Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace ogrodowe czekają nas w grudniu?

W warzywniku

Listopad był deszczowy, dość ciepły dniem, choć chłodny nocami i porankami. Wody z deszczów powinno w glebie wystarczyć aż do wiosny. Spadły ostatnie liście z drzew. Pojawił się pierwszy śnieg ale nie utrzymał się długo.

Nastanie grudnia nie oznacza, że w warzywniku nie ma już żadnych prac. Jeżeli pogoda jeszcze pozwoli to możemy wysiać na glebach lżejszych wczesne odmiany marchwi np. Lenkę lub Amsterdamską. To samo możemy zrobić z pietruszką korzeniową i koprem. By nam się to powiodło trzeba to zrobić przed zamarznięciem gleby, tak by nasiona nie zdążyły teraz skiełkować. W grudniu dołujemy pory, do przechowania na zagonie.

Warzywnik

Układamy je skośnie w rowku, tak by ich wybielone łodygi i korzenie znalazły się w ziemi. Tak ułożone pory po przemarznięciu ziemi przykrywamy warstwą słomy, kompostu lub łętów. Zabieg ten da nam możliwość spożytkowania tego warzywa przez całą zimę. Jeżeli czosnek skiełkował i widoczne są jego zielone listki trzeba przykryć zagon białą włókniną, liśćmi lub gałązkami igliwia. To samo robimy ze szpinakiem, pietruszką naciową i cebulą na wiosenny szczypior. Teraz też przenosimy do domu na uprawę parapetową kilka cebulek na szczypior i pietruszkę na zieloną natkę. Pędzanie cebuli i pietruszki, najlepiej przeprowadzić na wystawie południowej. Wykonujemy to w doniczkach z ziemią lub pojemnikach z wodą. W domu można też wysiać na wilgotną ligninę lub watę nasiona rzeżuchy, doskonały dodatek do sałatek i kanapek. Przeglądamy nasiona, które zostały nam po siewach i przenosimy je do domu w suche miejsce. To samo robimy ze środkami ochrony roślin. Pozostawione w nieogrzewanych pomieszczeniach altany stracą swoje walory.
Przeglądamy stan przechowywanych warzyw. Przewietrzamy warzywa w kopcach i piwniczkach. Usuwamy warzywa zwiędnięte i zgniłe. Dodatkowo je okrywamy w sytuacji spadku temperatur.  

Zwalczamy drobne gryzonie. Najlepsze rezultaty w tej walce osiągniesz stosując trutki i wyłapując mechanicznie – łapkami na myszy.
Pracy w grudniu jest mniej trzeba zatem przygotować się do wiosennych prac. To dobra pora na przegląd, naprawę i ostrzenie narzędzi ogrodowych. Części robocze narzędzi czyścimy, usuwamy rdzę, konserwujemy i malujemy. 

Ogród zimą

W sadzie

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w listopadzie to teraz jeszcze zabezpieczamy młode drzewka owocowe na zimę. Najlepiej okopcować je i owinąć tektura falistą. Przez cały grudzień, gdy pogoda na to pozwala bielimy drzewa. Z drzew zbieramy zasuszone, porażone przez choroby owoce nazywane – mumiami. Zebrane mumie należy palić, bo w nich mogą zimować gąsienice szkodników. W grudniu można pobrać zrazy z drzew owocowych i z porzeczek. Zrazy pobieramy tylko z pędów jednorocznych. Można już teraz, choć niektórzy robią to w styczniu, wykonać cięcia prześwietlające i formujące drzew owocowych.
Nie zapominamy o ptakach zimujących w ogrodzi. Wywieszamy i wykładamy pokarm dla ptaków. Najlepsze będą własnoręcznie sporządzone mieszanki zbożowe z tłuszczem zwierzęcym w podwieszanych na gałęziach pojemnikach. Unikajmy wykładania chleba bo ten szybko się psuje i może zaszkodzić ptakom.

Dzika róża

Kwietnik w grudniu

Jeżeli nie ma mrozów to trzeba podlać ozdobne, zielone drzewa i krzewy. Zabieg ten jest szczególnie ważne gdy jesienią było mało deszczy. Zapewnimy tym sposobem wilgoć korzeniom i pozwolimy roślinom dobrze przezimować. Można okryć zagony kwiatów cebulowych – tulipany, narcyz, hiacynty, lilie. Można też okryć rabaty z roślinami dwuletnimi. Kontrolujemy stan przechowywanie  przeniesionych do piwnicy mieczyków i bulw dalii. Cieszmy się kwitnącym ciemirnikiem.

Kwietnik w grudniu

Kalendarz biodynamiczny WRZESIEŃ 2016

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kalendarz grudzień 2017

Top