Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace w ogrodzie czekają nas we wrześniu?

Bardzo upalnie z niewielką ilością deszczów, tak było w sierpniu. To dobre warunki do wegetacji warzyw, krzewów i drzew owocowych. Szczególnie sprzyjało to plonom wszystkim ciepłolubnym warzywom i owocom. Bardzo udane są zbiory pomidorów i papryki. Winogrona też przez wygrzanie w słońcu są dorodne i smaczne. I tak w ogóle wszystkiego w ogrodzie jest dużo. Jest z czego robić przetwory na zimę. 

Wrześniowe przetwory

Warzywa i owoce z własnego ogrodu smakują najlepiej i zimą przypominaj o minionym lecie. Wrzesień zapowiada się ciepły ale z większą ilością opadów. Noce są już chłodne ale nie powinno już być przymrozków. 22 września przyjdzie do nas jesień, miejmy nadzieję złota polska jesień z wszelkimi jej urokami.

Warzywnik

Wrzesień to miesiąc zbiorów plonów, ostatnich siewów, ale i czas przygotowania ogrodu do następnego sezonu. Zbieramy ogórki, pomidory, kabaczki, cebulę z dymki i sianą, dynię, fasolkę szparagową na nasiona i buraczki ćwikłowe. Przy zagrożeniu przymrozkami pomidory trzeba zerwać do dojrzewania w pomieszczeniu o temperaturze ok. 15O C. Dobrym sposobem jest też złożenie ich do kartonu, przekładając poszczególne warstwy tekturą lub gazetami. Ogrodnicy stosują jeszcze jeden sposób, wyrywają całe krzaki pomidorów, usuwają owoce porażone chorobami i wieszają do góry „nogami” osłonięte włókniną wiązki z pomieszczeniu altany. Przy ostatnim sposobie trzeba mieć na to miejsce, ale będziemy miele długo smaczne owoce. Teraz jest czas na rozmnażanie siedmiolatki i rabarbaru. Karpy rabarbaru dzielimy na kawałki i zakopujemy do dołków zaprawionych rozłożonym obornikiem lub kompostem, pamiętamy przy tym, że pąki powinny być przykryte 2 cm warstwą ziemi.

W drugiej połowie września siejemy szpinak na zbiór kwietniowy. Przerzucamy kompost, co przyspieszy poprzez dotlenienie jego dojrzewanie. Walczymy z myszami i nornicami, jeżeli zrobimy to teraz zmniejszymy szkody, jakie mogą nam one wyrządzić zimą. Szkodniki te mają jeszcze teraz dużo pożywienia, dlatego mogą nie przyjmować zatrutego zboża. Trzeba spróbować wszelkich mechanicznych łapek i pułapek. 

Przetwory jesienne

W ogrodowym sadzie

Wrzesień to okres największych zbiorów jabłek i grusz i śliw. Zbieramy spady owocowe, które w miarę ich przydatności wykorzystujemy na przetwory. Ważnym jest odpowiedni termin zbiorów owoców. Dokładne określenie tego terminu jest trudne. Owoce mają tzw. dojrzałość do zbioru, która poprzedza dojrzałość do konsumpcji. Takim namacalnym sygnałem do zbiorów są pierwsze spady owoców nieuszkodzonych przez szkodniki. Za wczesne zbieranie owoców nie służy ich dobremu przechowaniu. Zebrane owoce najlepiej przechowywać w drewnianych skrzynkach wyściełanych słomą lub suszoną trawą. Wygrabiamy liście spod drzew, które najlepiej spalać a na kompost wyrzucać tylko te, które nie są porażone przez choroby i szkodniki. W końcu września można sadzić drzewa owocowe, które powinny się ukorzenić przed zimą.

 

Jabłoń

W ogrodowym kwietniku

Sadzimy i rozmnażamy byliny roślin zimujących kwitnących wiosną i latem takie jak: aster wiosenny, barwinek, cebulica, czyściec, dzwonek, fiołek wonny, fiołek rogaty, floksy, goździk pierzasty, goździk siny, hiacynty, konwalia, irys, macierzanka. 

Kwietnik wrześniowy

Wykopujemy bulwy mieczyków do zimowego przechowania – obcięte liście, w których lęgną się szkodniki obowiązkowo spalamy. Sadzimy rośliny cebulowe zimujące – przede wszystkim tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy. Do gruntu wysiewamy maki jednoroczne, ostróżki, nagietki i czarnuszki. Jeżeli nie będzie we wrześniu przymrozków zostawiamy jeszcze w gruncie dalie, wykopiemy je w październiku.

Nieuchronnie ze swoimi kolorami, nastrojami i zapachami zbliża się jesień.

Top