Thursday 18, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Ścieżki ogrodowe - część I

Ścieżki, dróżki i obrzeża ogrodowe – jak i z czego? Cz. I.

Tym artykułem rozpoczynam cykl tematyczny poświęcony ścieżkom i dróżkom w naszych ogrodach i działkach ogrodowych a także materiałom, które możemy wykorzystać do ich budowy. Ścieżki łączą ze sobą różne części ogrodu i są istotnym elementem architektury tworzonego przez nas krajobrazu, nadają ogrodowi charakteru i ważnym jest by materiały zastosowane do budowy ich nawierzchni zachowały spójność z pozostałymi elementami ogrodu. Najpraktyczniej jest poprowadzić ścieżki po jak najkrótszej linii, chociaż lekkie krzywizny powodują wrażenie ich wydłużenia, co jest szczególnie korzystne w małych ogrodach i działkach ogrodowych.

Ścieżki rzadziej uczęszczane powinny mieć niemniej niż 0,5m szerokości, a główne dobrze, by miały szerokość ok. 1,5m, tak by dwie osoby mogły iść wygodnie obok siebie. Wybór nawierzchni ścieżki zależeć powinien od funkcji, jaką ma ona spełniać, jak intensywnie będzie eksploatowana i co najważniejsze ma się podobać właścicielowi. To, jaką nawierzchnię ścieżki wybierzemy tak naprawdę zależy głównie od zasobności naszego portfela. Do tańszych rozwiązań, pod warunkiem, że sami je wykonamy, należą wylewka betonowa, płyty betonowe, kostka brukowa, kamień naturalny, cegła pełna, żwir, zrębki drewniane i ekoplastry drewniane. Drożej zapłacimy za kostkę kamienną, płyty kamienne, cegłę klinkierową i nawierzchnie drewniane. Ułożenie nawierzchni, bez względu na to, jaka ona będzie, zawsze wymaga przygotowań, bo nie można układać materiału bezpośrednio na ziemi, wymagane jest zdjęcie warstwy gruntu do głębokości ok. 40cm, utwardzenie wykopu i przykryciu go włókniną. Na tak przygotowane podłoże układamy warstwy żwiru, pospółki lub tłucznia i ubijamy je, po czym nasypujemy na nie 5cm warstwę piasku i wyrównujemy ją. Tak przygotowana powierzchnia zapewni stabilność zewnętrznej warstwie ścieżki i odprowadzi nadmiar wody. Wyjątkiem od tego przygotowania podkładu jest ścieżka wykonana sposobem wylewki betonowej, bo postępujemy z nią trochę inaczej głównie, dlatego że zbędna przy tym sposobie jest warstwa przepuszczalna wodę. Moja propozycja wykonania ścieżki betonowej odbiegać będzie od tradycyjnego podejścia głównie za prawą barwienia betonu i wizualizacji jej wierzchniej warstwy. Jak to zrobić?

Po pierwsze – wytyczamy za pomocą sznurka przebieg naszej ścieżki, tak by zaznaczyć jej przyszłe krawędzie, po czym z tak wytyczonego obszaru usuwamy ziemię do głębokości ok. 25 cm.

ścieżka betonowa w ogrodzie

Po drugie – układamy szalunek z desek, dzieląc, co 2-3m całą obszar przyszłej ścieżki na mniejsze pola listwami dylatacyjnymi, jest to szczególnie ważne wtedy, gdy istnieje różnica poziomów pomiędzy jej początkiem i zakończeniem a także ułatwi nam to pracę przy gładzeniu powierzchni betonu.

Po trzecie – na dno wykopu układamy 15 centymetrową warstwę gruzu lub tłucznia i zagęszczamy ją ręcznie ubijakiem lub mechaniczną zagęszczarką. Uwaga: nie zaleca się użycia w miejsce tłucznia lub gruzu, kamieni polnych tzw. otoczaków, ponieważ ich gładkość i owalne kształty mogą powodować pęknięcia na powierzchni ścieżki podczas jej używania.

Po czwarte - na tak zagęszczony gruzu lub tłuczeń wylewamy warstwę chudego betonu, przygotowanego w betoniarce lub kastrze budowlanej, po to by wypełnić nim przestrzenie pomiędzy materiałem i zachować jeszcze ok. 5cm do poziomu szalunku, którą wypełnimy ostatnią warstwą wylewki. Chudy beton zwany przez budowlańców chudziakiem ma symbol B10, do wyprodukowania 1m3 trzeba użyć 180kg cementu, 1200kg żwiru, 800kg piasku i 150dm3.

// PP - Przyjemny Przerywnik //

W oczekiwaniu na to by beton się związał proponuję wypić herbatkę z owoców głogu, mojego pomysłu, na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Jak ją zrobić?

Do dużego kubka wrzącej wody wrzucamy saszetkę herbatki z owoców głogu (do nabycia w aptece lub sklepie zielarskim) i ususzone w suszarce na grzyby a następnie rozbite w moździerzu owoce głogu, dzikiej róży i listki mięty. Parzymy ok. 10min, po czym usuwamy saszetkę i czekamy aż wystudzi się do temperatury ok. 350C, po czym dodajemy łyżeczkę miodu pszczelego i plaster cytryny ze skórką i gotowe do wypicia – w następnym artykule o ścieżkach napiszę, jakie działanie ma ta herbatka.

Wzmocnieni herbatką działamy dalej.

// koniec PP //

Po związaniu się chudziaka na podłożu układa się 5cm betonu klasy B20, można go wzmocnić poprzez zatopienie w nim gotowej siatki zbrojeniowej, ale przy wykorzystywaniu ścieżki do celów spacerowych nie jest to konieczne. Warstwę betonu należy dobrze rozprowadzić i zagęścić ubijakiem a nadmiar betonu ściągnąć deską po wypoziomowanych listwach szalunkowych a po około czterech godzinach zatrzeć i wygładzić pacą. Dla otrzymania 1m3 Beton B20 należy użyć: około 400 kg cementu, około 600 kg piasku, około 1300 kg żwiru i około 200dcm3 wody a skoro miał być to beton kolorowy należy jeszcze dodać wysokowydajny pigment do barwienia betonów w ilości ok. 3% masy betonu. Na rynku materiałów budowlanych dostępnych jest kilka wersji kolorystycznych pigmentów do najpopularniejszych należą: czarny, czerwień ognista, jasno żółty, jasny beż i brąz czekoladowy. Dla uzyskania efektu kamienia na wygładzonej powierzchni betonu kładziemy stare zmoczone w wodzie szmaty lub używamy wałka z wzorem. Dzięki tym zabiegom po wyschnięciu betonu będziemy mieli wrażenie, że nasza ścieżka jest z kamienia i choć to tylko iluzja to o wiele tańsza od ścieżki z naturalnego kamienia. Szalunek można zdjąć najlepiej następnego dnia, kiedy beton już dobrze się zwiąże a tak powstałą ścieżkę należy jeszcze przez parę dni zraszać wodą, co zapobiegnie pęknięciom. Powstałe po wyjęciu listew dylatacyjnych szczeliny należy uzupełnić takim samym betonem jak jego ostatnia warstwa.

W następnym artykule cyklu będzie o kolejnych sposobach na ścieżkę w ogrodzie.

  • Tytuł: Ścieżki ogrodowe - część I
  • Autor:
  • Data: 24/08/2015
  • Tagi:
Top