Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Narzędzia ogrodowe cz.1

„Moje narzędzia do ogrodu cz. I”

Część I. Zestaw startowy.

Często spotykam się z pytaniem – Jak to jest, że twój ogród jest taki piękny i zadbany? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest złożona, ale przeważnie odpowiadam – Trzeba mieć pasję, cierpliwość i dużo pracować. Jeżeli masz pasję do ogrodu, kochasz rośliny to spełniasz podstawowy warunek by osiągnąć sukces. Trzeba jednak jeszcze dużo pracy, która może być w pierwszej fazie zakładania ogrodu uciążliwa i często zniechęcająca brakiem natychmiastowych rezultatów. Dobrym sposobem na przezwyciężenie trudów pracy w ogrodzie są dobrze dobrane narzędzia do jego uprawy i pielęgnacji. Jakie narzędzia są Tobie potrzebne? To zależy czy zakładasz ogród, czy go masz od jakiegoś czasu i potrzebujesz nowych i skuteczniejszych metod na jego utrzymanie i pielęgnację. Zakładając ogród polecam tzw. zestaw startowy - to taki minimalny zasób narzędzi, który pozwoli wykonać podstawowe prac w ogrodzie w fazie jego zakładania.

Do startowego zestawu narzędzi ogrodowych zaliczam:

szpadel1. Szpadel ogrodowy – „król narzędzi ogrodowych”, bo bez niego ani rusz, służy nam w ogrodzie do kopania i przekopywania. Szpadle składają się z głowicy i trzonka z uchwytem i dzielą się kształtem głowicy na szpadle proste i ostre.

W zależności od użytych materiałów do ich produkcji mamy szpadle:

- z metalową głowicą, drewnianym trzonkiem i drewnianym lub plastikowym uchwytem;

- z metalową lub kompozytową głowicą, aluminiowym trzonkiem i plastikowym uchwytem;

- metalowe z plastikowym uchwytem.

Moim zdaniem, po doświadczeniu złamania kilku trzonków drewnianych, idealnym dla początkującego ogrodnika będzie: szpadel ostry, metalowy z plastikowym uchwytem o wadze ok. 2 kg i z głowicą o wymiarach 20x30 cm z kątem nachylenia trzonka 23 stopnie.

 

2. Grabie ogrodowe – narzędzie często współpracujące ze szpadlem, służy nam do rozdrabniania i wyrównywania ziemi. Grabie zbudowane są z głowicy i trzonka. Głowice wyrabiane są głównie z grubej blachy, stali, bądź hartowanej stali węglowej. Trzonki zazwyczaj są drewniane lub plastikowe. Polecam początkującym, grabie metalowe z jednej odkuwki z trzonkiem drewnianym z głowicą o szerokości 45 cm i 18 zębami o masie całkowitej ok. 1,1 kg.

 

3. Motykę - narzędzie ogrodowe służące do rozdrabniania i spulchniania gleby oraz do usuwania chwastów. W niektórych regionach Polski nazywa się ją gracą. Motyka składa się z głowicy i trzonka. Głowice motyki mają różne kształty od prostokątnego poprzez trapezowe do zaokrąglonego i produkowane są przeważnie z hartowanej stali. Trzonki są drewniane, aluminiowe lub plastikowe. Początkującemu ogrodnikowi polecam motykę z głowicą prostokątną o szerokości ok. 17 cm i wadze ok. 70 dkg z trzonkiem drewnianym.

 

4. Sekator jednoręczny – służy do cięcia gałęzi, pędów i łodyg. Składa się z rękojeści z tworzywa sztucznego i ostrzy ze stali nierdzewnej bywa, że polerowanej i hartowanej a przy sprzęcie profesjonalnym także pokrywanej teflonem. Moim zdaniem wystarczy na początek sekator o wadze do 20 dkg z ostrzami ze stali nierdzewnej o max średnicy cięcia 22 mm i z ergonomiczną, antypoślizgową rękojeścią.

 

5. Kosiarkę do trawy, która posłuży nam do pielęgnacji trawnika. Kosiarki w zależności od napędu dzielą się na kosiarki ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Są jeszcze podkaszarki i kosy elektryczne oraz spalinowe, ale nie są one niezbędne początkującemu ogrodnikowi. Kosiarka ręczna dobrze sprawdzają się na nie dużych (do 50 m2) i równych powierzchniach trawników oraz przy koszeniu niezbyt wysokiej trawy. Zaletą ich jest cicha praca i mała waga. Niektóre modele kosiarek posiadają kosz na trawę o pojemności do 15 l. Kosiarka elektryczne służą dobrze na trawnikach o powierzchni do 500 m2 i dają sobie radę z wyższą trawą. Typowa kosiarka elektryczna ma silnik o mocy 1200 W, są także takie z mocą 1800 W. Typowy kosz na trawę ma pojemności 50 l. Wadą ich jest konieczność połączenia kablem ze źródłem prądu.

 

taczka6. Taczkę ogrodowa – służy do przewożenia cięższych ładunków takich jak ziemia czy materiały budowlane. Taczki są jedno i wielokołowe, stalowe, z blachy ocynkowanej i z tworzyw sztucznych. Typowa taczka jednokołowa, którą polecam ze względu na dogodne manewrowanie nią, ma pojemność 90 l i jest z blachy ocynkowanej, ma koło łożyskowane pneumatyczne o średnicy 37 cm. Możemy nią przewozić ładunki o wadze do 200 kg.

 

7. Wąż ogrodowy do wody – służył do podlewania trawnika i innych roślin, mycia tarasów i ścieżek ogrodu. Węże ogrodowe zbudowane są przeważnie z trzech warstw w tym z dwóch warstw elastycznego PCV i oplotu syntetycznego. Typowy przekrój to ½ lub ¾ cala. Długość węża zależy o powierzchni ogrodu i należy go tak wybrać by sięgał od ujęcia wody do jego najdalszego punktu. Do węża należy zakupić zestaw złączek do kranu i zraszacz.

 

8. Konewkę – zalecam konewkę plastikową o pojemności 10 litrów służącą do podlewania roślin i zasilania ich nawozem w płynie.

konewka
 

Tak wyposażony dasz sobie radę przy zakładaniu ogrodu a jak Ci czegoś zabraknie to za płotem jest życzliwy sąsiad.

W kolejnych artykułach opiszę pozostałe wyposażenie ogrodnika, bo ogród rozwija się, a z nim potrzeby w nowy sprzęt. 

Top