Monday 11, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kurdybanek

Kurdybanek w naturze nie rzuca się w oczy ale ma parcie na szkło.

Namiętnie oglądam w TVN24 Szkło Kontaktowe. Raz po raz w tym programie słyszę z ust Panów Wojciecha Zimińskiego i Jerzego Iwaszkiewicza, KURDYBANEK to, KURDYBANEK tamto. Trwa to już jakiś czas i trudno dzisiaj dojść od kiedy się to zaczęło i czego dotyczyło. Teraz to już nie ważne, a kontekst mówienia o kurdybanku w Szkle Kontaktowym przerodził się z czasem w opisywanie nim czegoś abstrakcyjnego. W każdym bądź razie KURDYBANEK wpisuje się w ten program i pasuje do niego bo pełen jest on aluzji, ironii i niedopowiedzeń. Widzowie to uwielbiają i zamiast spać ślęczą po 22 przed telewizorami. Ja zresztą też.

szkło kontaktowe

Czymże jest ten KURDYBANEK. BLUSZCZYK KURDYBANEK, bo tak właściwie nazywa się ta płożąca się roślina wieloletnia. Można zetknąć się jeszcze z innymi, rzadziej używanymi nazwami są  - OBŁOŻNIK i KOCIMORDA.

Ta niepozorna roślina, pewnie za sprawą swojego lichego wyglądu nie jest uprawiana w naszych ogródkach, a nawet traktowana jest jako uciążliwy, ekspansywny chwast. Kurdybanek występuje w całej Europie ale także w Azji i Ameryce Północnej. Rośnie na żyznych, wilgotnych glebach zasobnych w składniki mineralne.

Rośnie w towarzystwie innych roślin przy żywopłotach, ogrodzeniach, na nieużytkach i łąkach. Lubi cień i półcień. Wyrasta do ok. 15 cm wysokości ścieląc się przy ziemi. Listki są nieduże, ciemnozielone o sercowatym pokroju, obrzeżami ząbkowane. Kwitnie od kwietnia do końca czerwca.

kurdybanek bluszczyk

Małe kwiaty są niebieskofioletowe, rurkowate, przylegające do listków po 2 do 4. Ładnie pachną. Kurdybanek tępiony jest w ogrodach ale przecież można wykorzystać go jako roślinę okrywową na naszych balkonach i tarasach. Tam nie będzie konkurował z naszymi warzywami i kwiatami. Jego kształtne listki i niebieskie kwiatki mogą stanowić tło i uzupełnienie dla innych roślin. Można wykorzystać jego walory dekoracyjne bo kwitnie on stosunkowo wcześnie, lubi cień i tak jak to jest z nim w naturze, dobrze znosi sąsiedztwo innych roślin.

To roślina miododajna i zielarska. Surowcem zielarskim jest ziele. To też zapomniana dzisiaj przyprawa. Dawniej przed tym jak pojawiły w naszej kuchni tymianek, majeranek i bazylia używano powszechnie jako przyprawę właśnie kurdybanek, który ma przyjemny korzenny zapach. Suszone ale też świeże liście dodawane były do zup, mieszano z sałatkami warzywnymi, podnosząc tym ich smak.

dziki kurdybanek

Kurdybanek, dzięki swoim właściwościom od dawna stosowany był przy leczeniu wielu chorób. Stosowano go przy zatruciach organizmu toksynami.  Był przydatny przy dolegliwościach nerek, wątroby i regulowaniu przemiany materii.

Zewnętrznie, dzięki właściwościom ściągającym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym używany jest w formie kompresów do przemywania ran i przy leczeniu w niektórych chorobach skóry. Ma też korzystny wpływ na pracę serca i reguluje krążenie krwi. Wspomaga regenerację organizmu po dużym wysiłku. Poszukiwałem w wielu książkach zielarskich  wzmianek o tej roślinie ale nie znalazłem jej nawet wśród składników mikstur księdza Andrzeja Klimuszko.

Czy warto zatem spróbować tego zioła, które jak wieść niesie używano nawet w wojskach Jana III Sobieskiego podczas wyprawy wiedeńskiej. Król doceniał jego wpływ na wzmocnienie odporności organizmu i pomoc w zwalczaniu wirusów i infekcji, o które nie trudno było na polu walki.

Myślę, że warto spróbować chociażby ze względu na jego piękny, delikatny, ziołowy aromat i ciekawy smak. Można samemu zebrać i ususzyć liście kurdybanka. Susz jest też osiągalny w aptekach.

aura herbals kurdybanek bluszczyk

Herbata z kurdybanku

Najprościej sporządzić herbatkę z odwaru.

Sposób przyrządzenia odwaru:

1 dużą łyżkę ziela lub kilkadziesiąt świeżych liści wsypać do 2 szklanek wrzącej wody, gotować pod przykryciem przez 5 min. Odstawić na 10 min do wystudzenia, odcedzić. Dodać łyżeczkę miodu. Pić 2-3 razy dziennie przez posiłkiem.

Można też samemu poeksperymentować mieszając ziele kurdybanka z innymi roślinami, bo dobrze się ono komponuje z liśćmi pokrzywy, babki, korzeniem mniszka lekarskiego i owocami dzikiej róży.

Top