Kalendarz biodynamiczny sierpień 2019
05/08/2019
Żurawina – polecamy do przydomowej uprawy
30/09/2019

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2019

Jakie prace w ogrodzie czekają nas we wrześniu?

Sierpień, podobnie jak lipiec, był ponad normę upalny, ale przynajmniej popadało kilka razy. Już nie jest tak sucho. Widać to po warzywach, ale i trawnik się zazielenił. Pogoda sprzyja zbiorom. Bardzo obrodziły pomidory, cukinia, marchew, buraki. Jest dużo jabłek i śliw oraz grusz. Wrzesień zapowiada się na ciepły, ale i z większą ilością opadów. Noce są już chłodniejsze i dają ulgę po tygodniach upałów. Warto zaplanować bieżące prace. Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2019 będzie w tym na pewno pomocny.

 

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2019: w warzywniku

Wrzesień to miesiąc zbiorów plonów, ostatnich siewów, ale i czas przygotowania ogrodu do następnego sezonu. Zbieramy ogórki, pomidory, kabaczki, cebulę z dymki i sianą, dynię, fasolkę szparagową na nasiona i buraczki ćwikłowe.

 

Urodzaj pomidorów cieszy każdego ogrodnika

 

Fasolka szparagowa na wrześniowy zbiór

 

Przy zagrożeniu przymrozkami pomidory trzeba zerwać do dojrzewania w pomieszczeniu o temperaturze ok. 15°C. Dobrym sposobem jest też złożenie ich do kartonu, przekładając poszczególne warstwy tekturą lub gazetami. Ogrodnicy stosują jeszcze jeden sposób: wyrywają całe krzaki pomidorów, usuwają owoce porażone chorobami i wieszają je do góry „nogami”, takie osłonięte włókniną wiązki, w pomieszczeniu altany. Przy ostatnim sposobie trzeba mieć na to miejsce, ale za to będziemy mieli długo smaczne owoce.

Wrzesień to czas na rozmnażanie siedmiolatki i rabarbaru. Karpy rabarbaru dzielimy na kawałki i zakopujemy do dołków zaprawionych rozłożonym obornikiem lub kompostem. Pamiętamy przy tym, że pąki powinny być przykryte 2 cm warstwą ziemi.

 

Dorodne buraczki są gotowe do zbioru

 

W drugiej połowie września siejemy szpinak na zbiór kwietniowy. Przerzucamy kompost, co przyspieszy jego dojrzewanie poprzez dotlenienie jego warstw. Walczymy z myszami i nornicami, bo jeżeli zrobimy to teraz, zmniejszymy szkody, jakie mogą nam one wyrządzić zimą. Szkodniki te mają jeszcze teraz dużo pożywienia, dlatego mogą nie przyjmować zatrutego zboża. Trzeba spróbować wszelkich mechanicznych łapek i pułapek.

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2019 : w ogrodowym sadzie

Wrzesień to okres największych zbiorów jabłek, gruszek i śliw. Zbieramy spady owocowe, które w miarę ich przydatności, wykorzystujemy na przetwory. Ważnym jest odpowiedni termin zbiorów owoców. Dokładne określenie tego terminu jest trudne.

 

Dojrzewające w sadzie jabłka

 

Owoce mają tzw. dojrzałość do zbioru, która poprzedza dojrzałość do konsumpcji. Takim namacalnym sygnałem do zbiorów są pierwsze spady owoców nieuszkodzonych przez szkodniki. Za wczesne zbieranie owoców nie służy ich dobremu przechowaniu. Zebrane owoce najlepiej przechowywać w drewnianych skrzynkach wyściełanych słomą lub suszoną trawą. Wrzesień to także czas przygotowania weków: słoiki, pokrywki, chwytaki do gorących słoików, słoje do fermentacji ma w ofercie internetowy sklep wielobranżowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Sloiki/5211

Wygrabiamy liście spod drzew, które najlepiej spalać a na kompost wyrzucać tylko te, które nie są porażone przez choroby i szkodniki. W końcu września można sadzić drzewa owocowe, które powinny się ukorzenić przed zimą.

 

Czekamy na orzechy włoskie

 

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2019: w ogrodowym kwietniku

Sadzimy i rozmnażamy byliny roślin zimujących kwitnących wiosną i latem takie jak: aster wiosenny, barwinek, cebulica, czyściec, dzwonek, fiołek wonny, fiołek rogaty, floksy, goździk pierzasty, goździk siny, hiacynty, konwalia, irys, macierzanka.

 

Kwitnące astry zwiastują nadejście jesieni

 

Jesienne kwiaty na rabacie

 

Cieszymy się licznymi jeszcze kwiatami. Po deszczach odżyły i cieszą nas swoim pięknem.
Wykopujemy bulwy mieczyków do zimowego przechowania – obcięte liście, w których lęgną się szkodniki, obowiązkowo spalamy. Sadzimy rośliny cebulowe zimujące – przede wszystkim tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy. Do gruntu wysiewamy maki jednoroczne, ostróżki, nagietki i czarnuszki. Jeżeli nie będzie we wrześniu przymrozków, zostawiamy jeszcze w gruncie dalie, bo wykopiemy je dopiero w październiku.

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2019

Leszek Ciepielski
Ewa
Ewa

1 Comment

  1. Jola pisze:

    super wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *