Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Ptaki naszych ogrodów cz II - Sikorka

Sikorka

Odpowiedź na pytanie z I cz. artykułów o ptakach:

Rudzik występuje w logo popularnej sieci sklepów - auchan

Wróblowe[1] są najliczniejszym rzędem ptaków, największym ich przedstawicielem w Polsce jest kruk (waga do 1,5kg i rozpiętość skrzydeł do 1,5m) a najmniejszym mysikrólik (waga do 7g i rozpiętość skrzydeł do 15cm).

Bogatka, modra, uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka i lazurowa to sikorki, które możemy spotkać w naszych ogrodach. Wszystkie nasze sikorki są po ścisłą ochroną.

sikorki

I tu mam dla Ciebie pytanie – zapraszam do zabawy:

Co wspólnego ma sikorka uboga ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia założonym w 1668 roku?

Odpowiedź znajdziesz w następnym artykule o ptakach naszych ogrodów.

Sikorki spotykamy w naszych ogrodach przez cały rok, tu znajdują pożywienie i tu zakładają gniazda lęgowe. Sikorki to niewielkie ptaszki o wadze ok. 25 g. Największą z nich jest bogatka, samiec i samiczka ubarwione są niemal identycznie z tą różnicą, że samiec wyróżnia się szerszym i dłuższym wychodzącym od gardzieli po ogon czarnym paskiem na żółtej piersi i brzuchu oraz błyszczącą czarną główką i karkiem. Samice mają mniej błyszczącą główkę i czarny pasek na spodzie ciała kończący się już na wysokości nóg. Sikorka czarnogłówka ma charakterystyczne białe policzki, oliwkowe pokrycie wierzchnie i szaroniebieskie skrzydełka, spód ciała żółty z czarną podłużną pręgą. Modraszka ma żółty brzuszek z niewielką czarną plamą, ciemnozielony grzbiet z niebieskimi akcentami, główkę białą z niebieskim zwieńczeniem. Sikorka uboga wierzch ciała i skrzydełka ma brązowoszare, od spodu jest beżowobiała, na głowie ma błyszczącą granatowoczarną czapeczkę i białe policzki. Czubatka ma na główce charakterystyczny, sterczący czarnobiały czubek, białe policzki z czarną kreską, wierzch ciała beżowobrązowy, skrzydła i ogon szarobrązowe. Sosnówka jest podobna do bogatki, ale jest mniejsza i bledsza od niej, ma ciemne upierzenie i brakuje jej jaskrawych barw, które widać u innych sikorek. Sikorka lazurowa podobna jest do modraszki, spód ciała i główkę ma białe, grzbiet jest szaroniebieski, skrzydła ciemnoniebieskie z charakterystycznym, szerokim białym lusterkiem widocznym w locie.

Sikorki prowadzą osiadły tryb życia, dlatego dokarmiając je zimą i tworząc warunki do lęgu można spodziewać się, że te same rodziny sikorek będą z nami latami, bo żyją one długo nawet do 15 lat.

Sikorki tworzą monogamiczne związki i rozmnażają się od kwietnia do lipca, gniazda zakładają w żywopłotach, dziuplach, opuszczonych gniazdach innych ptaków i w budkach lęgowych. Przeważnie mają dwa liczne lęgi składając do 14 jaj wysiadywanych przez dwa tygodnie. Głównym pożywieniem sikorek są jaj, larwy, poczwarki i formy dorosłe owadów, bezkręgowce i nasiona roślin. Najwięcej owadów, głównie szkodników zjada w czasie karmienia piskląt. Potrafi wtedy zjeść ok. 200 owadów w ciągu dnia. W ten sposób jedna rodzina sikorek potrafi w ciągu lata zjeść ok. 75kg szkodników naszych sadów, kwietników, trawników i warzywników. Żarłoczność sikorek jest powszechnie znana, na Węgrzech zanotowano zjawisko zjadania przez sikory zimujących i będących w hibernacji nietoperzy (karliki malutkie) gnieżdżących się w jaskiniach gór Bukk.

Jakiś czas temu czytając o sikorkach i ich apetycie natknąłem się na takie porównanie –

sikorki są tak żarłoczne, że gdyby były wielkości psa to polowałyby na ludzi

-  i dla potrzeb tego artykułu próbowałem znaleźć gdzie o tym pisano, ale bez rezultatu.

Może ktoś z Was moi czytelnicy natkną się na to zdanie, myślę, że prawdziwe – proszę napisać do mnie będę wdzięczny za informację.

Jak zatrzymać sikorki w swoim ogrodzie?

Po pierwsze – dokarmiajmy je zimą, tak by przyzwyczaiły się do miejsca, gdzie zawsze znają pokarm. Najlepszym pokarmem dla sikorek będą nasiona roślin oleistych np. słonecznika zatopione w smalcu i powieszone na gałęzi drzewa owocowego. Jeżeli macie znajomego leśniczego to może on Wam podarować takie smakołyki dla sikorek.

Po drugie – zawieszajcie w ogrodzie budki lęgowe dla sikorek, nie gęściej niż 4 m jedna od drugiej o wymiarach: kwadratowe dno – 13cm, ścianka przednia wys. 25cm i otworem o średnicy do 3,5cm ok. 3cm od góry, wysokość ścianki tylnej 27cm. Całość przykryta daszkiem o długości 17cm. Budka powinna mieć łatwo zdejmowalny daszek tak by można było ją wyczyścić przed sezonem lęgowym.

W następnym artykule cyklu o naszych ptaszkach ogrodowych będzie o wróbelku.

Więcej na temat sikorki tutaj.

 

Chrońmy i dokarmiajmy sikorki, bo one niszczą szkodniki w naszym ogrodzie.

sikorkasikoreczkasikorkasikorki

 


[1] Niektóre źródła poświęcone systematyce zwierząt nazywają ten rodzaj wróblowate.

  • Tytuł: Ptaki naszych ogrodów cz II - Sikorka
  • Autor:
  • Data: 05/03/2015
  • Tagi:
Top