Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Pożyteczne owady cz.3 - Bzygowate i złotooki

Bzygowate i złotooki

W pierwszych dwóch częściach o pożytecznych owadach opisałem owadożerne biedronki, skorki i biegaczowate. Z rozpoznaniem tych trzech ogrodowych sprzymierzeńców większość z nas nie ma problemów. Mniej znane są, choć równie skuteczne w walce ze szkodnikami warzywnika i sadu są występujący u nas przedstawiciele bzygowatych i złotookie.

Bzygowate

Bzygowate  to muchówki. Pewnie nie raz widzieliście w ogrodzie owada przypominającego na pierwszy rzut oka osę, który zawisa nieruchomo w powietrzu lub z wielką prędkością przelatuje obok nas. Bzygowate podobne są do osy za sprawą czarno-żółto-pomarańczowej kolorystyce odwłoka. Jednak to nie osy, które są z rodziny osowatych. Bzygowatym jest bliżej do much. Upodobnienie się bzygowatych do os to swoisty kamuflaż sugerujący jadowitość. Kamuflarz i ostrzeżenie, bo w rzeczywistości są to łagodne dla ludzi owady i  nie posiadają zdolności żądlenia. Podobieństwo bzyków do much wynika z charakterystycznego dla nich kształtu głowy i osadzonych w niej dużych oczach. Jednym z bardziej u nas rozpowszechnionym przedstawicielem bzygowatych jest bzyg prążkowany.

bzyg prążkowany

Bzyg prążkowany to mały ok. 1 cm owad, którego w ogrodzie można spotkać od kwietnia do końca października. W ogrodzie upodobał sobie różne kwiaty, bo jego pożywieniem jest pyłek i nektar kwiatowy. Żeruje też na liściach na których znajduje i ścieka spadź (rosa miodowa). Samice bzyga składają jajka w pobliżu kolonii mszyc. Rozwój larw z jajeczek przebiega błyskawicznie, bo cały cykl przeobrażenia trwa nieco więcej niż trzy tygodnie. Larwy bzyga są bardzo żarłoczne. W dzień chowają się pod spodem liści a w nocy pożerają mszyce. W ciągu nocy jedna larwa jest w stanie zniszczyć ok. 100 mszyc. Przy tak dużej ilości zjadanych mszycach bzygi są dużą konkurencją dla biedronek. Ważnym jest, że w ciągu roku wegetacyjnego pojawia się nawet kilka pokoleń bzygów. Zapewnia to stałe wspomaganie nas w walce ze szkodnikami.

Bzygowate są pożyteczne z dwóch powodów: zapylają kwiatostany i niszczą szkodniki, co sprawia, że są bardzo pożądanymi owadami w naszych ogrodach.

Złotooki

Złotooki to owady trudne do zauważenia w ogrodzie. Częściej możemy je spotkać w mieszkaniach, wtedy gdy szukają schronienia przed zimą. Mylone są z molami i często z tego powodu zabijane. Złotooki nie stwarzają żadnego zagrożenia i nie są dokuczliwe.

złotooki

Złotooki to owady z rodziny złotookowatych i należący do rzędu sieciarek. W Polsce występuje ok. 30 gatunków. Ze względu na swoją żarłoczność złotooki przez Niemców nazywane są: „lwami mszyc”. Mają charakterystyczną budowę ciał z dużymi, zaokrąglonymi, przezroczystymi skrzydłami o rozpiętości nawet do 50 mm. Tułów i odwłok są zielonkawe. Mają długie czułki i duże złociste oczy. Od wiosny do lata samica składa na liściach i łodygach roślin jaja. Wyklute z jaj larwy złotooka są bardzo aktywne i szybko przemieszczają się po roślinach w poszukiwaniu pożywienia. Jeżeli tego pożywienia jest mało potrafią pożerać jaja własnego gatunku. Dorosłe owady latają po zmierzchu. Rośliny rozpoznają po ich zabarwieniu, preferując kolory żółty i żółtozielony. Wabi ich też słodki nektar kwiatów i wydzielina mszyc.

Tak jak bzygowate, dorosłe osobniki żywią się spadzią a larwy mszycami ale także przędziorkami, miodówkami, roztoczami oraz larwami zwójek i stonki ziemniaczanej. Owad ten lepiej czuje się wśród warzyw i kwiatów, rzadziej spotyka się go wśród drzew owocowych. Dla zwabienia tych pożytecznych owadów dobrym jest umożliwienie im zimowania w altanach, domkach ogrodowych i szopach. Można też wieszać dla nich na południowej wystawie altan skrzynki z suchą słomą lub sianem. Budki te mogą, dzięki swojej kolorystyce i kształtom oprócz funkcji użytkowej być też ciekawym elementem dekoracyjnym.

Wprowadzanie pożytecznych owadów do ogrodów jest bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Są w tych krajach firmy zajmujące się hodowlą i sprzedażą tych owadów dla potrzeb rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa. U nas na razie nie ma takiej praktyki. Trzeba zatem o to zadbać samemu, bo stanowią one ważny element w zachowaniu równowagi biologicznej. Równowagi biologicznej w której żyją obok siebie pożyteczne owady, które regulują same wielkość populacji  szkodników. Ingerowanie w tę bardzo delikatną materię przez człowieka, szczególnie przez nadmierne stosowanie środków chemicznych, powoduje zachwianie a nawet zburzenie tej równowagi i ekosystemu. Zawsze ze szkodą dla człowieka.

  • Tytuł: Pożyteczne owady cz.3 - Bzygowate i złotooki
  • Autor:
  • Data: 04/12/2015
  • Tagi:
Top