Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Niezbędnik ogrodowego gleboznawcy

Zagospodarowując ogród pod uprawę warzyw trzeba zadbać o urodzajność gleby. To między innymi dzięki urodzajności gleby, choć nie tylko możliwym jest wyhodowanie dużej ilości zdrowych warzyw i owoców. Urodzajność gleby zależy od siedliska w którym jest Twój ogród, co nie znaczy, że nie można tego początkowego stanu z czasem zmienić. Zakładając ogród (warzywnik) trzeba sobie zadać trud i dokonać zbadania gleby pod kontem jej rodzaju i odczynu. Brzmi to bardzo naukowo i wydaje się być trudne. Ale tak nie jest. Na potrzeby amatorskiej uprawy warzyw możemy się do tego posłużyć kilkoma prostymi, wypróbowanymi metodami. Zbadanie startowe gleby ukierunkuje nasze prace glebo-poprawcze, jeżeli są one potrzebne. Gleby nie da się poprawić z roku na rok. Po kilku latach zabiegów po zbiorach zobaczyć można, że jej struktura ulega zmianom. Po optymalizacji gleby do potrzeb warzywnika trzeba ją stale monitorować i w zależności od sytuacji wapnować, dokwaszać, zagęszczać lub rozluźniać ale też nawozić, nawadniać czy osuszać. Rodzajów gleby jest dużo. Najczęściej u nas występującymi są gleby: gliniaste, piaszczyste i próchnicze.

Jak ustalić rodzaj gleby w naszym ogrodzie?

1. Próba plastyczności – trzeba wykopać dołek na dwa sztych szpadla i z jego dna wziąć dużą garść gleby i spróbować skleić z niej kulę, jeżeli:

  • uformujesz kulę, która się nie rozpada to znaczy, że gleba jest gliniasta,

  • jeżeli nie daje się uformować kuli to masz glebę sypką piaszczystą,

  • jeżeli przy formowaniu kuli dłoń będzie wilgotna i próbka ma ciemny kolor to gleba jest próchniczna.

2. Próba wody – tak samo pobraną ziemię wsypujemy do ok. 1/3 wysokości trzech słoików, zalewamy pozostałą ich część wodą i mieszamy, po czym odstawiamy na 10 minut, jeżeli:

  • gleba opadła na dno a woda jest czysta – gleba jest gliniasta;

  • próbka opadnie na dno barwiąc wodę na żółto – gleba jest piaszczysta;

  • część próbka opadnie na dno a część wypłynie na powierzchnię barwiąc i mącąc wodę, to mamy glebę próchniczną

Rodzaje gleby

Po wykonaniu prób Wiesz już jaki to typ gleby. Trzeba jeszcze ustalić jej pH. Można do tego wykorzystać zwykłe papierki lakmusowe lub niedrogie elektroniczne urządzenia pomiarowe. Nie są one zbyt dokładne ale wystarczą do celów amatorskich. Można też użyć płynu Halliga, prostego testera o którym już pisałem na blogu. To prosta metoda, która poprzez zabarwienie papierka wskaźnikowego wskazuje kwasowość próbki.

Tabela rodzajów gleb

Gleby gliniaste

Gleby próchnicze

Ideałem byłoby mieć glebę próchniczą z obojętnym pH. Warto popracować nad zmianami w jakości gleby. Efekty swojego trudu poznasz po owocach.

Top