Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

źródło zdjęcia: gitphoenix.org

Z końcem sezonu ogrodowego zawsze pojawia się problem zabezpieczenia wyposażenia ogrodu przed zgubnymi skutkami jesieni i zimy. Brud, kurz, deszcze, mróz, wiatr, wilgoć, ptasie odchody, gryzonie i zgubne działanie promieniowania UV to te czynniki, które są powodem niszczenia i skrócenia żywotności tarasów, mebli ogrodowych i innego wyposażenia. Trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Przecież wiosną znowu będziemy chcieli korzystać z ławek, stołów, huśtawek, domków dla dzieci, grilli, pergoli i altanek. Pozostawienie wyposażenia bez zabezpieczeń spowoduje próchnienie, butwienie i pękanie elementów drewnianych, korodowanie elementów metalowych i odbarwienia wszystkich materiałów.

rdzewienie mebli
źródło zdjęcia: mt.com.pl

Jak zabezpieczyć wyposażenie ogrodu?

W ogrodach przydomowych jest z tym łatwiej, gorzej się mają sprawy z tym problemem na ogródkach działkowych. W ogrodzie przy domu do przechowania można wykorzystać garaż, altenkę ogrodową lub inne pomieszczenie gospodarcze domu. Będzie można przechować tam część wyposażenia o mniejszych rozmiarach. Te wielkogabarytowe trzeba pozostawić tam gdzie zwykle stoją. W ogródkach działkowych trudno wszystko pomieścić w niewielkich altankach, dlatego ich gros pozostawimy tam gdzie są. Jeżeli w ogrodzie jest szklarenka lub tunel foliowy, to też można czasowo je użyć do tego celu. Jeżeli przed domem lub altaną jest zadaszony taras to dobre miejsce na złożenie np. mebli ale mimo to powinny być one okryte.

Czym zabezpieczyć wyposażenie ogrodu?

pokrowce ogrodowe

Sklepy oferują nam duży asortyment plandek pokryciowych, foli ogrodniczej tunelowej, pokrowców na meble i agrowłóknin. Co, do czego użyć i jakie tego rodzaju okrycia dają nam większe możliwości? Plandeki są wygodne dla zabezpieczenia przedmiotów wielkogabarytowych takich jak tarasy, małe altanki, domki dla dzieci, huśtawki, piaskownice i inne wyposażenie szczególnie to o nieregularnych kształtach np. drewniane pergole.

Folie skutecznie ochronią przed deszczem, śniegiem i ptasimi odchodami ale ich wadą jest to, że nie przepuszczają powietrza. Owinięte folią meble mogą zaparowywać od wewnątrz, co może sprzyja psuciu się drewna. Wilgoć pod folią przyczyni się do rozwoju grzybów i mchów. Nie jest to doby sposób. Lepsze będą pokrowce. Folie lepiej wykorzystać do przykrywania pryzm z obornikiem i materiałami budowlanymi.

Agrowłóknina, to też dobry materiał ochronny ale do stosowania pod zadaszeniem, ponieważ przepuszcza wodę. Lepiej stosować ją do okrywania upraw ozimych i krzewów.

Pokrowce, których w sprzedaży jest szeroki wachlarz przeznaczone są do zabezpieczenia małych i średnich sprzętów. Pokrowce, w zależności od przeznaczenia, mają różne kształty pozwalające na okrywanie np. stołów prostokątnych i okrągłych. Sprzedawane są również w zestawach np. do zabezpieczenia stołu, ławki i krzeseł. Efektywną ochronę zapewniają zastosowane materiały do produkcji pokrowców, głównie poliestrowych, które dodatkowo impregnuje się a nawet podkleja dodatkową warstwą z PCV. Pokrowce po wykorzystaniu są łatwe w utrzymaniu, ponieważ nadają się w większości do prania w temperaturze do 40 st. C. Wielką zaletą jest to, że pokrowiec po założeniu na ochraniany obiekt zamykane są na zamek błyskawiczny, zatrzaski lub wiązania. Dla wybrednych pokrowce produkowane są w różnych kolorach tak by mogły harmonizować swoimi barwami z domem, altanką czy otoczeniem. Pokrowce są szczególnie przydatne do mebli ogrodowych.

Gdzie kupić pokrowce ogrodowe i inne zabezpieczenia?

Wystarczy zapytać Google, duży wybór znajdziemy również na znanym portalu aukcyjnym jak www.allegro.pl oraz w bardziej specjalistycznych sklepach jak https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Pokrowce-ogrodowe/3991

  • Tytuł: Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?
  • Autor:
  • Data: 27/11/2015
  • Tagi:
Top