Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Folie, plandeki i pokrowce

"Przytulanie w ogrodzie"

Nie, to nie o to chodzi, chociaż ogród jest dobry na wszystko. Rzecz w tym, że zima się zbliża a z nią chłody, chlapa i śnieg a w naszym ogrodzie mamy cenne rośliny, meble, piaskownicę, huśtawkę, materiały budowlane czy drewno do kominka. Wszystko to potrzebuje „przytulenia” i ochrony. Wydawać by się mogło, że najprościej będzie rośliny wykopać i wraz z pozostałymi rzeczami przenieść pod dach, najlepiej do ciepłego pomieszczenia. Nie każdy ogrodnik ma takie możliwości lokalowe a przedmioty te są i ciężkie i mają duże gabaryty. Alternatywą jest pozostawienie wszystkiego na swoim miejscu i zastosowanie osłon zabezpieczających przed: brudem, kurzem, deszczem, mrozem, wiatrem, wilgocią, ptasimi odchodami i zgubnym działaniem promieniowania UV. Wybór osłon jest duży i zależy od tego, co chcemy przykryć i jaki efekt uzyskać. Sklepy oferują nam duży asortyment plandek okryciowych, foli ogrodniczej tunelowej, pokrowców na meble i agrowłóknin. Co, do czego użyć i jakie tego rodzaju okrycia dają nam możliwości postaram się krótko wyjaśnić.

Plandeki okryciowe

...o rozmiarach od 2x3 m do 20x20 m i większych, pozwolą na okrycie wielkogabarytowych powierzchni i dużych przedmiotów takich jak meble, drewno, materiały budowlane, wiaty, baseny, produkty ogrodnicze i sadownicze a nawet budynki w stanie surowym. Plandeki są z trwałe i odporne na przecieranie, najczęściej dwustronne i dzięki zastosowanym materiałom mrozoodporne. Użycie plandek nie jest skomplikowane, ponieważ najczęściej mocowane są one do podłoża bądź do chronionego obiektu za pomocą linek przeplatanych przez tzw. oka w ich obrzeżach.

Folie ogrodnicze tunelowe

folia ogrodnicza...2-5 sezonowe przeznaczone są głównie dla hodowców warzyw, kwiatów i owoców. Foli posiadają 1-3 warstwową strukturę i nadają się do montażu na konstrukcjach wysokich i niskich a więc nie tylko do dużej produkcji ogrodniczej, ale i na potrzeby przydomowego ogródka. Wielkimi zaletami takiego rozwiązania jest to, że folie są lekkie, odporne na rozdarcia i elastyczne, mają niski współczynnik odbicia światła i zastosowanie w przedziale temperatur od -40 do +50 st. C. Wegetacja pod taką osłona przebiega szybciej, bo rośliny izolowane od chłodu dostają wymaganą dla ich uprawy ilość ciepła i wilgoci.

Pokrowce

...chronią nasze meble i inne wyposażenie na balkonach, tarasach i w ogrodach. Meble ogrodowe, huśtawki, piaskownice wykorzystujemy zazwyczaj w sezonie wiosenno-letnim i z nadejściem jesieni trzeba je zabezpieczyć przed niekorzystnym oddziaływanie warunków atmosferycznych. Pozostawienie mebli bez ochrony spowoduje ich niszczenie, utratę żywych barw i konieczność ich renowacji po zimie. Pokrowce, w zależności od przeznaczenia, mają różne kształty pozwalające na okrywanie np. stołów prostokątnych i okrągłych. Sprzedawane są również w zestawach np. do zabezpieczenia stołu, ławki i krzeseł. Efektywną ochronę zapewniają zastosowane materiały do produkcji pokrowców, głównie poliestrowych, które dodatkowo impregnuje się a nawet podkleja dodatkową warstwą z PCV. Pokrowce po wykorzystaniu są łatwe w utrzymaniu, ponieważ nadają się w większości do prania w temperaturze do 40 st. C. Wielką zaletą jest to, że pokrowiec po założeniu na ochraniany obiekt zamykane są na zamek błyskawiczny, zatrzaski lub wiązania. Dla wybrednych pokrowce produkowane są w różnych kolorach tak by mogły harmonizować swoimi barwami z domem, altanką czy otoczeniem.

Agrowłókniny

sciolkowanie...służą do ochrony roślin warzywnych oraz wrażliwych na zimno kwiatów i krzewów. Pozwalają na ochronę wiosną upraw przed nieprzewidywalnymi zjawiskami klimatycznymi. Odgradzają rośliny od mrozu i śniegu przepuszczając jednocześnie wodę, powietrze i światło słoneczne. Można je stosować bezpośrednio na rośliny, ponieważ nie powodują ich wygniatania i podnoszą wilgotność w glebie. Z agrowółkniny jedno bądź kilkuwarstwowej produkowane są kaptury ochronne dla rododendronów, róż, roślin iglastych i wrażliwych na przemarzanie nowo nasadzonych krzewów. Tak wykorzystywana jest agrowłóknina w kolorze białym. Bo jest jeszcze agrowłóknina w kolorze czarnym i brązowym, w niektórych źródłach nazywana agrotkaniną lub matą szkółkarską. Służy ona do ochrony przed chwastami w ogrodnictwie, sadownictwie i szkółkarstwie. W swoim ogrodzie stosuję ją z dobrym skutkiem na mojej grządce z truskawkami i ułożyłem ją pod deskami tarasu altanki, by nie mieć problemów z chwastami – i to działa.

Top