RB: Naturalnie, że tak.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia mechaniczne i produkty biologiczne typu EcoGerm, które pozwalają na utrzymanie zbiornika w jeszcze lepszej czystości i dobrej formie. Do urządzeń mechanicznych należą: podbieraki, odkurzacze do szlamu i siatki ochronne. Produkty biologiczne i mineralne to: absorbenty fosforanów, likwidatory glonów nitkowatych, mieszanki minerałów typu BioChalix, BioZeolit i BioKalonit i startery bakteryjne. Chemia nie jest potrzebna.

 

OL: Czy Pana zdaniem można samodzielnie zaprojektować i wykonać staw kąpielowy, czy lepiej powierzyć to zadanie specjalistycznej i doświadczonej firmie?

RB: Powinniśmy raczej zaufać profesjonalistom.

Firma Gordo Studio oferuje profesjonalne zakładanie stawów kąpielowych i ekobasenów. Projektujemy i wykonujemy wodną architekturę krajobrazu od wielu lat. Bogate doświadczenie, wykwalifikowana kadra oraz duże zaplecze technologiczne pozwalają nam realizować najtrudniejsze zadania i zaspakajać oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Na życzenie Klienta wykonamy profesjonalny projekt stawu kąpielowego, pomożemy uzyskać niezbędne pozwolenie budowlane oraz zrealizujemy proces wykonawczy z zastosowaniem właściwie dobranych urządzeń i złóż filtracyjnych. Na chwilę obecną dysponujemy najlepszą technologią dostępną na rynkach europejskich związaną z budową ekologicznych kąpielisk. Oferujemy również sprzęt niezbędny do uzdatniania zbiorników: pompy i filtry pochodzące od renomowanych producentów uznanych na całym świecie. Stosowane przez nas akcesoria do stawów kąpielowych i ekobasenów charakteryzują się najwyższą, jakością i rozsądną ceną.  Poza zakładaniem zbiorników wodnych i doborem sprzętu Gordo Studio proponuje fachową pielęgnację stawów kąpielowych i ekobasenów. Posiadane przez nas wieloletnie doświadczenie oraz obszerna wiedza pozwalają nam zaoferować najwyższy poziom usług.

 

OL: Niewątpliwym atutem stawu kąpielowego jest to, że sprzyja on środowisku naturalnemu, idealnie komponują się z otoczeniem, dzięki czemu może stanowić on atrakcyjny element ogrodu. Przekonuje mnie do nich i to, że są one nie tylko ekologiczne, ale i tańsze w budowie i eksploatacji niż tradycyjne baseny. Wiem, że Gordo Studio zaprojektował i zrealizował kilkadziesiąt takich stawów kąpielowych, najbliżej mnie będzie chyba ten w Gnieźnie. Muszę się tam wybrać i na miejscu przekonać się o jego zaletach.

Dziękuję rozmowę

 

RB: Dziękuję i polecam do lektury szereg artykułów naszego autorstwa na stronie www.stawykapielowe.com

  • Tytuł: Stawy kąpielowe - ekologicznie, zdrowo i w zgodzie z naturą
  • Autor:
  • Data: 08/05/2015
  • Tagi:
Top