KOLEKCJA KORZYŚCI – Zieleń to Życie A.D. 2018.
27/08/2018
Nie dla Relaksu – Będą zwroty nadpłat za wodę!
11/09/2018

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2018

Jakie prace w ogrodzie czekają nas we wrześniu?

Takich upałów nie pamiętają nawet najstarsi ogrodnicy. Dniem temperatury ponad 30 st. C to sierpniowa norma. W ogrodzie dawało się popracować tylko do godziny 10, a potem nawet wieczorem było nieznośnie. Brakowało deszczu, ziemia wyschła i nawet podlewanie nie dawało poprawy. Przy tych upałach jednak przyznać trzeba, że jest urodzaj. Bardzo obrodziły pomidory i ogórki. Dużo było grusz i śliw i dobrze zapowiadają się zbory późniejszych jabłek.

Wrzesień zapowiada się na ciepły, ale i z większą ilością opadów. Noce są już chłodniejsze i dają ulgę po tygodniach upałów.

 

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2018

W warzywniku.
Wrzesień to miesiąc zbiorów plonów, ostatnich siewów, ale i czas przygotowania ogrodu do następnego sezonu. Zbieramy ogórki, pomidory, kabaczki, cebulę z dymki i sianą, dynię, fasolkę szparagową na nasiona i buraczki ćwikłowe. Przy zagrożeniu przymrozkami pomidory trzeba zerwać do dojrzewania i przechowywać je w pomieszczeniu o temperaturze ok. 15O C. Dobrym sposobem jest też złożenie ich do kartonu, przekładając poszczególne warstwy tekturą lub gazetami. Ogrodnicy stosują jeszcze jeden sposób. Wyrywają całe krzaki pomidorów, usuwają owoce porażone chorobami i wieszają do góry „nogami” osłonięte włókniną wiązki w pomieszczeniu altany. Przy ostatnim sposobie trzeba mieć na to miejsce, ale będziemy mieli długo smaczne owoce. Teraz jest czas na rozmnażanie siedmiolatki i rabarbaru. Karpy rabarbaru dzielimy na kawałki i zakopujemy do dołków zaprawionych rozłożonym obornikiem lub kompostem, pamiętamy przy tym, że pąki powinny być przykryte 2 cm warstwą ziemi.

 

 

W drugiej połowie września siejemy szpinak na zbiór kwietniowy. Przerzucamy kompost, co przyspieszy – poprzez dotlenienie – jego dojrzewanie. Walczymy też z myszami i nornicami. Jeżeli zrobimy to teraz zmniejszymy szkody, jakie mogą nam one wyrządzić zimą. Szkodniki te mają jeszcze teraz dużo pożywienia, dlatego mogą nie przyjmować zatrutego zboża. Trzeba spróbować wszelkich mechanicznych łapek i pułapek.

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2018 – sad

W ogrodowym sadzie:
Wrzesień to okres największych zbiorów jabłek i grusz i śliw. Zbieramy spady owocowe, które w miarę ich przydatności, wykorzystujemy na przetwory. Ważny jest odpowiedni termin zbiorów owoców. Dokładne określenie tego terminu jest trudne. Owoce mają tzw. dojrzałość do zbioru, która poprzedza dojrzałość do konsumpcji. Takim namacalnym sygnałem do zbiorów są pierwsze spady owoców nieuszkodzonych przez szkodniki. Za wczesne zbieranie owoców nie służy ich dobremu przechowaniu. Zebrane owoce najlepiej jest przechowywać w drewnianych skrzynkach wyściełanych słomą lub suszoną trawą. Wygrabiamy liście spod drzew, które najlepiej jest spalić a na kompost wyrzucać tylko te, które nie są porażone przez choroby i szkodniki. W końcu września można sadzić drzewa owocowe, które powinny się ukorzenić przed zimą.

 

Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2018 – kwiaty

W ogrodowym kwietniku:
Sadzimy i rozmnażamy byliny roślin zimujących kwitnących wiosną i latem takich jak: aster wiosenny, barwinek, cebulica, czyściec, dzwonek, fiołek wonny, fiołek rogaty, floksy, goździk pierzasty, goździk siny, hiacynty, konwalia, irys, macierzanka.

 

 

 

 

Wykopujemy bulwy mieczyków do zimowego przechowania – obcięte liście, w których lęgną się szkodniki obowiązkowo spalamy. Sadzimy rośliny cebulowe zimujące – przede wszystkim tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy. Do gruntu wysiewamy maki jednoroczne, ostróżki, nagietki i czarnuszki. Jeżeli nie będzie we wrześniu przymrozków, zostawiamy jeszcze w gruncie dalie, wykopiemy je w październiku.

Nieuchronnie ze swoimi kolorami, nastrojami i zapachami zbliża się jesień.


Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *