Monday 11, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Narzędzia ogrodowe cz. 2 - TRAWNIK

W pierwszej części artykułu pisałem o podstawowych narzędziach niezbędnych do założenia ogrodu i najodpowiedniejszych dla początkującego ogrodnika. Ich zestaw dobrałem tak, by można było nimi wykonać podstawowe prace ogrodowe, a jednocześnie żeby nie były one zbyt kosztowne, co jest nie bez znaczenia w sytuacji gdyby okazało się, że pomyliłeś się ze swoją pasją. Jeżeli uprawiałeś ogród za ich pomocą co najmniej jeden sezon i nadal pasjonuje Cię praca w ogrodzie, cieszą Cię rośliny zasadzone i pielęgnowane Twoją ręką i znajdujesz w tym radość to odniosłeś sukces, a ten i kolejne artykuły są dla Ciebie. W tej i kolejnych częściach opiszę specjalistyczne narzędzia ogrodowe, w większości mechaniczne. Czy to oznacza, że narzędzia ręczne należy usunąć i kupić w ich miejsce elektryczne i spalinowe?  Absolutnie nie. Nie wszystkie prace można zmechanizować, a szpadel jest wręcz niezastąpiony i większość narzędzi ręcznych będzie zawsze potrzebna mimo posiadania ich mechanicznych odpowiedników. Bogactwo narzędzi mechanicznych jest ogromne i zrobienie ich przeglądu, a jeszcze zaproponowanie spośród nich tych najbardziej przydatnych nie będzie łatwe. By to zrobić przyjmę kryterium zadań wykonywanych w ogrodzie i tę część poświęcę narzędziom do uprawy trawnika.

 

Brytyjscy ogrodnicy mają takie porzekadło: uprawa trawnika to nic trudnego – trzeba go tylko strzyc, podlewać, wałować i regularnie kosić przez pierwsze 300 lat; potem już rośnie sam.

 Bez trawnika trudno sobie wyobrazić ogród. Przechadzając się po ogrodach proszę zaobserwować takie zjawisko – wystarczy, że trawnik jest wypielęgnowany i dobrze wystrzyżony to cały ogród robi wrażenie zadbanego.

Proponuję następujący zestaw narzędzi do trawnika:

1. Siewnik.  Do siania trawy przystępujemy, gdy mamy dobrze przygotowaną do tego glebę, przede wszystkim przekopaną, oczyszczoną z kamieni i korzeni oraz zasiloną kompostem, a następnie, co bardzo ważne wyrównaną, co będzie istotne przy jej przyszłym koszeniu i innych zabiegach.  W zależności od rodzaju trawnika na każde jego 10 m2 należy wysiać 30-50 dkg nasion najlepiej za pomocą dwukołowego siewnika plastikowego o szerokości siewu 52 cm i pojemności 14 l. Siewnik w odróżnieniu od siewu ręcznego zapewni nam równomierne rozprowadzenie nasion na całej powierzchni gleby. Siewnik może też pełnić funkcję rozsiewacza i zimą posłuży do rozsiewania piasku i soli, a przez cały sezon prac ogrodowych do zabiegów nawożenia. Wysianą trawę należy, przegrabić i wałować walcem ogrodowym. Przysypanie nasion ziemią po wysianiu nie jest moim zdaniem konieczne.

 

2. walec do trawnikaWalec ogrodowy - służy przy zakładaniu trawnika do wałowania gleby z wysianymi nasionami w celu utrzymania wilgoci, a później do wałowania trawników w celu zachowania ich równej powierzchni. Do przydomowego trawnika wystarczającym będzie walec stalowy napełniany wodą lub piaskiem o szer. 52 cm i średnicy 40 cm. Dodatkową zaletą takiego walca jest możliwość montowania do jego korpusu kolców do aeracji trawnika.

 

kosiarka spalinowa3. Kosiarka ogrodowa. W pierwszej części artykułu o narzędziach ogrodowych polecałem kosiarkę ręczną i elektryczną, które są najodpowiedniejsze do małych i średnich wielkości trawników. Dla dużych trawników o powierzchni do 1000 m2 najlepsza będzie kosiarka spalinowa bez napędu o mocy silnika 4 KM z szerokością cięcia 56 cm i koszem o pojemności 50 l. Do trawnika o powierzchni powyżej 1000 m2 zalecam kosiarkę spalinową z napędem o mocy silnika 5,5 KM o szerokości cięcia 52 cm i koszem o pojemności 70 l. Do bardzo dużych powierzchni nawet do 7000 m2 najlepsza będzie samobieżna kosiarka spalinowa tzw. traktorek o mocy silnika 18,5 KM o szerokości koszenia 120 cm i koszu o pojemności 250 l.

 

4. Podkaszarka – służy do podcinania krawędzi trawnika, koszenia trawy w miejscach gdzie nie dotrze kosiarka i dokonywania poprawek po koszeniu zasadniczym. W sprzedaży są podkaszarki elektryczne i akumulatorowe, a także kosy spalinowe, które oprócz koszenia mogą spełniać funkcję podkaszarki.  Koszenie kosą spalinową wymaga dużych umiejętności w jej prowadzeniu i nigdy nie da takiego efektu jak kosiarka, dlatego nie polecam jej do koszenia trawników. Jeżeli masz dostęp do energii elektrycznej to polecam 400 W podkaszarkę elektryczną, żyłkową z szerokością roboczą 25 cm, gdy nie masz w ogrodzie zasilania elektrycznego to najkorzystniejszym sposobem będzie podkaszać kosą spalinowa o mocy silnika 1 KM i szerokości roboczej 42 cm, w której elementem koszącym jest również żyłka z tworzywa sztucznego.

 

5.areatorAerator i wertykulator. Nie bez powodu połączyłem te narzędzia, bo choć można mieć każde z nich z osobna to polecam zakup jednego urządzenia wykonującego zarówno aerację jak i wertykulację trawnika. Aeracja to zabieg pielęgnacyjny wykonywany poprzez nakłuwanie gleby kolcami powodujący napowietrzanie gleby i mający na celu zwiększenie masy korzeni trawy, podniesie efektywność działania substancji zasilających, a także zwiększy elastyczność i zdolność do regeneracji trawnika. Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny zwany także koszeniem pionowym, wykonywany jest poprzez nacinanie za pomocą noży wertykulatora wierzchniej warstwy trawnika w celu usunięcia z niego mchu i tzw. starej trawy zwanej filcem oraz stworzenia lepszych warunków dla dopływu powietrza i składników pokarmowych do korzeni. Polecam aerator-wertkulator elektryczny o mocy 1300 W o szerokości roboczej 29 cm z koszem o pojemności 50 kg, jeżeli nie masz energii elektrycznej w ogrodzie to polecam wertykulator spalinowy o mocy silnika 1,7 KM i szerokości roboczej 38 cm i koszu o pojemności 50, a aerację wykonywać walcem ogrodowym z kolcami. Wertykulację należy wykonać przynajmniej raz w roku - wczesną wiosną, a aerację kilka razy w roku.

 

W III części cyklu zajmę się narzędziami do pielęgnacji żywopłotu.

Top