Tuesday 12, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w październiku?

Wrzesień choć już z chłodnymi nocami dniami był ciepły. W końcu miesiąca było dużo deszczu co nie sprzyjało ogrodowym pracom. Ale nie ma tego, co by na dobre nie wyszło, ziemia przyjmuje wodę co jesienią jest bardzo korzystne dla jej struktury. Po deszczu lepiej rośnie wysiany poplon, ten do przekopania jeszcze przed zimą. Przyszła astronomiczna polska jesień z jej wszystkimi urokami.

Warzywnik

Październik – to czas wielu praca w ogrodzie. Czas zbiorów, kopania warzywnika i prac porządkowych przed zimą. To teraz trzeba wykopać wrażliwe na przemarzanie buraki ćwikłowe, marchew i selery. Pod koniec miesiąca zbieramy z grządek kapustę i pory. Sprzątnięte warzywa należy przerobić na zimę, a te do przechowania trzeba oczyścić, przebrać wybierając do tego tylko te, które są zdrowe, nieuszkodzone, dobrze wykształcone i jędrne. Najlepszym miejscem ich przechowywania są piwniczki lub kopce ziemne w ogrodzie. 

Buraczki

Duże i zdrowe warzywa bez większych strat przezimują w miejscu o stałej, niskiej temperaturze od 1-5 st. C, dość wysokiej wilgotności, wolnym od chorobotwórczych grzybów i zabezpieczone przed szkodnikami.

Zagony po zbiorach trzeba uprzątnąć, oczyścić z chwastów, które następnie składujemy na kompostowniku. Teraz też wysadzamy na zagony rozsadę sałaty zimowej. Można posadzić dymkę na wczesny wiosenny szczypior. W końcu miesiąca sadzimy czosnek. Czosnek posadzony teraz lub nawet na początku listopada zdąży się jeszcze ukorzenić, ale nie nadmiernie rozwinąć, co spowodowałoby jego wymarznięcie. Najpopularniejsze odmiany: Harnaś, Mega, Huzar i Ornak. Sam uprawiam wypróbowany Harnaś którego ząbki zaprawiam przed posadzeniem preparatem grzybobójczym.

Na glebach lekkich przygotowujemy zagony do ozimego wysiewu marchwi, pietruszki korzeniowej i naciowej oraz kopru. W październiku, po zbiorze warzyw można do gleby dodać wapna. Najlepszym będzie dolomit. To naturalne wapno uzyskiwane z mielenia skał wapienno-magnezowych. Doskonale sprawdza się przy uprawie warzyw na glebach bardzo kwaśnych, kwaśnych i lekko kwaśnych o niskiej zasobności w magnez i wapno. Wzbogacenie gleby w wapno i magnez da nam lepsze plony w przyszłym roku. Jeżeli  wyprodukowałeś dużo kompostu można użyć go do ściółkowania gleby. Nada się to tego nawet ten nie do końca dojrzały. 

Kompost na ogród

Rozłożenie cienkiej warstwy kompostu na zagonach spowoduje, że gleba płycej przemarznie i wcześniej wiosną będzie na niej można siać i sadzić. Ściółkowanie utrzymuje też wilgotność gleby. Można też ściółkować kompostem zagon czosnku, szczególnie ten posadzony na początku października. Mój sąsiad co roku przykrywa swój czosnek gałązkami sosny lub świerka co też pomaga w dobrym jego przezimowaniu.

Sad

To jeszcze dobry czas na sadzenie truskawek. Posadzone na początku miesiąca zdążą się jeszcze ukorzenić. Truskawki po posadzeniu dobrze owocują przez 3-4 lata. Po tym trzeba je nasadzić od nowa. Sadzonki tych roślin najlepiej kupić w kwalifikowanych szkółkach roślin jagodowych - polecam odmiany Hokent, Alba, Kent, Polka i Senga Sengana.

W końcu października sadzimy maliny. Najlepszymi odmianami owocującymi na pędach dwuletnich są Laszka, Benefis, Glen Ample i Sokolica. Z odmian powtarzających owocowanie polecam Polesie, Polkę i Polanę.

Teraz zbieramy owoce późnych odmian jabłek i grusz. Przebieramy i przetwarzamy je, a najdorodniejsze okazy przechowujemy w chodnym pomieszczeniu.

Jabłka na jabłoni

W końcu miesiąca sadzimy drzewa i krzewy owocowe, które po posadzeniu obficie podlewamy, zasilamy kompostem i kopczykujemy przy nasadzie pnia. Spod starszych drzew zbieramy spady i liście. Nie wyrzucajcie ich na kompost, żeby nie przenosić chorób do kompostownika.

Teraz jest dobry czas na rozmnażanie drzew i krzewów, pobieramy ich zdrewniałe sadzonek. W październiku pobieramy zdrewniałe pędy winorośli, takie o długości ok. 40 cm. Po ścięciu przenosimy je do piwnicy i przechowujemy w wilgotnym piasku aż do wiosennego wysadzenia. Przed pierwszymi mrozami wykonujemy jeszcze oprysk miedzianem  przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych. Miedzianem wykonujemy też oprysk uodparniający drzewka brzoskwiń w przyszłym sezonie na kędzierzawość liści. Robimy to dopiero wtedy gdy opadną liście. To dobry miesiąc na to, żeby założyć żywopłot z roślin z tzw. gołym korzeniem, które są o wiele tańsze od tych sprzedawanych w doniczkach. Jest to ważne bo do jego założenia, by był gęsty, trzeba dużo roślin. 

Dzika róża

Kwietnik

Kto nie zdążył jeszcze posadzić tulipanów, może to jeszcze zrobić na początku miesiąca. Wykopujemy bulwy mieczyków, robimy to w suche dni. Bulwy oczyszczamy ręcznie oddzielając je od łodyg, koniecznie bez użycia noża. Bulwy wkładamy do plastikowych donic i zasypujemy piaskiem, całość przenosimy do chłodnej piwnicy na przechowanie. Pamiętajmy aby do wiosny podlewać je umiarkowanie by nie wyschły. Sadzimy konwalie najlepiej w miejscach zacienionych. Trzeba pamiętać o zabiegach porządkowych na rabatach. Zbieramy liście, odchwaszczamy i obcinamy uschłe części roślin i kwiatostanów. Cieszymy się jeszcze kwiatami, bo październik to czas chryzantem, ale i astrów, które zachwycają bogactwem kolorów. Nie tylko w ogrodzie ale i w domu.

Kwietnik w październiku

Top