Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna (wielka, dwupienna, parząca)

Pokrzywa zwyczajna  - nazywana jest też pokrzywą dwupienną, pokrzywą wielką, pokrzywą parzącą i żgajką. Ta dwupienna bylina nie budzi sympatii, zapewne ze względu na to, że jest parząca w dotyku. Parzy bo jest jej nadziemna część pokryta jest parzącymi włoskami w których jest kwaśna substancja bliska kwasom żywicznym, a w niej histamina i kwas mrówkowy. Pokrzywę można spotkać w całej Europie, umiarkowanej części Azji i Ameryki Południowej, Ameryce Północnej. Naturalnym jej siedliskiem są wilgotne lasy i zarośla.

Pokrzywę znano i doceniano już w starożytności. O jej leczniczych walorach pisali Hipokrates i Paracelsus. Rzymianie stosowali ją jako środek rozgrzewający zimą. Skuteczny, choć bolesny. Pokrzywa była do XVIII w. wykorzystywana w tkactwie jako roślina włóknista. Wyparła ją z tej użytkowości dopiero bawełna.

Pokrzywa jest rośliną z rodziny pokrzywowatych. Osiąga nawet do 2 m wysokości. Podziemną część pokrzywy stanowią rozbudowane, trudne do usunięcia rozłogi. Na kanciastej łodydze rosną naprzeciwlegle, jajowate ząbkowane liście. Ma niepozorne, wiatropylne kwiatostany zebrane w zwisających wiechach. Ogrodnicy choć znają walory pokrzywy nie chętnie widzą ją w swoich ogrodach. Uważają, że pokrzywa wyjaławia ziemię z cennych minerałów. To prawda, zabiera glebie wiele ale w zamian staje się prawdziwą skarbnicą minerałów i mikroelementów, które mogą być wykorzystane w lecznictwie. W ogrodzie młoda, bez kwiatostanów pokrzywa ma wiele zastosowań. Można nią nawozić glebę, świetnie do tego nadają się gnojówka i napary. Zasilamy nimi rośliny wiosną. Napary pokrzywowe mają też działanie dezynfekujące i są skutecznym środkiem w walce ze szkodnikami. Zamiast stosować toksyczne środki chemiczne do oprysków przeciwko szkodnikom, można to samo zrobić wywarem z pokrzywy. Taki pokrzywowy oprysk skuteczny jest przy zwalczaniu mszyc.  Skoszoną wiosną pokrzywę układamy w kompostowniku, co przyczyni się do jego wzbogacenia o wiele cennych minerałów. Kompost wzbogacany pokrzywą staje się bardziej sypki i szybciej dojrzewający.

pokrzywa zwyczajna

W liściach pokrzywy występuje dużo chlorofilu, ksantofilu, witaminy C, karotenu, enzymów i soli mineralnych, zwłaszcza wapnia i potasu.

Surowcem medycznym jest ziele pokrzywy. Ziele pokrzywy to środek pobudzający krążenie. Działa moczopędnie, pomaga oczyścić organizm z kwasu moczowego. Używane jest przy anemiach i przy leczeniu podrażnień skóry. Ziele stosowane jest też przy biegunkach, hemoroidach, bólach mięśniowych, przeciwgośćcowo, do hamowania krwawienia i przy ostrych, przewlekłych nieżytach górnych dróg oddechowych.

Pokrzywa ma wyjątkowo dużą cennych składników pokarmowych. Młode pędy pokrzywy są jadalne i można je spożywać tak jak szpinak. Można dodawać ją do zup lub sporządzać z niej sałatki. Wyciśnięty z pokrzywy sok stosowany jest przy anemii i osłabieniu organizmu.

Liście pokrzywy zbiera się od maja do września. Powiązane w niewielkie wiązki suszymy w suchym, zaciemnionym i przewiewnym pomieszczeniu. Dobrze wysuszone liście są kruche, zachowują naturalną zieloną barwę, mają słaby zapach i lekko słonawo-gorzkawy posmak. Do suszenia można także rozłożyć cienką warstwą na sitach. Po wysuszeniu zioła pozbywamy się łodyg i pozostawiamy tylko liście.

pokrzywa lek

W kosmetyce ziele pokrzywy stosowane jest jako środek zapobiegający wypadaniu włosów. Sporządza się z niego płukankę.

Płukanka na włosy z pokrzywy:

100 gram drobno posiekanych liści zalać ½ litra gorącej wody. Po ostudzeniu wywaru dodajemy do niego ½ litra 4% octu. Napar przed użyciem należy podgrzać i nacierać nim włosy przez 10 -12 dni. Po takim zabiegu włosy staną się lśniące i elastyczne.

Napar przy ostrych zapaleniach górnych dróg oddechowych:

50-60 g liści pokrzywy zaparzamy w 1 litrze wody. Pić 2-3 razy dziennie po ½ szklanki – można dodać 1 łyżeczkę miodu.

W okresie kwitnienia drzew i traw nasilają się u alergików, katar, kaszel, zadyszki i trudności z oddychaniem. Dla złagodzenia tych uciążliwości dobrze jest stosować napar z mieszanki ziół, wśród których jest ziele pokrzywy.

Napar na alergię sienną:

Zaparzyć mieszankę ziół. Po 50 g ziela: bratka polnego, świetlika, dziurawca, skrzypu polnego, tasznika, bylicy, bukwicy, pokrzywy, owoce: kolendry, korę: kruszyny i kłącza: perzu. Po zaparzeniu odcedzić. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance, 15min przed posiłkiem.

Picie naparu dobrze jest połączyć ze spacerami rano i wieczorem, a także kąpielami.

  • Tytuł: Pokrzywa zwyczajna
  • Autor:
  • Data: 21/12/2015
  • Tagi:
Top