Pomysł na oświetlenie ogrodu – moje ważki.
20/04/2018
Mszyce, mały owad – duży szkodnik.
04/05/2018

Jakie czekają nas prace w ogrodzie w maju?

Po chłodnym początku kwietnia przyszła w końcu wiosna. Jeden deszcz w połowie miesiąca i przyroda ożyła z całą mocą. Było bardzo ciepło dniami, i co najważniejsze, nocami nie było przymrozków. Zakwitły moje ulubione tulipany a ażurowe koszyki w które je wysadziłem skutecznie ochroniły ich cebule przed nornicami. Podobnie jest z liliami, co prawda jeszcze nie kwitną ale nie mam żadnych strat. Jak rozplanować prace ogrodowe w maju?

Prace w ogrodzie w maju

Prognozy pogody na ostatni tydzień kwietnia i początek maja są optymistyczne. Ma być bardzo ciepło w ciągu dnia, a temperatury nocami nie powinny spaść poniżej + 6 st. C. Nieznaczna zmiana pogody w ostatniej dekadzie kwietnia przyniesie oczekiwane deszcze. Nie ma też złych zapowiedzi na tradycyjny okres ostatnich wiosennych chłodów – zimnych ogrodników: 12 – św. Pankracy, 13 – św. Serwacy i 14 – św. Bonifacy. Zwyczajowo po 16 maja, czyli po „zimnej Zośce”, można sadzić do gruntu wszystkie wrażliwe na przymrozki rośliny, obsadzać kwiatami skrzynki i donice na balkonach i tarasach.

Warzywnik w maju

Siewy i sadzenia do gruntu podstawowych wiosennych warzyw (marchew, pietruszka, sałata, rzodkiewka, koper, bób, groszek zielony, pory) macie pewnie już za sobą. Cebula dymka pewnie też już jest posadzona. Teraz pora na buraka ćwikłowego, cukinię, kabaczka, fasolę szparagową i tyczną i inne rośliny warzywne, według swoich upodobań.

W pierwszej dekadzie maja można posadzić rozsadę kapusty, kalarepy, selera korzeniowego i naciowego oraz pora, chociaż ten ostatni można posadzić i w końcu kwietnia. Po „zimnej Zośce”, chociaż robię to i wcześniej, może to kwestia klimatu mojego miasta, siejemy ogórki i sadzimy z rozsady pomidory i papryki. Jeżeli rzodkiewkę i sałatę posialiśmy ok. połowy kwietnia, to by zachować ciągłość zbioru tych warzyw, dobrze jest je posiać i na początku maja.

Bardzo ważne jest, by systematycznie odchwaszczać warzywnik i spulchniać ziemię. Po wschodach warzyw z siewu, sadzonki można zasilać ekologicznymi preparatami własnego wykonania np. z pokrzywy, której jest w maju pod dostatkiem. Ważnym jest zasilanie roślin w wodę, najlepiej deszczówkę. Rośliny podlewamy wcześnie rano lub późnym wieczorem, nigdy w samo południe. nigdy też nie podlewamy roślin zimną wodą z wodociągu, ponieważ jest ona, szczególnie dla młodych roślin, zbyt zimna.

 

 

 

Kwietnik w maju

W maju przekwita większość odmian tulipanów i to teraz trzeba dokonać z myślą o przyszłym roku ich selekcji. Usuwamy chore rośliny i niechciane mieszańce. Zdrowym przekwitającym tulipanom należy urwać łebki, a pozostałej części rośliny pozwolić zżółknąć. Zabieg ten wzmacnia przyrost cebul tych roślin. W maju sadzimy przechowane w cieple dalie i mieczyki. Karpy dalii dzielimy na mniejsze części, by było ich więcej i żeby wystarczyło na obdarowanie sąsiadów i znajomych.

 

 

W maju sadzimy aksamitki, goździki, astry chińskie, pelargonie, tytoń ozdobny, nagietki, lewkonie, malwy, łubin i naparstnice.

Mój prosty sposób na kreta

Często w rozmowach właśnie w kwietniu i maju przewija się problem z kretem. Nie jest on szkodnikiem ogrodu a jego dewastatorem. Nie lubimy kreta i nie potrafimy się go pozbyć. Sklepy proponują na krety pułapki, świece i tego typu wynalazki.

Trzeba przyjść do ogrodu ok. godziny 5 rano, zrobić sobie herbatę i obserwować, kiedy kret zacznie kopać. Należy zachowywać się bardzo cicho. W chwili, kiedy zobaczymy piętrzący się kopiec przykładamy łopatę u jego podstawy i przy kolejnym wypiętrzeniu wykopujemy jednym zdecydowanym ruchem kreta – 100% skuteczność. Pamiętajmy, że kret jest pod ochroną i po wykopaniu należy go zapakować w kartonik i wywieźć na najbliższą łąkę.

 

W ogrodowym sadzie

 

 

Maj to miesiąc, kiedy trzeba poświęcić czas na ochronę krzewów i drzew przed chorobami i szkodnikami. Niektóre choroby i szkodniki są tak groźne, że prowadzą do zmniejszenia plonów, obniżają ich wartości, osłabiają rośliny, zmniejszają ich wytrzymałość na mrozy i przyspieszają proces starzenia drzew. Jedną z groźniejszych chorób jest parch, który atakuje głównie jabłonie i grusze. Jeżeli w poprzednich latach nie mieliśmy problemów z parchem, to wystarczą 3-4 profilaktyczne opryski preparatem przeciwgrzybowym np.: Miedzianem 500.

 

 

Nie mniej groźną chorobą jest rak drzew owocowych, dotyka on głównie drzewa pestkowe (czereśnie, wiśnie, śliwy itp.) Występowaniu tej choroby sprzyja duża wilgotność i mała przewiewność gleby oraz uszkodzenia powstałe w wyniku mrozów lub upałów. Najprościej jest wycięcie gałęzi poniżej porażonego miejsca i zabezpieczenie miejsca cięcia preparatem grzybobójczym. Jeżeli to nie pomoże i nadal widoczne są oznaki choroby, proponuję wyciąć drzewo, by nie zaraziło innych. Oczywiście chorób jest więcej i powinno się przyjąć następującą metodę by nie kupować niezwykle drogich środków chemicznych.

Pierwsza: Miedzian zwalczy nam większość chorób grzybowych.

 

 

Druga: zwalczać owady przenoszące choroby wirusowe drzew środkami owadobójczymi np. preparatem Karate.

Inne szkodniki w ogrodzie

Jeżeli chodzi o szkodniki to szczególnie uciążliwe są mszyce, które od końca kwietnia niszczą nasze drzewa, krzewy i warzywa. Brak oprysków roślin przeciwko tym pluskwiakom przyczynić się może do masowego ich występowania a opanowane przez nie rośliny przestają rosnąć. Mszyce można zwalczać preparatami chemicznymi np. APHISOL lub co bardziej polecam preparatami ekologicznymi własnej produkcji sporządzonymi z pokrzywy, czosnku czy mniszka lekarskiego.

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *