Jakie czekają nas prace w ogrodzie w maju?
25/04/2018
Brukselskie ogrody króla Filipa.
16/05/2018

Mszyce, mały owad – duży szkodnik.

Te małe owady o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach dają się we znaki w domu i w ogrodzie. Zimą w domu zaatakowały moje sadzonki hibiskusa przywiezione z Madery. Najpierw na łodygach i liściach tych roślin pojawiły się brązowe, błyszczące kuleczki a potem na doniczkach i wokół nich kleista maź. Oprysk preparatem owadobójczym dał oczekiwany efekt i mszyce znikły, ale rośliny zostały osłabione. Teraz dochodzą do zdrowia w ogrodzie. Czy zakwitną tego roku – zobaczymy?
Teraz, na początku maja dostrzegłem ich żerowanie na nowych przyrostach drzew, szczególnie na czereśni. Listki na końcach gałązek są pozawijane do środka. Warzyw jeszcze o tej porze nie ma, ale tylko patrzeć, jak z drzew przeniosą się na ulubiony przez nich koper i bób. Zagrożony będzie też kwietnik a szczególnie nasturcja, nagietki i kalina.

 

Mszyce w ogrodzie i w domu

Mszyce to roślinożerne żarłoczne bestie. Rozmnażają się w przerażającym tempie i wyrządzają duże szkody w sadzie i warzywniku. Wysysają sok z roślin. Trawią go częściowo, a pozostałość wydalają za pomocą tzw. syfonów. Ilość pobieranego soku z roślin jest bardzo duża. Na godzinę jeden owad potrafi wyssać sok sięgający nawet ⅓ jego masy.

Objawy żerowania mszyc:
– pozwijane liście roślin;
– na liściach pojawiają się żółte przebarwienia;
– zniekształcone lub znikające pędy;
– na roślinach pojawiają się mrówki i inne owady miododajne zbierające spadź.

 

 

Jak z nimi walczyć?

Są w sprzedaży skuteczne preparaty owadobójcze na mszyce. Ich użycie wymaga jednak dużej odpowiedzialności. Należy restrykcyjnie przestrzegać pory roku i dnia wykonywania oprysków. Opryski drzew i krzewów trzeba wykonać w końcówce zimy. Mszyce jesienią składają swoje jaja w szczelinach kory, pęknięciach pni i wszelkich zagłębieniach. Ten zimowy opryski powtórzony trzykrotnie zdecydowanie zmniejszy populację mszyc, chyba że sąsiedzi ich nie wykonają. Trzeba ich do tego przekonać.

Oprysk na etapie pączków kwiatowych i po kwitnieniu najlepiej wykonać wieczorem wtedy kiedy pszczoły nie zapylają roślin. Wykonywanie oprysków w środku dnia jest barbarzyństwem wobec pszczół, których jak nigdy dotąd nie było tak mało.

Preparaty naturalne własnej roboty

Domowe, znane od lat preparaty są najlepsze. Wyciągi z czosnku, cebuli, pokrzywy, skrzypu, mniszka lekarskiego i pokrzywy są też skuteczne a do tego nie mają okresu karencji który ogranicza spożywanie owoców i warzyw. Już bezpośrednio po oprysku można, po opłukaniu wodą jeść koperek, bób i owoce czereśni. Po oprysku chemicznym trzeba się dostosować do zaleceń producenta i nie spożywać warzyw i owoców przez kilka dni. Jest wiele domowych preparatów na mszyce. Wg mnie najlepszy preparat będzie z czosnku lub pokrzywy.

Preparat z czosnku 10 l roztworu do kilkakrotnego użycia:
– weź 10-15 ząbków czosnku lub ½ kg liści lub kwiatostanów czosnku, 10 litrów gorącej wody;
– rozetrzyj ząbki, liście lub pędy na miazgę;
– zalej wodą i odstaw pod przykryciem na 2-3 dni;
– przecedź, nie rozrabiaj z wodą, zalej preparatem opryskiwacz;
– wykonaj oprysk i powtórz go 2 razy w odstępie 2 dni.

Preparat z pokrzywy 10 l roztworu do kilkakrotnego użycia:
– weź 2 kg świeżo zebranej pokrzywy, 10 litrów zimnej wody;
– zalej wodą i odstaw pod przykryciem na 4-5 dni;
– przecedź, nie rozrabiaj z wodą, zalej preparatem opryskiwacz;
– wykonaj oprysk i powtórz go 3 razy, dzień po dniu.
Oprócz oprysku z wywaru warto zastosować wabiki na mszyce.

Wabiki na mszyce

Można odciągnąć uwagę mszyc od warzyw i drzew. Jeżeli w ogrodzie będzie kalina, czarny bez i nasturcja, to mszyce bardziej się nimi zainteresują niż bobem, koprem, kapustą, kalarepą, różami czy młodymi pędami drzew owocowych. Żeby wabiki zadziałały, trzeba kontrolować rozwój populacji na nich i nie dopuścić do jej nadmiernego wzrostu. Raz na dwa tygodnie trzeba też opryskać kalinę, czarny bez i nasturcję. Oprysk trzeba wykonać też preparatem z pokrzywy lub czosnku.

Owady pomocne w walce z mszycami

Biedronki to owady drapieżne, które zwalczają mszyce, czerwce i niektóre roztocza. Biedronki są owadami latającymi, mają różne barwy od czerwonej, przez brązową do żółtej, wszystkie z czarnymi kropkami. Są bardzo licznym gatunkiem. Na świecie jest ich ponad 5,2 tysiąca gatunków a w Polsce ok. 80. Najczęściej występującą u nas biedronką jest siedmiokropka o czerwonych skrzydłach. Szkodliwe mszyce pożerane są przez dorosłe osobniki biedronki, jaki i jej larwy.

 

 

Rozwój larwalny trwa ok. 60 dni i jest ona w tym czasie w stanie zjeść ok. 2 tys. mszyc. Dorosłe osobniki składają jaja na wewnętrznej części liści w pobliżu kolonii mszyc. Jaja są żółtawe i składane w niewielkich skupiskach po kilkanaście sztuk. Biedronek, dla odniesienia oczekiwanego skutku w walce ze szkodnikami musi być dużo, bo mszyce mają niezwykłe zdolności reprodukcyjne. Jeżeli zauważymy, że wśród kolonii mszyc są biedronki, nie powinniśmy używać środków chemicznych. Obserwujmy rośliny, sprawdzajmy czy nie zostały zaatakowane przez szkodliwe owady.

 

 

Rośliny porażone żerowaniem mszyc można zaszczepić kilkunastoma biedronkami, przyniesionymi do ogrodu z łąki. Biedronki mając pod dostatkiem wyżywienia będą się rozmnażały a jeżeli stworzymy im odpowiednie warunki, to osiedlą się na dłużej. Biedronki przezimują, jeżeli pozostawimy trochę liści przy drzewach, nie przytniemy trawy zbyt nisko i pozwolimy wejść im do naszych altan i domków. Wcześniejsze wybudzenie wiosenne biedronek nastąpi jeżeli w naszym ogrodzie rośnie krzew czarnego bzu, na którym od wczesnej wiosny żerują mszyce. Można też zastosować fortel sadząc rabatę z nasturcjami. Mszyce mając do wyboru różne obiekty do żerowania zawsze wybiorą nasturcje. Jeżeli kolonia mszyc na nasturcji stanie się zbyt liczna, należy wyrwać
rośliny, dokładnie sprasować i złożyć na kompost.

Biegaczowate są naszymi sprzymierzeńcami

Nie mniej skutecznymi w walce z owadzimi szkodnikami naszych warzywników i sadów są przedstawiciele innej grupy chrząszczy – biegaczowate.

 

 

Na pewno podczas prac w ogrodzie nieraz spotkaliście owady z tej grupy. W Polsce żyje ok 500 gatunków tych chrząszczy, a na świecie liczba ta dochodzi nawet do 25 tys. Te drapieżne chrząszcze mają charakterystyczną budowę ciał. Są różnej wielkości, od 2 do 40 mm. Ciała ich są wydłużone, wypukłe, o owalnym zarysie. Większość ma ciemne ubarwienie, często z metalicznym połyskiem. Chitynowy pancerz ma podłużne wypustki. Mają trzy pary długich nóg przystosowanych do szybkiego biegania. Głowa zwieńczona jest długimi nitkowatymi lub szczecinkowatymi czułkami. W większości nie są one zdolne do latania. Larwy tych chrząszczy mają budowę owalną wydłużoną, ubarwioną od szarości poprzez brunatną do czarnej, wszystkie z refleksem. Drapieżne są zarówno osobniki dorosłe jaki larwy. Żerują głównie nocą, chowając się w dzień pod liśćmi, gałęziami i kamieniami.

 

 

Przez nocny tryb aktywności biegaczowate nie są widoczne w naszych ogrodach za dnia. Pożywieniem tych drapieżników są owady-szkodniki w różnych stadiach rozwoju, choć nie tylko, bo zjadają także pożyteczne dżdżownice. Głównymi ich ofiarami są gąsienice motyli, mszyce, skoczki, ślimaki, stonka ziemniaczana, jaja oprzędzików i śmietek. Ich ofiarami mogą być też większe od nich owady. Do uśmiercenia dużych owadów używają enzymów, którymi oblewają ofiarę. Enzymy powodują rozkład ciała ofiary, po czym chrząszcz wypija z nich półpłynną substancję. W sytuacjach zagrożenia, np. wzięte do ręki, obronnie wtryskują enzym nawet na odległość do 1 m. Mniejsze owady i ich larwy biegaczowate ścigają a następnie pożerają za pomocą silnych żuwaczek. W ciągu doby, te dzielne chrząszcze są w stanie zniszczyć nawet kilkaset mszyc.

Ważne: większość z owadów tego gatunku objętych jest ścisłą ochroną.

Jeżeli chcesz je zwabić i utrzymać w ogrodzie, to na jego uboczu warto pozostawiać kupkę liści, nierówno rozsypane kamienie, łęty roślin. To będą ich dzienne kryjówki przed nocnym żerowaniem.

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *