Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w lutym?

Koniec stycznia i nadal jest mroźno. Utrzymuje się śnieg. Jeżeli wierzyć prognozom pogody to ocieplenie przyjdzie z pierwszymi dniami lutego. Mają być dodatnia temperatura dniami a po 10 lutego i nocami. W lutym przywiduje się dużo deszczów. Jeżeli prognozy się sprawdzą to może być z tym problem, bo ziemia jest zamarznięta i z trudem przyjmować będzie nadmiar opadów, ale z drugiej strony podniosą się wody gruntowe co sprzyjać będzie uprawiającym warzywa.

W ogrodowym sadzie:

W słoneczny dzień możemy wykonać cięcie prześwietlające drzew, szczególnie jabłoni, śliw i grusz oraz krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrestu, malin, aronii, jeżyny bezkolcowej czy borówki amerykańskiej. Podczas zabiegu prześwietlającego wycinamy zbędne gałęzie, konary oraz pędy zagęszczające koronę drzew i krzewów, szczególnie te krzyżujące się ze sobą i nakładające się na siebie. 

Przycinanie krzewów w lutym

Zabieg ten dostarczy przyszłym owocom więcej światła i spowoduje to, że owoce będą większe i lepiej wybarwione. Miejsca cięcia grubszych gałęzie trzeba zabezpieczyć balsamem sadowniczym lub samodzielnie wykonanym preparatem z gliny, farby emulsyjnej z dodatkiem dowolnego preparatu grzybobójczego. Po cieciu prześwietlającym można wykonać oprysk preparatem parafinowym, który zniszczy zagnieżdżone w miejscach pęknięć kory kolonie mszyc i przędziorków. Pnie drzew, jeżeli nie zrobiliśmy tego w grudniu, można pobielić wapnem zmieszanym z gliną. Wycinamy tuż przy ziemi pędy malin owocujących na jednorocznych odrostach np. Polana.

Koniec lutego to ostateczny termin na cięcie winorośli, bo cięcia wykonane w późniejszym terminie spowoduje wypłynięcie ze szczepów winorośli soków, które spływając spowodują obsychanie niżej położonych pąków, zjawisko to nazywane jest płaczem winorośli lub płaczem łozy.

Jeżeli doszłoby w lutym do ocieplenia i temperatura przekroczy +7 st. C możemy wykonać oprysk przeciwko grzybom sprawcom kędzierzawości brzoskwiń i nektaryn, dobrze do tego nadają się Syllit lub Miedzian.

W warzywniku:

Luty to dobry miesiąc do planowania siewów i nasadzeń trzeba wziąć przy tym pod uwagę płodozmian, wykonane nawożenie organiczne i nawozem zielonym. Przeglądamy nasiona, które zostały nam z ubiegłego roku i robimy listę nasion do zakupu.

O nasionach na wiosenne siewy pisałem na:

http://ogrodnikleszek.pl/prace-sezonowe/rzodkiewka

http://ogrodnikleszek.pl/prace-sezonowe/salata-endywia-rukola,

http://ogrodnikleszek.pl/prace-sezonowe/groch-bob

http://ogrodnikleszek.pl/prace-sezonowe/cebula

Prace sezonowe w lutym

Jeżeli macie w domu parapet południowej strony i wyrozumiałą żonę (męża) to możemy w 2-4 pojemnikach rozpocząć produkcję rozsady porów, selerów, sałaty i kapusty wczesnej. Uzupełnieniem wysianych nasion na rozsadę będzie pojemnik z zieleniną do wykorzystania jeszcze przed wiosną – proponuję posadzić kilka korzeni pietruszki i pojemnik z nasączoną wodą watą, na którą wysiejemy rzeżuchę jak doskonały dodatek do kanapek, sałatek i jajecznicy.

Mimo dobrej pogody odwiedzając ogród nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach i pomagamy im wykładając ziarna zbóż, kawałki słoniny czy pojemniki, w których zatopimy nasiona słonecznika w smalcu i powiesimy na gałęzi drzewa ku radości sikor.

Dokarmianie ptaków zimą

 

Kalendarz biodynamiczny LUTY 2016

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kalendarz

Top