Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jak zwalczać krety i nornice w naszym ogrodzie?

Zwalczanie kreta i nornicy z ogrodu

Kret

Bywa tak, szczególnie wiosną, gdy przychodzisz rano do ogrodu, a tam Twój trawnik i warzywnik jest usłany kopcami. Nie ma wątpliwości, w nocy i nad ranem odwiedził Cię kret. Trzeba opanować emocje i pomyśleć, co zrobić, żeby się go pozbyć. Na to jak to zrobić jest wiele sposobów, ale najpierw trzeba poznać zwyczaje kreta, dowiedzieć się dlaczego ryje i jak wygląda jego podziemne życie.

Kret to owadożerny ssak z rzędu ryjówek. Waży ok 100 g i ma do 20 cm długości. Ma czarne połyskliwe, aksamitne futerko. Pysk kreta wyposażony jest w 44 zęby i przystosowany jest do rycia, nawet w twardej glebie. Ma krótkie, łopatowate ale niezwykle silne łapy z pazurami. Ryje w naszych ogrodach, bo poluje na żyjące w glebie larwy owadów, kręgowce i przede wszystkim dżdżownice. W pogoni za pożywieniem drąży podziemne korytarze z niebywałą, jak na takie małe zwierze prędkością. Potrafi w ciągu doby wydrążyć nawet do 15 m korytarza. Drążąc korytarze, co jakiś czas wypycha na powierzchni gleby kopiec.

kret

Buduje też podziemne komory, które wymoszcza trawą i mchem. Gromadzi w nich pożywienie i odpoczywa. Buduje nawet pionowe korytarze, często sięgające warstwy wodonośnej. Wiedzie samotniczy tryb życia. Tylko wiosną w okresie godów dochodzi do spotkań i ciąży samicy, która po ok. miesiącu wydają młode, zazwyczaj 2-7. Największa aktywność kreta przypada na godziny poranne. Z mojej obserwacji wynika, że kopce w ogrodzie powstają najczęściej pomiędzy godzinami 4 i 6. Wiemy, kiedy żeruje i że jest samotnikiem, silnie przywiązanym do swojego terytorium. W małym ogrodzie nie powinno być więcej niż 2 krety. W tych dwóch informacjach tkwi sposób na to jak pozbyć się kreta. Można, oczywiście skorzystać z wymyślnych urządzeń wibracyjnych, odstraszających. Można, użyć świec dymnych i pułapek. Nie jestem zwolennikiem tych metod, pewnie przez podejście ekologiczne do uprawiania ogrodu. Jeżeli kret mi dokuczy to wybieram się do ogrodu, znacznie wcześniej niż zwykle, robię sobie kawę i czekam na oznaki jego aktywności.  Obserwuję, kiedy będzie on wypychał kopce. Jeżeli zobaczę ruch ziemi to bardzo ostrożnie zbliżam się do tworzącego się kopca. Do brzegu kopczyka przykładam sztych szpadla i w momencie kolejnego wypiętrzenia jednym, zdecydowanym ruchem wykopuję kreta.

Pamiętaj, że kret jest pod częściową ochroną i nie należy go unicestwiać.

Najlepiej wykopanego kreta zapakować do kartonu i wynieść go na łąkę lub nieużytek. Tam będzie od teraz budował swoje tereny łowieckie.

Mimo, że udało się nam złapać kreta to musimy liczyć się z tym, że za jakiś czas sytuacja się powtórzy i znowu przyjdzie Ci wcześniej wstać i samemu zapolować.

Nornica

Nornica to szkodnik, z którym walka nie jest taka prosta jak z kretem. Kret bardziej bałagani niż szkodzi a nornica wyrządza nam wiele strat. Nornica niszczy nasze warzywniki i kwietniki. Szczególnie smakują jej wszelkie kwiaty cebulowe, a z warzyw lubi najbardziej marchewkę, buraczki, ogórki i kabaczki.

nornica

Ten mały gryzoń z rodziny chomikowatych potrafi poczynić duże szkody w naszym ogrodzie. Waży tylko ok. 30 g i ma ok. 10 cm długości. Ma szare ubarwienie, duże oczy, ostry pyszczek z dużymi wąsami. Podobnie jak kret buduje system korytarzy ale płytko, tuż pod powierzchnią gleby. Żeruje pod i na ziemi. Potrafi też wspinać się po gałęziach drzew i zjadać owoce. Żeruje najczęściej po zmierzchu i nocą. Bywa, że dniem też szuka pożywienia. Żywi się pokarmem roślinnym ale też drobnymi owadami. Dużym  problemem jest ich duża rozrodczość. Rozmnażają się bardzo intensywne. Tylko w ciągu jednego roku jedna samica może wydać do 4 miotów, a w nich  do ok. 25 młodych, które osiągają dojrzałość płcioąo już po ok 8 tygodniach. Mimo swoich przekonań, w jej wypadku zapominam o ekologi, bo nornicę trzeba tępić „ogniem i mieczem”. W sprzedaży jest wiele skutecznych środków uśmiercających te szkodniki. Preparaty te mają dużą skuteczność dzięki atrakcyjności pokarmowej dla gryzoni i opóźnionym 4-5 dniowym działaniu co powoduje, że gryzonie nie kojarzą trutki z efektem padania innych osobników z miotu. Pamiętać trzeba, że są to bardzo ostrożne i nieufne zwierzęta, dlatego trutki trzeba wykładać w rękawicach lub dozować bezpośrednio z pojemników. Ustrzeże to nas przed odrzuceniem trutki, która przeszła zapachem człowieka. Trutkę należy dozować do korytarzy i wlotów do nich. Zadawanie trutki należy kontynuować aż do chwili, kiedy dostrzeżemy brak oznak ich pobierania przez te zwierzęta. Walkę z nornicami można wspomagać wykorzystując do niej mechaniczne łapki i nasze kotki. Koty skutecznie nas wesprą ale należy pamiętać, że nie możemy z nich skorzystać w ogródkach działkowych, bo na ich terenie zabronione jest przetrzymywanie kotów, a szkoda.

tępienie nornic w ogrodzie

Godnymi polecenia preparatami na nornice są granulaty Bros i ziarna Rodentoks, którymi można też zwalczać szczury i myszy.

zwalczanie nornic

  • Tytuł: Jak zwalczać krety i nornice w naszym ogrodzie?
  • Autor:
  • Data: 09/02/2016
  • Tagi:
Top