Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Pomidory z własnej rozsady

Rozsada z pomidorami - co i jak?

Koniec marca to ostatni moment by wysiać i samemu wyhodować rozsadę pomidorów. Wysiane teraz nasiona dadzą nam sadzonki, które w połowie maja będą akurat gotowe do posadzenia ich do gruntu. Sadzonki, można oczywiście kupić w sklepie ogrodniczym, w licznych firmach ogrodniczych i na targowiskach. Chociaż z targowiskami mam takie doświadczenie, że kupując rozsadę pomidorów w efekcie zbieram owoce innej odmiany, mimo zapewnień sprzedającego, że sadzonki są odmiany np. malinowej. By nie być przysłowiowo nabitym w butelkę najlepiej spytać – Jakiej odmiany jest ta rozsada? Bo na pytanie – Czy to są sadzonki malinówek? Przeważnie dostaniemy odpowiedź twierdzącą  a potem zdziwimy się przy zbiorze.

Dlaczego warto mieć swoją rozsadę?

  1. nie jest to trudne
  2. będzie taniej, bo sadzonka pomidorów w maju kosztuje od 2 do 3 zł, a paczuszka nasion to koszt   tylko ok. 3 zł
  3. możesz sam wybrać odmiany, które lubisz
  4. możesz mieć sadzonki pomidorów rzadkich odmian
  5. nasiona można wysiać do doniczek na parapecie okiennym

Jak zrobić własną rozsadę?

Nasiona pomidorów wysiej do końca marca do doniczek lub do nie dużych skrzynek plastikowych. Ziemia do wysiewu powinna być uboga w składniki pokarmowe. Najlepsza będzie mieszanina torfu z piaskiem w proporcji 1:1. Można też zakupić specjalne podłoże do produkcji rozsady. Na dno doniczki lub skrzyneczki daj drenaż i koniecznie, by nie zniszczyć parapetu podstawkę. Ziemię lekko ubij i na jej powierzchnię wyłóż rzadko nasiona.

Przysyp je jeszcze ok. 1 cm warstwą ziemi i dobrze podlej. Jeżeli pod parapetem jest grzejnik, to ustaw go tak by w pokoju była temperatura ok. 18 st. C. Po tygodniu nasiona wykiełkują i zaczną się rozwijać. Zapewnij im dużo światła i podlewaj. Dobrze jest codziennie obracać doniczki, skrzyneczki  bo sadzonki skłaniają się do słońca. Obracanie będzie stymulowało ich wzrost. Siewki pikujemy wcześnie, zaraz po tym jak będą miały dwa listki. Najlepsze będą do tego pojemniki torfowe o średnicy ok. 8 cm z ziemią kompostową.

młody pomidor

Obniż sadzonkom temperaturę wietrząc dniem pomieszczenie a w słoneczne i ciepłe dni wystawiaj je na balkon lub parapet zewnętrzny. W końcu kwietnia przenieś sadzonki do ogrodowego inspektu, szklarenki lub tunelu foliowego by je zahartować przed wysadzeniem. Jeżeli nie masz takiego miejsca w ogrodzie to wyłóż sadzonki na balkon i okrywaj je na noc włókniną.

niedojrzałe pomidory

Do gruntu wysadź pomidory po „zimnych ogrodnika”, kiedy powinno minąć już niebezpieczeństwo zabójczych dla roślin przymrozków. Najlepszym miejscem dla sadzonek będzie zagon dobrze nasłoneczniony z podłożem żyznym i utrzymującym wilgoć. W zależności od odmian sadzimy rozsadę w rozstawie 50-80 cm przy odmianach wysokich do palikowania i 40-50 cm dla odmian karłowych nie wymagających palików.

Ważne: paliki wbij przed posadzeniem roślin, zapobiegnie to uszkodzeniu korzeni. Paliki nie powinny być drewniane, bo drewno w wilgotnej glebie będzie dodatkowym źródłem infekcji grzybowych dla roślin. Najlepsze będą podpory z metalowych prętów.

Nawadnianie

Posadzone pomidory systematycznie odchwaszczaj i podlewaj. Krzaki pomidorów źle znoszą polewanie liści wodą. Dobrze jest zasilać je wodą tuż przy krzaku lub punktowo do korzeni za pomocą wkopanych połówek butelek plastikowych.

nawadnianie pomidorów

Gdy zawiąże się 4-5 gron oberwij wierzchołek wzrostu i prowadź roślinę na 1-2 pędach. Ja robię to na jednym pędzie. Obrywaj też dolne liście. Zabieg ten lepiej napowietrzy roślinę a dojrzewające owoce dostaną więcej słońca.

Największym wrogiem pomidorów jest zaraza ziemniaczana. By nie zdziesiątkowała naszej uprawy trzeba systematycznie opryskiwać krzaki preparatami grzybobójczymi. Moim zdaniem trzeba zrobić to raz na 10 dni i po każdym deszczu. Choć uprawiam warzywa bez użycia środków chemicznych, to nie ma innego sposobu na wyhodowanie pięknych pomidorów poza osłonami bez oprysku chociażby Miedzianem.

W ubiegłym roku pisałem o uprawie pomidorków koktajlowych. Jak każdego roku, nie kupuję sadzonek tej odmiany, bo uprawiam je z samosiejek, których mi nigdy nie brakuje. O pomidorkach koktajlowych i przetworach z nich można poczytać na stronie http://ogrodnikleszek.pl/porady-ogrodnicze/pomidorki-koktajlowe  zapraszam do lektury.

Wartości odżywcze pomidorów

Tak wyhodowane pomidory obok niepowtarzalnego smaku są źródłem witaminy A, C i F. Zawierają wiele mikroelementów i błonnik. Dostarczają naszym organizmom potas, wapń i sole mineralne.

dojrzałe pomidory

Dojrzałe owoce pomidorów zbierać będziesz do jesieni. Przed zimą niedojrzałe pomidorki włóż do kartonu w ciemnym pomieszczeniu, to będą jeszcze jakiś czas dojrzewały. Można też wyrwać krzaki z zielonymi pomidorami i powiesić je do góry korzeniem w komórce lub altanie i cieszyć się jeszcze długo dojrzewającymi na nim owocami.

  • Tytuł: Pomidory z własnej rozsady
  • Autor:
  • Data: 01/04/2016
  • Tagi:
Top