Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Dziurawiec zwyczajny i napar z dziurawca

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny nazywany jest też świętojańskim zielem. Nazwa świętojańskie ziele wzięło się z stąd, że kiedyś wieszano je nad drzwiami przed nocą świętojańską dla odpędzenia złych duchów. Są źródła, które nazwę świętojańskiego ziela wiążą z rycerzami zakonu św. Jana z Jerozolimy, którzy używali tej rośliny do leczenia ran podczas wypraw krzyżowych. Spotkałem się jeszcze z innymi nazwami tej rośliny takimi jak: przestrzelon, krzyżowe ziele, dzwonki Panny Marii i arlika. Kazachowie nazywają ją  - dżerabaj” - lekarz ran. Dla dopełnienia całości nazewnictwa trzeba podać łacińską nazwę tego zioła - Hipericum perforatum. I już wiemy skąd się wzięła nasza nazwa dziurawiec.

dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny to bylina należąca do rodziny dziurawcowatych. Obejmuje ona ok. 200 gatunków. Występuje w Azji, północnej Afryce, Ameryce Północnej i w Europie. W Polsce to pospolita roślina, którą spotkać można na łąkach, nieużytkach, miedzach i w lesie. Bywa też, że zachwaszcza pola uprawne. Dziurawiec wyrasta do wysokości ok. 60 cm. Łodyga dziurawca jest czterokanciasta, u góry rozgałęzia się. Liście podłużnoowalne naprzeciwległe. Kwiaty ma promieniste o złocistożółtej barwie, zebrane w szczytowe podbaldachy. Kwitnie od czerwca do września w drugim roku wegetacji. Nasiona dojrzewają we wrześniu i osadzone są w wielokomorowych torebkach nasiennych.

dziurawiec zwyczajny

Produktem zielarskim są kwitnące wierzchołki roślin długości ok. 30 cm. Najlepszym surowcem są kwiaty we wczesnym stadium kwitnienia, zebrane od czerwca do sierpnia. Such surowiec zawiera: glikozydy flawonowe, czerwony barwnik – hiperycynę, garbniki, olejki eteryczne, witaminę A i C, sole mineralne.

Napary, wyciągi, herbatki i nalewki otrzymane z dziurawca mają wszechstronne zastosowanie w lecznictwie. Odznaczają się one działaniami wzmacniającymi, przeciwbakteryjnymi i ściągającymi. Stosuje się je przy zapaleniach i oparzeniach. Likwidują przykry zapach z jamy ustnej, leczą zapalenia dziąseł i zapalenia jamy ustnej. Stosuje się je przy leczeniu owrzodzeń i ropnego zapalenia skóry. Jest też środkiem uspakajającym, reguluje ciśnienie krwi a nawet ma działanie przeciwrobacze.

Dziurawiec w medycynie

W medycynie ludowej dziurawiec ma zastosowanie głównie w mieszankach przy leczeniu gośćca, grypy, anginy, skazy limfatycznej, bólach głowy, chorobach wątroby i pęcherza moczowego, rozstroju żołądka i jelit, moczenia nocnego, czyrakach, wrzodach i wysypkach.

Dziurawiec zwyczajny ma też zastosowanie w kosmetyce. Z olejku z ziela dziurawca wytwarza się kosmetyki o działaniu gojącym i regenerującym. Świeże kwiaty zalane na 10 dni olejem roślinnym zalecane są do pielęgnowania suchej i popękanej skóry, oczyszczania jej i łagodzenia zapaleń.

Dziurawiec zwyczajny można zbierać, tak jak pisałem na łąkach i nieużytkach. Można też samemu wyhodować tę niezwykle pożyteczną roślinę. Nasiona zebrane jesienią trzeba poddać ok. 3 miesięcznej stratyfikacji (przemrożeniu). Wiosną wysiewamy nasiona po poplonie. Nasiona kiełkują szybko, nawet przy temperaturze gleby wynoszącej +5 st. C. Początkowo rośliny rozwijają się wolno i trzeba je odchwaszczać i spulchniać wokół nich ziemię. Zebrany w drugim roku po posianiu surowiec najlepiej suszyć w suszarni w temperaturze ok. +40 st. C. Można też to robić na poddaszu blaszanego dachu, w szopie lub pod wiatą, nie wystawiając roślin na bezpośrednie działanie słońca.

dziurawiec w medycynie

Herbatka z dziurawca

Według księdza Klimuszko na wszelkie nerwice bardzo dobrym środkiem leczniczym jest hydroterapia, kąpiele, nacieranie mokrymi ręcznikami a w lżejszych przypadkach pomagają zioła. Dlatego za księdzem proponuję na te dolegliwości herbatkę z mieszanki ziół, wśród których nie mogło zabraknąć dziurawca:

Składniki:

Liście melisy, ziele marzanki wonnej, ziele nostrzyka żółtego, ziele serdecznika, korzeń kozłka lekarskiego, szyszka chmielu, ziele dziurawca, ziele bylicy pospolitej, kwiat wrzosu, kwiat pierwiosnka lekarskiego, kwiat bzu czarnego.

Sposób sporządzenia:

Składniki zmieszać w równych proporcjach, zaparzyć i pić  3 razy dziennie po szklance, 20 minut przed posiłkiem. Na pewno pomoże jeżeli połączymy picie ziół z pracą fizyczną, długimi spacerami na świeżym powietrzu oraz unormowanym trybem życia na co dzień.

napar z dziurawca

W medycynie ludowej jest prosty przepis do stosowania przy schorzeniach wątroby, żołądka i przeciw biegunkom. Jest to napar  z dziurawca zwyczajnego. Trzeba zaparzyć trzy garście liści i kwiatów dziurawca w litrze wody. Pić trzy razy dziennie po szklance.

Jest jedno ograniczenie przy przyjmowaniu preparatów z dziurawca. Trzeba pamiętać, że zbyt długie stosowanie może uczulać na światło słoneczne.

dziurawiec zwyczajny

  • Tytuł: Dziurawiec zwyczajny i napar z dziurawca
  • Autor:
  • Data: 07/12/2015
  • Tagi:
Top