Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w sierpniu?

Deszczowy i ciepły lipiec sprzyjał nie tylko uprawom warzywnym oraz sadowniczym, ale i rośnięciu żywopłotów czy trawników, które trzeba było częściej niż zwykle przycinać. Deszcz sprzyjał, niestety rozwojowi chorób grzybowych, które skróciły zbiory ogórków i zaatakowały pomidory, dynie, kabaczki i cukinie. Deszcze sprzyjały też rozprzestrzenianiu się mszyc, które intensywniej żerowały na fasolach i koprze. Trzeba je zwalczać, najlepiej preparatami roślinnymi, a w ostateczności chemicznymi.
Sierpień zapowiada się cieplejszy od lipca, oby nie było już tyle deszczów. 

Warzywnik

Sierpień to szczyt zbiorów. Zbieramy teraz pomidory, paprykę, ogórki, cukinię, wczesne odmiany kapusty, kalafiory i fasolkę szparagową. Ruszamy z przetworami na zimę. Ogóreczki, sałatki, pikle będą zimą wspomnieniem lata.

Pomidory na krzaczku

Trzeba wykorzystać zwolnione po zbiorach zagony warzywnika. Można wprost do gruntu wysiewać późne odmiany sałaty, po wschodach przerywać je tak by rośliny jedna od drugiej rosła w odstępie ok. 20 cm. Można siać jeszcze roszponkę i inne słaty, która zużyjemy w końcu września na sałatki. Siejemy szczaw na zbiór wiosenny. 

Sierpień to miesiąc, w którym trzeba pomyśleć o przyszłym roku. Zagony po zbiorach warzyw zasiewamy roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Najlepsze do tego będą rośliny motylkowe takie jak: wyka jara, peluszka, łubin czy saradela. Najlepiej wysiać je do 15 sierpnia. Poplon rośnie szybko i da dużą ilość masy zielonej, która po przekopaniu zasili glebę, poprawi jej żyzność i sprawi, że będzie pulchna i łatwiejsza wiosną w uprawie. W końcu miesiąca zbieramy cebulę. 

Dynie w ogrodzie

Podlewamy i nawozimy rośliny, spulchniamy ziemię wokół nich. Usuwamy kwiatostany rabarbaru, siedmiolatki, lubczyku i szczawiu. Odchwaszczamy systematycznie warzywnik bo teraz wiele chwastów wysiewa nasiona, które w przyszłym roku utrudnią prowadzenie warzywnika. Przerzucamy kompost, by go dobrze napowietrzyć i zapobiec procesom gnilnym.

W ogrodowym sadzie Sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Sadzonki dobrych odmian zakupione od autoryzowanych hodowców zdążą się ukorzenić i dadzą przez kolejne 4 lata dobre plony.

Jabłoń

Jeżeli mamy zagon truskawek 2-3 letnich to należy je zasilić najlepiej dobrze przerobiony kompostem. Suche liście roślin obcinamy takn by nie rozwijały się na nich choroby grzybowe. Po obcięciu liści dobrze jest odchwaścić  je i wykonać oprysk preparatem grzybobójczym.

Zbieramy i przetwarzamy rośliny jagodowe maliny, aronię, agrest i porzeczki. Najlepsze rezultaty bez strat związanych z przechowywaniem uzyskamy mrożąc owoce, które zimą nic nie stracą ze swojego smaku i aromatu.

Zbieramy jabłka, śliwy i grusz a także wczesnych odmian winogron.

Kwietnik w sierpniu

W sierpniu skupiamy się na przesadzaniu i dzieleniu roślin i nie zaniedbujemy prac pielęgnacyjnych roślin kwitnących. Dwuletnie rośliny takie jak bratki, niezapominajki czy dzwonki przesadzamy na rabaty i kwietniki. To właściwy miesiąc na dzielenie piwonii, stokrotek, margerytek i liliowców.

Kwiaty w sierpniu

Piwonie do dzielenia powinny mieć, co najmniej 6 lat. Po podzieleniu karp wysadzamy je od razu na stanowiska w pełnym słońcu, unikamy miejsc zacienionych pod drzewami i krzewami. 

Sierpniowe kwiaty

Odchwaszczamy rabaty bylinowe i usuwamy przekwitłe kwiatostany tych roślin. Nie zapominamy o systematycznym zasilaniu gleby wokół roślin kwitnących, jak zwykle najlepiej nadaje się do tego dobrze przerobiony kompost lub preparaty dla roślin kwitnących dotępne w każdym sklepie ogrodniczym. 

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kalendarz Sierpień 2017

Top