Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny Lipiec 2016

Czerwiec sprzyjał naszym warzywom, kwiatom i drzewom. Było bardzo ciepło, w końcówce miesiąca wręcz upalnie. Popadało kilka razy ale nie na tyle żeby nie trzeba było podlewać roślin. Szykują się dobre zbiory warzyw i owoców.

Warzywnik:

Lipiec to miesiąc zbiorów warzyw i przyjemność ze smakowania się nimi. Zbieramy fasolkę szparagową i groszek zielony pamiętając o tym by nie robić tego rano z rosą lub po deszczu, bo zaszkodzi to roślinom, które mogą ulec zarażeniu chorobami grzybowymi. Teraz też rozpoczyna się sezon ogórkowy. Zbieramy dorodne i dobrze wyrośnięte ogórki a te, które są zniekształcone, niewyrośnięte i porażone chorobami nie pozostawiamy na zagonie, ale też nie wyrzucamy je na kompost by nie przenosić chorób. Najlepszą porą do zbioru jest przedpołudnie wtedy rośliny są już obeschnięte z porannej rosy. Uważać trzeba by nie deptać liści i pędów, bo obniżymy sobie plony.

warzywnik

Pojawią się też pomidory, cukinia i kabaczki. Trzeba zbierać je systematycznie wtedy, kiedy są dobrze dojrzałe i uzyskały odpowiednią wielkość. Wtedy są smaczne i delikatne. Przerośnięte cukinie i kabaczki mają twardą skórę i trudno coś z nich zrobić. Korzeniowe – marchew i buraczki zbieramy jak potrzebujemy ich na zupę lub sałatkę. Wyrywamy je przerywając rośliny w rzędach tak by pozostałe miały więcej miejsca na wyrośnięcie. W lipcu zbieramy czosnek ozimy a w jego miejsce wysiewamy fasolkę szparagową na zbiór we wrześniu. Jeżeli nie siejemy w miejsce czosnku fasolki to przekopmy zagon i obsiejmy go poplonem najlepiej roślinami motylkowymi takimi jak: łubin, wyka jara, groch czy peluszka.

Lipiec to nie tylko zbiory, ale i siewy. Siejemy buraczki ćwikłowe na jesienny zbiór botwinki i na mrożenie, żeby tą smaczną zupą cieszyć się i zimą. Można jeszcze siać marchew, ale tylko odmiany wczesne by zdążyły wydać korzeń. Kontynuujemy siew rzodkiewki, sałaty i kopru, ale w ilościach mniejszych niż wiosną.

Systematycznie odchwaszczamy zagony, wzruszamy ziemię i podlewamy w okresach braku deszczów. Ogórki i pomidory opryskujemy preparatami grzybobójczymi po każdym większym deszczu. Nie przesadzamy ze stężeniem używanego do oprysku środka, ale to jedyny sposób by przedłużyć plonowanie roślin uprawianych bez osłon. W lipcu dobrze jest przerzucić kompost. Jeżeli mamy kompostownik dwukomorowy i jedna z nich jest pusta to przerzucamy zawartość jednej do drugiej. Jeżeli kompostownik jest jednokomorowy to wyrzucamy zgromadzone w nim resztki a następnie powtórnie wrzucamy je do niego. Zabieg ten spowoduje napowietrzenie zawartości, przyspieszy butwienie i zapobiegnie procesom gnilnym.

W ogrodowym sadzie:

Kończymy rozpoczęty w czerwcu zbiór truskawek, czereśni i poziomek. Teraz też rozpoczyna się zbiór malin, porzeczek, moreli i wczesnych odmian jabłek. Dojrzewają też wiśnie wcześniejszych odmian, ale proponuje zbierać je dopiero wtedy, gdy owoce są duże i dobrze wybarwione. Po połowie lipca kończy się zbiór większości odmian truskawek. Są dwie szkoły z tym jak postępować z truskawkami po zbiorze. Według mojego doświadczenia liście należy ściąć i przeprowadzić oprysk przeciw chorobom grzybowym i roztoczom. Ważne by ściętych liści nie wyrzucać na kompost, bo przeniesiemy do niego choroby. Najlepiej spalić liście. 4-5 letnie sadzonki truskawek proponuję usunąć, bo w przyszłym roku będą marnie owocowały. Zastępujemy je nowymi sadzonkami, ale to jeszcze nie w lipcu. Zrobimy to w sierpniu. Gałęzie drzew z nadmiarem owoców podpieramy by nie doprowadzać do łamania się gałęzi. Wstrzymujemy się z prowadzeniem chemicznych oprysków drzew chyba, że użyjemy do tego preparatów roślinnych.

kwietnik

Kwietnik w lipcu.

W lipcu wysiewamy kwiaty dwuletnie, które kwitnąć będą w następnym roku. Do kwiatów tych należą: stokrotki, malwy, bratki, goździki brodate i niezapominajki. Po wykształceniu się posianych roślin pikujemy je do rozsadnika i pozostawić je tam do czasu wysadzenia na docelowe miejsce. Jeżeli nie wykopaliśmy jeszcze cebulek tulipanów to robimy to teraz. Wykopane cebulki tulipanów układamy do wysuszenia w skrzynkach. Wysadzimy je ponownie do gruntu w końcu sierpnia lub na początku września.

kwietnik w lipcu

Wykopujemy i dzielimy karpy bylin takich jak rozchodniki, macierzankę, pierwiosnki i barwinek. Z kwietników usuwamy systematycznie chwasty i podlewamy w miarę potrzeb. Wysadzamy rozsadę astrów, które dadzą nam kwiaty aż do późnej jesieni. U kwitnących roślin usuwamy przekwitłe już kwiatostany. Zabieg ten wzmocni rośliny i pobudzi je do dalszego obfitego kwitnięcia.

 

Kalendarz biodynamiczny LIPIEC 2016

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

kalendarz biodynamiczny lipiec 2016

  • Tytuł: Kalendarz biodynamiczny Lipiec 2016
  • Autor:
  • Data: 27/06/2016
  • Tagi:
Top