Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny Sierpień 2016 - Jakie prace w ogrodzie czekają nas w sierpniu?

Warzywnik

W sierpniu zbieramy pomidory, paprykę, ogórki, cukinię, wczesne odmiany kapusty, kalafiory i fasolkę szparagową. Można wprost do gruntu wysiewać późne odmiany sałaty, po wschodach przerywać je tak, by rośliny jedna od drugiej rosła w odstępie ok. 20 cm. Można siać jeszcze roszponkę, która zużyjemy w końcu września na sałatki. Siejemy szczaw na zbiór wiosenny. 

Sierpień - czas na poplon

Sierpień to miesiąc, w którym wykorzystujemy każdy kawałek naszego warzywnika pod uprawę poplonów warzywnych. Zagony po zbiorach warzyw zasiewamy roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Najlepsze do tego będą rośliny motylkowe takie jak: wyka jara, peluszka, łubin czy saradela. Najlepiej wysiać je do 15 sierpnia. Poplon rośnie szybko i da dużą ilość masy zielonej, która po przekopaniu zasili glebę poprawi jej żyzność, sprawi, że będzie pulchna i łatwiejsza wiosną w uprawie. Teraz też zbieramy owoce i warzywa do bezpośredniego spożycia i na przetwory. W końcu miesiąca zbieramy cebulę.

Wysiana w sierpniu rzodkiewka i szpinak da nam zbiór w końcu października.

Podlewamy i nawozimy rośliny, spulchniamy ziemię wokół nich. Usuwamy kwiatostany rabarbaru, siedmiolatki i szczawiu.

W ogrodowym sadzie

Sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Sadzonki dobrych odmian zakupione od autoryzowanych hodowców zdążą się ukorzenić i dadzą przez kolejne 4 lata dobre plony. Jeżeli mamy zagon truskawek 2- 3 letnich to należy je zasilić najlepiej dobrze przerobionym kompostem. Suche liście roślin obcinamy tak, by nie rozwijały się na nich choroby grzybowe. 

 

 

Kwietnik w sierpniu

W sierpniu skupiamy się na przesadzaniu i dzieleniu roślin. Nie zaniedbujemy także prac pielęgnacyjnych roślin kwitnących. Dwuletnie rośliny takie jak bratki, niezapominajki czy dzwonki przesadzamy na rabaty i kwietniki.
 

 

Kalendarz biodynamiczny SIERPIEŃ 2016

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

kalendarz<br />
biodynamiczny sierpień 2016

  • Tytuł: Kalendarz biodynamiczny Sierpień 2016 - Jakie prace w ogrodzie czekają nas w sierpniu?
  • Autor:
  • Data: 01/08/2016
  • Tagi:
Top