Tuesday 12, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Czy Zarząd ROD „Relaks” dobrze gospodarzy naszymi składkami?

Wywieszenie przez Zarząd ROD Relaks rozliczenia finansowego za 2015 r. wywołało falę komentarzy internautów i opinii wśród użytkowników działek. Sam otrzymałem ich kilkanaście, głównie - co mnie nie dziwi - krytycznych.

Opinie na temat rozliczenia finansowego

Anna

Witam Pana Panie Leszku, pozwoliłam sobie skomentować rozliczenie, po pierwsze jest ono mało precyzyjne dla fachowca, a co dopiero mówić o przeciętnym działkowcu, koszty osobowe są zmieszane z kosztami rzeczowymi itd, po drugie w myśl ustawy o ROD z 13.12.2013 roku Prezesi ogrodów pełnią tę funkcję społecznie chyba, że prezes wykonywał inne czynności nie związane z jego funkcją, np, kosił tereny ogólne dostępne na ogrodzie, naprawiał bramę itp. A skarbnik z jakiego tytułu miał umowę zlecenie? Ja patrząc okiem fachowca mam dużo zastrzeżeń co do tego rozliczenia, pozdrawiam

Jerzy

Też mam zastrzeżenia do tego rozliczenia. Mieszanie kosztów i rozrachunków jest nieprofesjonalne

Wynagrodzenie osób z zarządu w kwocie 13320 oznacza 1110 zł miesięcznie dla 3 osób, czyli 370 zł na osobę. W stosunku do minimalnego wynagrodzenia to 1/5 etatu. Czy rzeczywiście tyle pracują?

Bożena

Każda pozycja w tym rozliczeniu budzi wątpliwości np. czy się różni opłata telefonu a opłaty telekomunikacyjne i na to idzie prawie 2.000zł.

Leszek

Mieszanie wydatków rzeczowych i osobowych to kreatywna księgowość. Ciemny lud, jak zwykle to kupi.

Adam

Nieciekawie wygląda wynagrodzenie dla członków komisji rewizyjnej. Wynagrodzenie wypłaca zarząd. Zatem komisja staje się zależna od zarządu. A przecież powinna go kontrolować. Patologia.

Zdzisław

Witam, Pana artykuł o naszym ogrodzie nie poruszył p. Prezesa. Oczywiście nie wywiesił zestawienia wydatków za ubiegły rok, wywiesił za to na jednej bramie (którą on wychodzi) listę działkowiczów którzy nie zapłacili składek w terminie tj. połowa działkowiczów (na zebraniu było12 osób) którzy nie wiedzą komu zapłacić składki. Listę tej nikt nie podpisał, a nie ma na niej informacji komu zapłacić składkę. Czy w ogóle taką listę można wywieszać do publicznej wiadomości? Najwyraźniej p. Prezes nie zna regulaminu PZD i stosuje swoje prawa. Oczywiście nie zmienił treści swego poprzedniego ogłoszenia. Znam skład Zarządu Okręgowego, ale nie mogę poznać składu Zarządu swego ogrodu.(tajemnica?). Nie przypuszczam, że cokolwiek tu się zmieni z korzyścią dla ogrodu.

Zbigniew

U nas w Słoneczniku Prezes Zarządu nie wywiesił na tablicach ogłoszeń informacji o kosztach w 2015 roku. Postanowiłem interweniować w tej sprawie w Zarządzie Okręgowym PZD Opolu.

Oczekujemy reakcji!

Na liczne głosy w sprawie rozliczenia przydałaby się reakcja ze strony osób z Zarządu ROD Relaks. To właśnie Zarząd jest autorem tego rozliczenia, tak wynika z podpisu pod tym dokumentem. Z tego miejsca apeluję do Zarządu o stanowisko w sprawie wątpliwości jakie mamy do rozliczeń. Wyjaśnijcie nam, proszę jak należy interpretować poszczególne pozycje w wydatkach jakie ponieśliśmy w 2015 roku.

Oczywiście wyjaśnienia opublikujemy w jednym z kolejnych odcinków Nie dlaRelaksu.

Problem powszechny?

Wydawać by się mogło, że sprawy rozliczeń w ogrodach rodzinnych jest tylko naszym lokalnym problemem. Tak nie jest tylko u nas w Brzegu. W wielu ogrodach jest z tym dobrze. Rozliczenia są czytelne, a pieniądze wydawane po gospodarsku. Bywa jednak też tak, że niegospodarność niektórych zarządów jest szokująca. Dla zobrazowania tego zamieszczam dokument z kontroli przeprowadzonej w jednym z ogrodów. Do takich sytuacji dochodzi wszędzie tam gdzie rozliczenia finansowe nie są podawane do publicznej wiadomości, gdzie odmawia się działkowcom wyjaśnień z ponoszonych wydatków na ogród. Tak też dzieje się w ogrodach, gdzie komisja rewizyjna nie wykonuje swoich obowiązków i tym samym nie wypełnia mandatu zaufania społeczności, który jej powierzono.

Koleżanki i Koledzy z ogrodów napiszcie jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie i przede wszystkim doprowadźcie w swoich ogrodach do tego, by zarządy przekazały do Waszej wiadomości szczegółowe rozliczenia, mające pokrycie w fakturach za 2015 rok.

Przypomnę tylko, że obowiązek wywieszenia rozliczeń na tablicach ogrodów minął 1 lipca.

Przykład niegospodarności zarządów

Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia piszcie na adres: ogrodnikleszek@brzeg24.pl lub dzwońcie do Redakcji Panoramy.

  • Tytuł: Czy Zarząd ROD „Relaks” dobrze gospodarzy naszymi składkami?
  • Autor:
  • Data: 15/07/2016
  • Tagi:
Top