Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny - kwiecień 2016

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w kwietniu?

W kwietniu przybywa dnia. 1 kwietnia słońce wschodzi 20 minut po 6, a zachodzi o 19.10. 30 kwietnia wstaje już o 5.25 i zachodzi tuż przed 20. Mamy, zatem dużo czasu do pracy a rośliny wystarczającą dawkę słonecznego ciepła do wegetacji.

prace w ogrodzie w kwietniu

W ogrodowym sadzie

Z początkiem kwietnia trzeba zakończyć już cięcia drzew i krzewów. Ostatnie cięcie drzew i krzewów umożliwi promieniom słońca dotarcie do wnętrza korony, dzięki czemu będą one lepiej owocowały. Wycinamy gałęzie połamane, uschnięte, porażone przez szkodniki ale także krzyżujące się ze sobą i tzw. wilki czyli nieprzydatne pędy jednoroczne. Miejsca po cięciu trzeba posmarować maścią grzybobójczą np. lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Kwiecień to dobry czas do sadzenia drzew i krzewów, bo drzewa posadzone wiosną są silniejsze i zdrowsze od tych sadzonych jesienią. Pamiętamy, żeby system korzeniowy sadzonych drzewek i krzewów namoczyć w wodzie, po czym zamoczyć jeszcze w mieszaninie gliny i dostępnego w sprzedaży tzw. krowiaka, po czym obsypać korzenie w dołku mieszanką ziemi i kompostu, a na koniec obficie podlać. Po posadzeniu przycinamy wierzchnie gałęzie korony drzewka zawsze niżej niż robimy to jesienią.

Młode drzewa, posadzone 1-2 lata wcześniej trzeba zasilić w substancje odżywcze. Dobrze jest obsypać przestrzeń o promieniu ok. 0,5m wokół pnia obornikiem lub kompostem i zmieszać go z wierzchnią warstwą ziemi, po czym obficie podlać.

bielenie drzew

Zwalczamy choroby grzybowe, parchy i szkodniki drzew owocowych. Opryski wykonujemy przy słabym wietrze po opadach deszczów. Właściwymi preparatami do tych oprysków będą: Syllit, Kaptan i Miedzian. Oprócz zabiegów chemicznych należy ręcznie usunąć z drzew suche liście, w których mogą rozwijać się szkodniki sadów.

Truskawki i maliny – trzeba usunąć zeschnięte liście z roślin, zasilić stanowiska nawozami mineralnymi (z umiarem) przeznaczonymi dla tych roślin, obdziabać motyką wierzchnią część gleby, usunąć chwasty i obficie podlać. Zalecam też ściółkowanie zagonów truskawek do czasu pojawienia się kwiatostanów, spowoduje to przyspieszenie owocowania ich o ok. 10 dni.

Warzywnik i kwietnik

Kwiecień to czas głównych siewów warzyw bezpośrednio do gruntu. W pierwszej połowie miesiąca można siać: szpinak, groszek zielony, bób, marchew wczesną i średnio wczesną, pietruszkę korzeniową i naciową, koper, rzodkiewkę, sałaty, pory, sadzimy czosnek jary, dymkę na szczypior, rozsady sałaty, kalarepy, kapusty białej i kalafiorów.

kwiaty w kwietniu

W drugiej połowie miesiąca, po dobrym nagrzaniu się ziemi siejemy cebulę i buraki ćwikłowe, sadzimy rozsadę pora, cebulę dymkę i brokuły. Dla przyspieszenia zbiorów roślin warzywnych dobrze jest je osłonić przed porannymi chłodami. Najlepsza do tego będzie biała agrowłóknina.

Wysiewamy wprost do gruntu kwiaty jednoroczne: groszek pachnący, nagietki, chabry, ostróżki, maciejkę, słonecznik ozdobny.

Na rozsadniku, w drugiej połowie miesiąca siejemy: astry, aksamitki i cynię.

Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2016

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

kalendarz biodynamiczny kwiecień 2016

  • Tytuł: Kalendarz biodynamiczny - kwiecień 2016
  • Autor:
  • Data: 29/03/2016
  • Tagi:
Top