Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Teraz jeszcze możesz posadzić maliny, zaowocują w przyszłym roku.

Październik to dobry miesiąc by posadzić maliny. Szkółki krzewów jagodowych sprzedają sadzonki kopane malin od ok. 10 października a w tym roku za sprawą suszy odbyło się to później. Maliny sprzedawane są też w doniczkach ale ich cena jest wysoka – ok. 4-5 zł, te kopane to wydatek ok. 2,5 zł. Sadzonki malin możemy też sami wyhodować bo rozmnaża się ona za pomocą odrostów korzeniowych, które można dzielić. Maliny sadzić można i wczesną wiosną ale te posadzone późną jesienią będą owocowały już w następnym roku, choć największy plon osiągniemy w trzecim roku po posadzeniu. W trzecim roku od posadzenia zbierzemy nawet do 0,5 kg tych smacznych jagód z jednego krzaka. Najpopularniejszymi odmianami, godnymi polecenia są: Polka, Polesie, Polana, Pokusa i Poranna Rosa o żółtych owocach.  Maliny w zależności od odmiany owocują na pędach jednorocznych lub dwuletnich. Ja wole odmiany owocujące na pędach jednorocznych.

malina

Maliny mają tę zaletę, że owocują na zakończenie zbiorów truskawek i niejako przedłużają możliwość  smakowania świeżych owoców z ogrodu lub działki. Krzewy malin owocują do późnej jesieni a niektóre z wcześniejszych odmian powtarzają kwitnięcie i owocowanie.

maliny

Maliny jest rośliną miododajną. Miód malinowy, choć rzadko występujący, jest jasny i ma przyjemny zapach i smak. Zawiera ponad 30% glukozy i ok. 40% fruktozy. Owoce maliny to bogate źródło witaminy A, B1, B2, B6 i C. Mają też dużo błonnika i garbników. Są bogate w cukry, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, salicylowy i bursztynowy). Surowcem zielarskim są owoce i liście. Owoce mają działanie przeciwgorączkowe i napotne. Sporządza się z nich napary na przeziębienia, grypę i anginę.

Liście mają działanie ściągające do użytku zewnętrznego i moczopędne. Odwary z liści mają zastosowanie przy biegunkach i krwawieniu wewnętrznym. Przyjemny smak malin ma zastosowanie w farmacji do łagodzenia przykrych zapachów innych leków.

Stanowisko dla malin

Malina właściwa to bardzo popularny u nas krzew jagodowy z rodziny różowatych. Można ją uprawiać na wszystkich rodzajach gleby w tym i na glebach lekkich pod warunkiem, że była ona zasilona obornikiem, jest dość przewiewna i wilgotna. Maliny nie są wrażliwa na wiosenne przymrozki ze względu na późne kwitnięcie. Nie powinny być one uprawiana z innymi roślinami, bo ma duże zapotrzebowanie pokarmowe. Najlepiej owocuje na wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny z pH od 5,5 do 6,5.

stanowisko dla malin

Sadzenie malin

Polecam sadzić maliny w jednym rzędzie co 40 cm krzak od krzaka, choć to nie jedyny sposób uprawy. Jeżeli chcemy uprawiać je w dwóch rzędach to odległość między nimi powinna wynosić ok. 2 m. Pod sadzonki kopiemy rów o głębokości ok. 30 cm, wsypujemy do niego przerobioną 15-20  cm warstwę kompostu i układamy wcześniej namoczone sadzonki przysypując je ziemią nieco wyżej od nasady korzeni. Ubijamy ziemię wokół nich i obficie podlewamy. Posadzone sadzonki przycinamy tuż nad ziemią.

sadzonki malin

sadzenie malin

Pielęgnacja malin

Wiosną, w miarę wzrostu, najlepiej przywiązać pędy do trzech poziomych drutów rozpostartych pomiędzy słupkami co pozwoli utworzyć płaską ścianę uprawy, dobrze naświetloną co jest warunkiem obfitego plonowania. Następne cięcie wykonamy w czerwcu skracając pędy jednoroczne. Ciecia w kolejnych latach polegały będą na wycinaniu po zbiorze pędów dwuletnich i przycinaniu jednorocznych. Każdego przedwiośnia, oprócz pierwszego po posadzeniu, należy przerzedzić krzewy pozostawiając w każdym 8-10 najsilniejszych pędów. Pamiętaj o terminowym wycięciu pędów dwuletnich, zaraz po owocowaniu bo pozostawienie ich w maliniaku stanowi źródło infekcji i zagrożenie dla przyszłorocznego owocowania. Wycięte pędy najlepiej spalić i w żadnym wypadku nie zasilać nimi kompostownika.

pielęgnacja malin

Nawożenie malin

Najlepszym nawozem dla wzbogacenia gleby stanowiska malin jest obornik lub dobrze rozłożony kompost, którym zasilamy krzewy raz na 2 lata. Dobrze jest też, co stosuje w swoim maliniaku posypywanie gleby popiołem ze spalonych drzew owocowych i liści. Można też do nawożenia, ale w ograniczonym zakresie zastosować mieszankę nawozów mineralnych w dawce od 0,05 -0,1 kg/m2.

Sok z malin

Większość przepisów na sok z malin polega na gotowaniu tych owoców z cukrem. Moim zdaniem najlepszym sposobem jest przygotowanie tego rarytasu na zimno. Do tego potrzebny jest słój lub gąsior. Zebrane owoce należy przebrać i bez płukania wsypywać do słoja (gąsiora) i przesypywać je warstwą cukru. Maliny z cukrem będą fermentować, dlatego wylot naczynia należy obwiązać gazą. Po ok. 3 tygodniach ustanie fermentacja i sok jest gotowy do zlania. Tak uzyskany sok zlewamy do słoików i krótko pasteryzujemy. Z takiego soku, łącząc go z alkoholem możemy zrobić nalewkę – ale to już temat na inną okazję.

  • Tytuł: Teraz jeszcze możesz posadzić maliny, zaowocują w przyszłym roku.
  • Autor:
  • Data: 23/10/2015
  • Tagi:
Top