Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w październiku?

Warzywnik:

Październik – jesień w pełni a w ogrodzie jest jeszcze dużo pracy przed zimą. Trzeba wykopać wrażliwe na przemarzanie buraki ćwikłowe, marchew, selery.

Pod koniec miesiąca zbieramy z grządek kapustę i pory. Sprzątnięte warzywa należy przerobić na zimę, a te do przechowania trzeba oczyścić, przebrać wybierając do tylko do tego te, które są zdrowe, nieuszkodzone, dobrze wykształcone i jędrne. Najlepszym miejsce ich przechowywania są piwniczki lub kopce ziemne w ogrodzie. Dłuższe i bez większych strat przezimowanie jest możliwe w miejscu o stałej niskiej temperaturze od 1-5 OC, dość wysokiej wilgotności, wolnej od chorobotwórczych grzybów oraz zabezpieczonej przed szkodnikami.

Jesienne porządki

Zagony po zbiorach trzeba uprzątnąć, oczyścić z chwastów, które następnie składujemy na kompostowniku.

Czosnek

Teraz też wysadzamy na zagony rozsadę sałaty zimowej. Można posadzić dymkę na wczesny wiosenny szczypior. W końcu miesiąca sadzimy czosnek. Czosnek posadzony teraz lub nawet na początku listopada zdąży się jeszcze ukorzenić, ale nie nadmiernie rozwinąć, co spowodowałoby jego wymarznięcie. Najpopularniejsze odmiany: Harnaś, Mega, Huzar i Ornak.

Na glebach lekkich przygotowujemy zagony do ozimego wysiewu marchwi, pietruszki korzeniowej i naciowej oraz kopru.

Jesienne zabiegi

W październiku, po zbiorze warzyw można do gleby dodać wapna. Najlepszym będzie dolomit. To naturalne wapno uzyskiwane z mielenia skał wapienno-magnezowych. Doskonale sprawdza się przy uprawie warzyw na glebach bardzo kwaśnych, kwaśnych i lekko kwaśnych o niskiej zasobności w magnez i wapno. Wzbogacenie gleby w wapno i magnez da nam lepsze plony w przyszłym roku.

Jeżeli wyprodukowałeś dużo kompostu można użyć go do ściółkowania gleby. Nada się to tego nawet ten nie do końca dojrzały. Rozłożenie cienkiej warstwy kompostu na zagonach spowoduje, że gleba płycej przemarznie i wcześniej wiosną będzie na niej można siać i sadzić. Ściółkowanie utrzymuje też wilgotność gleby. Można też wyściółkować kompostem zagon czosnku, szczególnie ten posadzony na początku października.

Sad - zabiegi pielęgnacyjne

o jeszcze dobry czas na sadzenie truskawek. Posadzone na początku miesiąca zdążą się jeszcze ukorzenić. Truskawki po posadzeniu dobrze owocują przez 3-4 lata. Po tym trzeba je nasadzić od nowa. Sadzonki tych rośli najlepiej kupić w kwalifikowanych szkółkach roślin jagodowych - polecam odmiany Hokent, Alba, Kent, Polka i Senga Sengana.

Sadzonki truskawek

W końcu października sadzimy maliny. Najlepszymi odmianami owocującymi na pędach dwuletnich są Laszka, Benefis, Glen Ample i Sokolica. Z odmian powtarzających owocowanie polecam Polesie, Polkę i Polanę.

Jesienne zbiory owoców

Teraz zbieramy owoce późnych odmian jabłek i grusz. Przebieramy i przetwarzamy je a najdorodniejsze okazy przechowujemy w chodnym pomieszczeniu. W końcu miesiąca sadzimy drzewa i krzewy owocowe, które po posadzeni obficie podlewamy, zasilamy kompostem i kopczykujemy przy nasadzie pnia.

Spod starszych drzew zbieramy spady i liście i najlepiej spalamy je żeby nie przenosić chorób do kompostownika.

Kwietnik na jesień

Kto nie zdążył jeszcze posadzić tulipanów, może to jeszcze zrobić na początku miesiąca. Wykopujemy bulwy mieczyków, robimy to w suche dni. Bulwy oczyszczamy ręcznie oddzielając od łodygi bez użycia noża. Bulwy wkładamy do plastikowych donic i zasypujemy piaskiem, całość przenosimy do chłodnej piwnicy na przechowanie. Pamiętajmy by do wiosny podlewać je umiarkowanie by nie wyschły. 

Kwietnik jesienią

Sadzimy konwalie najlepiej w miejscach zacienionych. Trzeba pamiętać o zabiegach porządkowych na rabatach. Zbieramy liście, odchwaszczamy i obcinamy uschłe części roślin i kwiatostanów. Cieszymy się jeszcze kwiatami, bo październik to czas chryzantem, ale i astrów, które zachwycają bogactwem kolorów.

 

Kalendarz biodynamiczny

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć...

Kalendarz Biodynamiczny

Top