Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Pożyteczne owady cz.1 - biedronki

BIEDRONKA - OWAD POŻYTECZNY

Temat pożytecznych owadów znowu powraca. Pisałem o nich na http://ogrodnikleszek.pl/porady-ogrodnicze/schronienie-dla-zwierzat-w-ogrodzie a także przy okazji dyskusji nad ekologicznym ogrodem http://ogrodnikleszek.pl/aktualnosci/ultra-eko-ogrod-sonda

Uważam, że rola dobroczynnych owadów nadal jest niedoceniana. Jeżeli rozumiemy doskonale rolę owadów zapylających to o innych nadal wiemy zbyt mało. Wiedza ta może być przydatna dla tych ogrodników, którzy stawiają na ekologiczność upraw warzywnych i sadowniczych. Niechęć eko ogrodników do stosowania środków chemicznych w walce ze szkodnikami niszczącymi warzywa, owoce i rośliny ozdobne prowadzi do poszukiwanie takich metod ich zwalczania, które zminimalizują straty spowodowane ich żerowaniem i jednocześnie nie odbiją się na naszym zdrowiu. Pomocnymi w walce ze szkodnikami są wszystkie zwierzęta owadożerne. Nasi sprzymierzeńcy to jeże, krety, jaszczurki, ropuchy, nietoperze i ptaki. Wiemy o nich i ich znaczeniu, bo je widzimy i często spotykam. A co z pożytecznymi owadami, które są mniej zauważalne? Może są mniej skuteczne?

żółta biedronka

Znalazłem w opracowaniach z tego tematu, że w koronie jednego drzewa jabłoni żyje w ciągu roku ponad 1000 gatunków stawonogów: owadów , pająków i roztoczy. Ok. 300 z tych gatunków niszczy jabłoń żywiąc się jej sokami i liściami.  To są właśnie szkodniki. Kolejnych 300 gatunków pasożytuje na szkodnikach. Dalszych 200 gatunków to drapieżnicy żywiący się innymi owadami i na koniec 200 gatunków żywiących się porostami kory i spadzią, nazywaną też rosą miodową. Dla przypomnienia spadź to słodka ciecz w postaci kropelek na liściach i igłach, powstająca z soków roślin uszkodzonych przez owady ssące oraz z płynnych odchodów tych owadów np. mszyc.

Te 1000 gatunków bez ingerencji człowieka żyje ze sobą w stanie równowagi biologicznej, w której żadna z grup nie ma przewagi liczebnej. Opryski preparatami chemicznymi niszczą tę równowagę i doprowadzają do przetrwania gatunków uodpornionych na nie. Prowadzi to do nadmiernego rozmnażania się jednych gatunków kosztem drugich. Jedyną radą, w tej sytuacji jest  zaprzestanie wykonywania oprysków chemicznych i doprowadzenie do namnożenia się owadów zwalczających szkodniki. Jednym z tych pożytecznych owadów jest dobrze nam znany, kolorowy chrząszcz - BIEDRONKA.

BIEDRONKI to owady drapieżne, które zwalczają mszyce, czerwce i niektóre roztocza. Biedronki są owadami latającymi, mają różne barwy od czerwonej, przez brązową do żółtej, wszystkie z czarnymi kropkami. Są bardzo licznym gatunkiem. Na świecie jest ich ponad 5,2 tysiąca gatunków a w Polsce ok. 80. Najczęściej występującą u nas biedronką jet siedmiokropka o czerwonych skrzydłach. Szkodliwe owady pożerane są przez dorosłe osobniki biedronki, jaki i jej larwy.

owady

larwa biedronki

Rozwój larwalny trwa ok. 60 dni i jest ona w tym czasie w stanie zjeść ok. 2 tys. mszyc. Dorosłe osobniki składają jaja na wewnętrznej części liści w pobliżu kolonii mszyc. Jaja są żółtawe i składane w niewielkich skupiskach po kilkanaście sztuk. Biedronek, dla odniesienia oczekiwanego skutku w walce ze szkodnikami musi być dużo, bo mszyce mają niezwykłe zdolności reprodukcyjne. Jeżeli zauważymy, że wśród kolonii mszyc są biedronki, nie powinniśmy używać środków chemicznych. Obserwujmy rośliny, sprawdzajmy czy nie zostały zaatakowane przez szkodliwe owady. Najbardziej narażonymi warzywami na niszczenie przez mszyce są koper, bób i buraczki ćwikłowe. Na kwietniku zaatakują róże i nasturcje a także krzew kaliny. W sadzie mszyce niszczą czereśnie, jabłonie, wiśnie a także krzaki czarnej porzeczki.

biedronka pomaranczowa

Objawami żerowania mszyc są:

- pozwijane liście roślin;

- na liściach pojawiają się żółte przebarwienia;

- na liściach widoczne są mrówki i owady miododajne.

mszyce

Rośliny porażone żerowaniem mszyc można zaszczepić kilkunastoma biedronkami, przyniesionymi do ogrodu z łąki. Biedronki mając pod dostatkiem wyżywienia będą się rozmnażały a jeżeli stworzymy im odpowiednie warunki, to osiedlą się na dłużej. Biedronki przezimują, jeżeli pozostawimy trochę liści przy drzewach, nie przytniemy trawy zbyt nisko i pozwolimy wejść im do naszych altan i domków. Wcześniejsze wybudzenie wiosenne biedronek nastąpi jeżeli w naszym ogrodzie rośnie krzew czarnego bzu na którym od wczesnej wiosny żerują mszyce. Można też zastosować fortel sadząc rabatę z nasturcjami. Mszyce mając do wyboru różne obiekty do żerowania zawsze wybiorą nasturcje. Jeżeli kolonia mszyc na nasturcji stanie się zbyt liczna, należy wyrwać rośliny, dokładnie sprasować i złożyć na kompost.

W następnej drugiej części o pożytecznych owadach będzie o skorku. On też jest śmiertelnym wrogiem mszyc.

  • Tytuł: Pożyteczne owady cz.1 - biedronki
  • Autor:
  • Data: 17/11/2015
  • Tagi:
Top