Monday 11, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w maju?

Końcówka kwietnia była wilgotna i wyjątkowo zimna. Poranne przymrozki nie wyrządziły wielkich szkód, pod warunkiem, że najwrażliwsze rośliny okryte zostały fizeliną. Wg prognoz pogody, po majowym weekendzie powinno być już ciepło, chociaż ogrodnicy obawiają się jeszcze przymrozków, które czasami w tym czasie się zdarzają. Umownym okresem granicznym, po którym nie powinno być już przymrozków jest tzw. zimna Zośka – 15 maja. Przed nią są jeszcze trzej święci panowie tzw. zimni ogrodnicy: 12 – św. Pankracy, 13 – św. Serwacy i 14 – św. Bonifacy. Zwyczajowo po Zośce można sadzić do gruntu wszystkie wrażliwe na przymrozki rośliny, obsadzać kwiatami skrzynki i donice na balkonach i tarasach.

W ogrodowym sadzie

Maj to miesiąc, kiedy trzeba poświęcić czas na ochronę krzewów i drzew przed chorobami i szkodnikami. Niektóre choroby i szkodniki są tak groźne, że prowadzą do zmniejszenia plonów, obniżają ich wartości, osłabiają rośliny, zmniejszają ich wytrzymałość na mrozy i przyspieszają proces starzenia drzew. Jedną z groźniejszych chorób jest parch, który atakuje głównie jabłonie i grusze. Jeżeli w poprzednich latach nie mieliśmy problemów z parchem to wystarczą 3-4 profilaktyczne opryski preparatem miedzianym np.:

Syllitem

Syllit

lub Miedzianem

Miedzian

Nie mniej groźną chorobą jest rak drzew owocowych dotyka on głównie drzew pestkowych (czereśnie, wiśnie, śliwy itp.) Występowaniu tej choroby sprzyja duża wilgotność i mała przewiewność gleby oraz uszkodzenia powstałe w wyniku mrozów lub upałów. Najprościej jest wycięcie gałęzi poniżej porażonego miejsca i zabezpieczenie miejsca cięcia preparatem grzybobójczym. Jeżeli to nie pomoże i nadal widoczne są oznaki choroby proponuję wyciąć drzewo by nie zaraziło innych. Oczywiście chorób jest więcej i powinno się przyjąć następującą metodę by nie kupować niezwykle drogich środków chemicznych.

Pierwsza: Miedzian zwalczy nam większość chorób grzybowych.

Druga: zwalczać owady przenoszące choroby wirusowe drzew środkami owadobójczymi np. preparatem Karate.

Drzewka owocowe

 

Jeżeli chodzi o szkodniki to szczególnie uciążliwe są mszyce, które od końca kwietnia niszczą nasze drzewa, krzewy i warzywa. Brak oprysków roślin przeciwko tym pluskwiakom przyczynić się może do masowego ich występowania a opanowane przez nie rośliny przestają rosnąć. Mszyce można zwalczać preparatami chemicznymi np. APHISOL lub co bardziej polecam preparatami ekologicznymi własnej produkcji sporządzonymi z pokrzywy, czosnku czy mniszka lekarskiego.
 

Warzywnik i kwietnik

Siewy i sadzenia do gruntu podstawowych wiosennych warzyw (marchew, pietruszka, sałata, rzodkiewka, koper, bób, groszek zielony, pory) macie pewnie już za sobą.

Cebula dymka pewnie też już jest posadzona. Teraz pora na burka ćwikłowego, cukinię, kabaczka, fasolę szparagową i tyczną i inne rośliny warzywne według swoich upodobań.

Grządki w ogrodzie

W pierwszej dekadzie maja można posadzić rozsadę kapusty, kalarepy, selera korzeniowego i naciowego oraz pora, chociaż ten ostatni można posadzić i w końcu kwietnia. Po zimnej Zośce, chociaż robię to i wcześniej, może to kwestia klimatu mojego miasta, siejemy ogórki i sadzimy z rozsady pomidorów i papryki. Jeżeli rzodkiewkę i sałatę posialiśmy ok. połowy kwietnia to by zachować ciągłość zbioru tych warzyw dobrze jest je posiać je i na początku maja.

W sytuacji zagrożenia przymrozkami trzeba przykryć rośliny folią lub agrowłókniną.

Bardzo ważne by systematycznie odchwaszczać warzywnik i spulchniać ziemię. Po wschodach warzyw z siewu i sadzonki można zasilać ekologicznymi preparatami własnego wykonania np. z pokrzywy, której jest w maju pod dostatkiem. Ważnym jest zasilanie roślin w wodę najlepiej deszczówką. Rośliny podlewamy wcześnie rano lub późnym wieczorem, nigdy w samo południe i zimną wodą z wodociągu, ponieważ jest ona szczególnie dla młodych roślin zbyt zimna.

Kwiaty

W maju przekwita większość odmian tulipanów i to teraz trzeba dokonać z myślą o przyszłym roku ich selekcji. Usuwamy chore rośliny i niechciane mieszańce. Zdrowym przekwitające tulipanom należy urwać łebki a pozostałej części rośliny pozwolić zżółknąć, zabieg ten wzmacnia przyrost cebul tych roślin. W maju sadzimy przechowane w cieple dalie i mieczyki. Karpy dalii dzielimy na mniejsze części, by było ich więcej i żeby wystarczyło na obdarowanie sąsiadów i znajomych. 

Oferta kwiatowa

W maju sadzimy aksamitki, goździki, astry chińskie, pelargonie, tytoń ozdobny, nagietki, lewkonie, malwy, łubin i naparstnice.

Często w rozmowach właśnie w kwietniu i maju przewija się problem z kretem. Nie jest on szkodnikiem ogrodu a jego dewastatorem. Nie lubimy kreta i nie potrafimy się go pozbyć. Sklepy proponują na krety pułapki, świece i tego typu wynalazki.

Mój prosty sposób na kreta.

Trzeba przyjść do ogrodu ok. godziny 5 rano, zrobić sobie herbatę i obserwować, kiedy kret zacznie kopać. Należy zachowywać się bardzo cicho. W chwili, kiedy zobaczymy piętrzący się kopiec przykładamy łopatę u jego podstawy i przy kolejnym wypiętrzeniu wykopujemy jednym zdecydowanym ruchem kreta – 100% skuteczność.

Pamiętajmy, że kret jest pod ochroną i po wykopaniu należy go zapakować w kartonik i wywieźć na najbliższą łąkę.

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kalendarz biodynamiczny MAJ 2017

 

Top