Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Lubczyk ogrodowy

Lubczyk ogrodowy to znana w naszych ogrodach roślina zielarska, która przywędrowała do Polski najprawdopodobniej z Bliskiego Wschodu a znana była już w starożytnej Grecji i Rzymie. Lubczyk należy do rodziny selerowatych i ma liście bardzo podobne do selera korzeniowego i naciowego.

lubczyk ogrodowyliście selera

Lubczyk ogrodowy - Liście selera

Łodyga lubczyka jest prosta osiąga ok. 1,5m wysokości, wewnątrz pusta, rozgałęziona i ulistniona tylko w górnej części. Liście ma ciemnozielone z połyskiem, podwójnie lub pojedynczo pierzaste, o listkach jajowatych lub wydłużonych, często ostro wcinanych.

Lubczyk jest bardzo ceniony w medycynie, znane jest jego działanie w leczeniu układów oddechowego, moczowego i pokarmowego. Ma też działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe.

lubczyk

Jest cenioną rośliną w kuchni głównie za sprawą bardzo aromatycznych liści. Lubczyk ogrodowy stanowi składnik wielu sosów, dań mięsnych i rybnych a także, jako dodatek do sałatek. Nie wyobrażam sobie prawdziwego rosołu domowego z kury bez dodatku lubczyka ogrodowego, którego liście w moim domu wiązane są w niewielki pęczek i dodawane są do tej zupy na czas gotowania – smak jest niepowtarzalny i nie trzeba dodawać przyprawy maggi.

lubczyk liścieogrodowy lubczyk

A skoro już wspomniałem o maggi to była ona w swojej pierwotnej postaci produkowana właśnie z wyciągów z lubczyka ogrodowego dzisiaj niestety odczytując napis z butelki tej przyprawy składa się ona z: wody, wzmacniaczy smaku (glutaminian monosodowy E635), ocet, glukoza, ekstrakt drożdżowy, aromaty.

Lubczyka nie ma w składzie – a szkoda.

maggi

Zastanowił mnie też napis na etykiecie butelki – Przyprawa w płynie oryginalna od 1886 roku, być może się mylę, ale źródła encyklopedyczne podają, że kwas glutaminowy wyizolował w 1908 roku japoński uczony Kikunae Ikada, – co zatem z tą oryginalnością od 1886 roku?

Może Ty znasz odpowiedź na tę zagadkę?

Uprawa lubczyka ogrodowego.

Jest kilka sposobów na to by mieć tę roślinę:

Pierwszy – nie polecam, :-(  polega na wysianiu późnym latem jego nasion prosto do gleby.

Drugi – polecam, kupić wiosną sadzonki rośliny i posadzić je na zielniku.

Trzecinajbardziej polecam, :-) polega na podziale systemu korzeniowego starszych roślin i zasadzeniu cząstki takiej karpy najlepiej jesienią. Do tego sposobu dobrze mieć zaprzyjaźnionego sąsiada – na pewno chętnie się podzieli swoim lubczykiem.

Ziemia dla lubczyka powinna być żyzna, ale przepuszczalna i często podlewana szczególnie w okresach suszy. Stanowisko, na którym rośnie może być słoneczne lub zacienione, nie ma on w tym względzie szczególnych wymagań.

Pamiętać trzeba, że jest to roślina wieloletnia i wysoka, dlatego zacieni i zahamuje rozwój innych mniejszych roślin rosnących w jej pobliżu. Sadźmy zatem lubczyk najlepiej przy płotach lub na obrzeżach ogrodów a jeżeli mamy w ogrodzie owalny zielnik to można też posadzić go w centralnym jego miejscu.

Liście lubczyka można zbierać przez cały sezon a jesienią zebrać te, które jeszcze zostały i ususzyć je tak by służyły nam w kuchni także zimą.

Na koniec odrobina frywolności, bo lubczyk ogrodowy w medycynie ludowej uważany jest, jako środek zwiększający pobudliwość seksualną. By to osiągnąć wierzono, że trzeba wykopać lubczyk dokładnie

1 października o godzinie 6 rano

i zjeść kilka jego listków a strzała amora na pewno Cię dosięgnie ze „zdwojoną” mocą i to bez tabletki w kolorze niebieskim.

pejzażniebieska tabletka

Dawniej na szczęście i zdrowie wpinano go podczas zaślubin we włosy pannie młodej i druhnom.

Dodawana go też do pierwszej po urodzeniu dziecka kąpieli, co miało przynieść szczęście w miłości – niestety dotyczyło to tylko dziewczynek.

Wierzyć nie wierzyć, spróbować warto przecież nazwa lubczyk z czegoś musiała się wziąć.

Top