Wednesday 22, Nov 2017

Porady ogrodnicze - jak dbać o swój ogród?

Nowe przepisy o wycince drzew

Zanim zetniesz drzewo na działce – przeczytaj !!!

Od 17 czerwca 2017r. zmieniły się przepisy związane z wycinką drzew.

Długo oczekiwana nowelizacja Ustawy (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880) o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004r. zaostrzająca warunki wycinki drzew weszła w życie 17 czerwca br. Zmiany wprowadzono Ustawą z dn. 11 maja 2017r. (Dz.U. z 2 czerwca 2017r. poz. 1074).

Wapnowany warzywnik - to lepsze zbiory

Przedwiośnie to dobry czas by napisać parę słów na temat wapnowania gleby warzywnika i znaczenia tego zabiegu na rozwój roślin i ich plonowanie. Wapnowanie gleby postrzegane jest głównie jako zabieg obniżający kwasowość gleby, czyli tzw. pH. To ważne bo większość naszych gleb jest zakwaszona a co roku z 1 ara warzywnika „ulatnia się” w wyniku wymywania nawet do 2 kg tlenku wapnia. Ważnym jest by raz na 2-3 lata kontrolować, sposobami o których już nieraz pisałem, odczyn gleby przeznaczonej na uprawę warzyw.

Ogród pod puchową pierzynką

Od kilku lat przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że zimy są łagodne i bez śniegu. No, może trochę popadało ale śnieg nie utrzymywał się długo. W tym roku sytuacja nieco się zmieniła. Styczeń jak do tej pory jest mroźny a i śniegu nie brakuje. Jest tak jak powinno być zimą. Mrozy i śnieg to dobrodziejstwo dla ogrodu, ale pod pewnymi warunkami. Śnieg tego roku spadł na już zamarzniętą ziemię a niskie temperatury sprawiły, że jest on lekki i puszysty. Chodząc po nim słychać charakterystyczne skrzypienie.

Strony

Top