Marchew – owocowe warzywo. O siewie i uprawie.
19/02/2018
Blogerze, dokąd zmierzasz? GARDENIA 2018.
27/02/2018

Jakie czekają nas prace ogrodowe w marcu?

W lutym pogoda była łaskawa dla naszych ogrodów. Mrozy po 20 wstrzymały nieznacznie wiosenne przebudzenie roślin, choć na rabatach kwiatowych widać już czubki liści tulipanów i żonkili a w warzywniku zieleni się już czosnek. Z prognoz pogody na marzec wynika, że w pierwszej dekadzie miesiąca będzie chłodno, nocami nawet do – 12 st. C. Prawdziwie ciepło dniami będzie po 20 marca ale noce będą jeszcze zimne.

Prace ogrodowe w marcu w sadzie:

Kończy się okres zimowego spoczynku dla drzew i krzewów. Leszczyna już jest po kwitnieniu, a pączki kwiatowe pojawiły się na pigwowcu, dereniu jadalnym, jagodzie kamczackiej i rokitniku.

Kalendarz biodynamiczny marzec 2018

 

Ciepła zima sprawiła, że pąki mają już krzewy porzeczek i agrestu. Przy sprzyjającej pogodzie, marzec jest dobrym miesiącem do sadzenia krzewów ozdobnych wrażliwych na zimno i przemarzanie takich jak: magnolia, wawrzynek wilcze łyko, piwonia drzewiasta, migdałowiec, berberysy, kalina, milin amerykański, bluszcz, winobluszcz japoński i powojniki wielkokwiatowe. Po posadzeniu ich trzeba pamiętać o pierwszym cięciu formującym polegającym na cięciu pędów na 3-5 oczek od nasady rośliny. Teraz też trzeba przyciąć krzewy posadzone jesienią, te z nich, które kwitną, cięcie pobudzi do intensywnego kwitnienia. Gałęzie i pędy z przyciętych krzewów, jako materię organiczną trzeba zagospodarować poprzez ich rozdrobnienie i złożenie w kompostowniku lub wykorzystanie do ściółkowania gleby.

Marzec to też dobry miesiąc do zasilenia drzew i krzewów nawozem najlepiej kompostem. W końcu miesiąca możemy odkryć krzewy i pnie młodych drzew, które na zimę były zabezpieczone przed mrozem. Przy temperaturach powyżej 6°C  możemy wykonać oprysk drzew owocowych, szczególnie pestkowych, preparatem grzybobójczym takim jak np. Miedzian.

W marcu trzeba zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół, odświeżyć i oczyścić ich budki lęgowe. Jeżeli nie masz jeszcze w swoim ogrodzie budek lęgowych to warto je zamontować, pamiętając o tym by nie były one zbyt blisko rozmieszczone od siebie, min. 5-6 m, bo przy zbytnim ich zagęszczeniu dojdzie do rywalizacji między ptactwem.

Warzywnik i kwietnik.

W marcu przy korzystnych warunkach atmosferycznych możemy już podjąć pracę na grządkach w warzywniku. Gleba nagrzewa się i jeżeli nie jest już zmarznięta to możemy ją przekopywać i mieszać z kompostem lub dobrze przerobionym obornikiem. Tak przygotowane grządki możemy jeszcze przykryć czarną włókniną, co spowoduje jeszcze lepsze ich nagrzanie przed siewem.

Do pierwszych siewów przystępujemy, gdy nie ma już niebezpieczeństwa mrozów. Do siania w warunkach wczesnej wiosny nadają się bób, groch, cebula, szpinak, marchew, rzodkiewka, koper i sałata.

 

prace ogrodowe w marcu

 

Pod koniec marca można posadzić czosnek jary, jeżeli nieposadzony był zimowy i cebulkę dymkę, ale przeznaczoną na szczypiorek. Dymkę, z której chcemy mieć cebulę na zimę powinniśmy sadzić później najlepiej, gdy gleba będzie jeszcze lepiej nagrzana. Po posianiu grządki dobrze jest przykryć białą agrowłókniną, co znacznie przyspieszy plonowanie. To też czas na sianie warzyw i kwiatów w rozsadniku. Rozsada to tani sposób na wyprodukowanie własnych sadzonek kapusty, kalarepy, porów, selerów, pomidorów czy papryki a także kwiatów takich jak astry, goździki, cynie, szałwie, tytoń ozdobny, lwie paszcze czy też aksamitki.

 

Kalendarz biodynamiczny

 

Na rabatach kwiatowych w marca pojawiają się już przebiśniegi, sasanki, wczesne odmiany tulipanów, zawilce i krokusy. By lepiej rosły, można ruszyć lekko ziemię grabkami wokół nich i podlać. Trzeba zająć się też trawnikiem. Jak pogoda pozwala, to dobrze jest go wygrabić, „wyczesać” aeratorem, wykonać dosiewki w ubytkach, zasilić nawozem i podlać.

 

Kalendarze biodynamiczny - marzec 2018

 

Leszek Ciepielski

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

 

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *