Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w czerwcu?

Pierwsza dekada maja była chłodna i wszystko w ogrodzie rosło niemrawo. Potem zrobiło się ciepło i rośliny nadrabiały stracony czas. Końcówka maja obdarzyła nas ciepłem i dobrym czasem dla warzyw i kwiatów. Jaki ma być czerwiec ?  Zobaczymy, podobno ma być ciepły a nawet upalny.

Warzywnik

Czerwiec to jeszcze czas na siewy w ogrodzie. Na początku miesiąca można posiać ogórki i wczesną kukurydzę. Posiana w czerwcu pietruszka naciowa da nam zbiór jesienią i przezimuje w gruncie do wiosny. Do połowy czerwca można siać kalafiory, które dadzą plon w końcu września i na początku października. Przez cały miesiąc siejemy buraki ćwikłowe, koper i fasolkę szparagową, którą ja sieję jeszcze po zbiorze czosnku ozimego tak by cieszyć się nią do końca września. 

Systematycznie pielimy warzywnik z chwastów, spulchniamy glebę między roślinami i podlewamy, raczej niezbyt często, ale obficie. Chwasty (tylko te bez nasion) wraz ze skoszoną i podsuszoną trawą składujemy w kompostowniku. Warzywa korzeniowe (buraki ćwikłowe, marchew) przerywamy. Zabieg ten sprawi, że będą one bardzie dorodne. Przerwane siewki zużywamy na botwinkę i na sałatki. Polecam też sianie w odstępach, co 10 dni sałatę i rzodkiewkę, które dobrze podlewane dadzą nam ciągły plon do października. Kto w tym roku wcześnie posiał rzodkiewkę, sałatę, koperek i cebulkę dymkę cieszy się ich smakiem już od połowy maja, ale teraz ich jest najwięcej. Dobrze zapowiada się też ozimy czosnek. Po ubiegłorocznym niezbyt udanym plonie ten z tego roku wygląda dorodnie i już pojawiają się na nim pąki kwiatowe.

Czosnek

W ogrodowym sadzie

Początek czerwca to czas najobfitszego owocowania truskawek. Mimo chłodów kwietniowych owoców jest dużo i można spodziewać się dobrych zbiorów. Teraz można truskawki ściółkować słomą, trocinami lub przesuszoną trawą chyba, że wcześniej położyliśmy czarną agrowłókninę. Ściółkowanie uchroni zagony truskawek przed zachwaszczeniem i wysychaniem a owoce przed zabrudzeniem i gniciem. Teraz najwięcej jest czereśni, które często są niszczone przez szpaki i kawki. Owoce na drzewach zabezpieczyć można siatkami lub wszelkiego rodzaju „straszakami” podwieszonymi plastikowymi butelka, aluminiowymi puszkami czy chociażby paskami błyszczącej folii.

Czereśnie

 

Teraz trzeba zasilić drzewa owocowe i krzewy nawozami mineralnymi pomocnymi we wzroście zawiązków i formowaniu się pąków kwiatowych na przyszły rok. Drzewa jabłoni i grusz chronimy przed parchem stosując, co 10 dni oprysk środkami grzybobójczymi np. Syllitem. Zaatakowane przez mszyce czereśnie, wiśnie i porzeczki opryskujemy preparatami owadobójczymi np. Karate najlepiej po każdym deszczu i powtarzamy 2 razy w ciągu tygodnia.

Cieszmy się smakiem truskawek i wczesnych odmian czereśni. Truskawki są pierwszym składnikiem nalewki nazywanej Tutti Frutti (wieloowocowa nalewka - owoce wrzucane są do spirytusu w miarę ich dojrzewania).

Kwietnik w czerwcu

W pierwszej połowie czerwca wysiewamy jeszcze wprost do gruntu kwiaty jednoroczne: nasturcję, nagietki, groszek pachnący i fasolę ozdobną.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w maju to teraz sadzimy z rozsady goździki, astry, aksamitki i szałwię.

Kwiaty

Wykopujemy cebule tulipanów by dać im „odpocząć” przed kolejnym ich posadzeniem we wrześniu. Sygnałem do ich wykopania będą ich uschłe liście. Wysiewamy kwiaty dwuletnie takie jak: stokrotki, goździki, niezapominajki, bratki i malwy. 
Podlewamy obficie róże i piwonie. W czerwcu na kwietniku jest bardzo kwieciście dzięki różom, piwoniom, mieczykom itd. Zabierajmy część tych kwiatów do domów - ozdobią nasze wazony.

Stokrotki

Zwalczamy mszyce które zagnieżdżają się, całymi koloniami na ulubionych przez nich margerytkach. Można do tego użyć środków owadobójczych, najlepiej tych opartych na naturalnych składnikach. Można też użyć do oprysku własnoręcznie sporządzonych naparów z pokrzywy, skrzypu lub wrotycza.

Kwiaty doniczkowe

Tarasowe surfinie i petunie systematycznie obficie podlewamy. Nie zapominamy o ich zasilaniu preparatami do kwiatów kwitnących. Obeschłe kwiaty trzeba usuwać co przyczyni się do wzmocnienia roślin i ich kwitnienia. 

 

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kalendarz biodynamiczny - Czerwiec 2017

Top