Wednesday 22, Nov 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Narzędzia ogrodowe cz.3 - ŻYWOPŁOT

Żywopłot - jak o niego zadbać?

W III części o narzędziach do ogrodu będzie trochę o założeniu żywopłotu oraz trochę o tym czym go pielęgnować, ale na początek - o sąsiadach. Tam gdzie jest ogród, tam jest i sąsiad, a najczęściej jest ich dwóch, a nawet trzech, daj Boże życzliwych i miłych, co najważniejsze, ale bywają i wścibscy i każdy wcześniej czy później dojrzewa do tego, by na swoim zaznać odrobiny prywatności.

Bez względu na to, jacy są sąsiedzi to z przyczyn praktycznych trzeba się od nich jakoś odgrodzić. Do wyboru mamy całą gamę ogrodzeń od drewnianych, drewnianych lamelowych poprzez metalowe, z siatki ogrodzeniowej, betonowe po żywopłoty. Każde z tych rodzajów ogrodzenia ma swoje wady i zalety. Drewniane i drewniane lamelowe są nietrwałe i wymagają stałej konserwacji, metalowe i z siatki ogrodzeniowej nie są tanie i wymagają dodatkowych nasadzeń drzew lub krzewów by ochronić się przed wzrokiem ciekawskich, betonowe nie mają ładnego wyglądu, a żywopłoty potrzebują pielęgnacji.

Żywopłoty, bo je chcę polecić, mimo konieczności zajmowania się nimi mają poza tym same zalety, bo są ekologiczne, bardzo trwałe, dekoracyjne, bywa, że zimozielone, zapewniają właścicielom intymność i chronią przed uciążliwym hałasem.

Najpopularniejsze rośliny na żywopłoty to: liguster, bukszpan, cis, tuja, berberys, grab, dereń i forsycja. Wybór zależy od gustu ogrodnika, jedni wolą rośliny iglaste, a inni liściaste. Moim zdaniem rośliny iglaste np. tuje, mają tę zaletę, że są zielone cały rok i tworzą jednolitą ścianę, ale chorują na brązowienie igieł i atakują je grzyby, a ich wystrzyżone szpalery budzą skojarzenie z cmentarzem. Moja propozycja to grab. Jako drzewo grab zwyczajny dorasta do wysokości 25 m, korę ma ciemną o falistej powierzchni. Grab to nasze rodzime drzewo, odporne na choroby, niewymagające i co ważne tworzące zasłonę z liści przez cały rok, bo uschnięte zrzucane są dopiero wiosną. „Grabowy” żywopłot najlepiej sadzić wiosną. Gleba powinna być przekopana na głębokość ok. 50 cm i wzbogacona kompostem. Wykopujemy jedną bruzdę, bo grab sadzi się w jednym rzędzie i bardzo gęsto, sadzonka od sadzonki, co 20-25 cm. Przy sadzeniu wiosną ważnym jest żeby po posadzeniu przyciąć sadzonki na wysokość ok. 20 cm od podłoża i obficie podlać. Żywopłot należy przycinać regularnie, co najmniej dwa razy w sezonie. Wczesną wiosną warto skrócić przyrosty o około 1/3 długości sprawi to, że żywopłot stanie się nie tylko gęstszy, lecz również zdrowszy, ponieważ przycięcie wzmacnia gałęzie, a roślina nie traci energii na zbędny rozrost. Dodatkowym efektem przycinania jest drewnienie żywopłotu, co warunkuje jego stabilny rozwój oraz chroni roślinę przed przymrozkami. Prawidłowe przycięcie należy wykonywać z góry na dół i od fragmentów wewnętrznych do zewnętrznych. Dla pewności, że gdzieś zanadto nie przytniemy, należy pędy skracać stopniowo lub zastosować sznurek do wyznaczenia wysokości. Przed rozpoczęciem formowania dobrze jest rozłożyć płachtę lub folię, by móc sprawnie sprzątnąć obcięte odrosty.

Jakie narzędzia wybrać do pielęgnacji żywopłotu?

Wybór narzędzi powinien być dostosowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb ogrodnika. Przy jego sadzeniu najlepszym narzędziem do skrócenia sadzonek będzie sekator jednoręczny, który polecałem w I części artykułu o narzędziach. Do późniejszego formowania i przycinania żywopłotu zalecam nożyce ręczne z ostrzem falistym o długości ostrza 22 cm z trzonem aluminiowym teleskopowym.

sekator

Falistość ostrza powoduje to, że narzędzie jest bardziej ergonomiczne, bo nie musimy wkładać tyle wysiłku w cięcie, co przy ostrzu prostym Po opanowaniu umiejętności formowania żywopłotu nożycami ręcznymi korzystnym będzie zakupienie mechanicznych nożyc, elektrycznych, akumulatorowych lub spalinowych. Nożyce elektryczne mają przewód i często dochodzi do jego przecięcia przy manewrowaniu nimi, akumulatorowe mają mniejszą moc, co utrudnia przecinanie grubszych gałęzi żywopłotu. Najkorzystniejsze będą nożyce spalinowe z dwustronną listwą tnącą o długości 60 cm i mocy silnika 1,6 KM umożliwiające cięcie gałęzi o grubości do 2 cm, jeżeli masz kosę spalinową to istnieje możliwości podłączenia do niej listwy tnącej do żywopłotu, rozwiązanie to doskonale sprawdzą się przy przycinaniu wysokich żywopłotów bez konieczności użycia drabiny.

nożyce spalinowe

Do bardziej precyzyjnych cięć doskonale nadadzą się nożyce z 3,6 V baterią litowo-jonową o 16 cm dwustronnej listwie tnącej i ciągłym czasie pracy do 50 min.

nożyce elektryczne

Przy starszych żywopłotach do wycinani grubych gałęzi przydatnym będzie też sekator teleskopowy dwuręczny. Przy cięciu żywopłotu, szczególnie tych większych, przydatna będzie drabinka. Polecam drabinę aluminiową podest, która łączy w sobie cechy drabiny przystawnej i rozstawnej, a złożenie jej w podest daje poczucie większej stabilności i pozwala nam na wykonanie skutecznego cięciu żywopłotu. Po cięciu pozostanie nam dużo gałęzi i pędów, które najlepiej zagospodarować na kompost, żeby się do tego nadawały należy je wcześniej rozdrobnić. Wystarczy do tego użyć rozdrabniacza do gałęzi, do niewielkiego ogrodu wystarczy taki z silnikiem elektrycznym o mocy 2000 W, który rozdrobni gałęzie o średnicy do 4 cm, do większych ogrodów polecam rozdrabniacz o mocy 2600 W lub spalinowy o mocy silnika 2 KM.

Odgrodziłeś się od sąsiada, ale nie zapominaj by w nim mieć sprzymierzeńca, bo stare powiedzeni mówi:

„Lepszy sąsiad bliski niż brat daleki”.

W części IV o narzędziach będzie mowa o urządzeniach do nawadniania.

  • Tytuł: Narzędzia ogrodowe cz.3 - ŻYWOPŁOT
  • Autor:
  • Data: 17/07/2015
  • Tagi:
Top