Budapeszt – na środku modrego Dunaju jest zielona wyspa
20/12/2019
Orzech włoski
10/01/2020

Kalendarz biodynamiczny styczeń 2020

 

Jakie prace ogrodowe czekają nas w styczniu?

Grudzień w niczym nie przypominał zimowego miesiąca. Nie było śniegu a temperatury rzadko w ciągu dnia były poniżej zera. Deszcz zastępował śnieg,  ale czy na tyle, żeby wiosną gleba była wilgotna? Zobaczymy. Kalendarz biodynamiczny styczeń pomoże zaplanować bieżące prace.

 

Kalendarz biodynamiczny na styczeń

 

Prace w ogrodzie zależeć będą od warunków meteorologicznych. Pogoda w ostatnich latach sugeruje, że może z tym być różnie. Zimy generalnie są łagodniejsze, mniej jest opadów śniegu i temperatury są wyższe. Jest zdecydowanie cieplej niż dwie – trzy dekady wcześniej. Deszcze z pewnością podniosły nieco poziom wód gruntowych. Stan ten może się jeszcze poprawić za sprawą śniegu, który pewnie do wiosny pokryje nasze ogrody. Zobaczymy, co przyniosą nam pierwsze miesiące nowego roku.

 

Śniegu nie widać…

 

Kalendarz biodynamiczny – w warzywniku

 

Zajmijmy się teraz projektowaniem upraw na nadchodzący sezon. Uwzględnijmy w tym zmianowość upraw tak, by ograniczyć rozwój szkodników i chorób roślin z tych samych rodzin roślin. Ważnym jest też w tym uwzględnienie nawożenia, jakie wykonaliśmy. Nie wszystkie warzywa dobrze plonują w pierwszym roku po oborniku. Tak samo postępujemy przy wyborze, co gdzie siać i sadzić z poplonem i wapnowaniem.

 

Kompletujemy nasiona na wiosnę.

 

Z zaplanowania warzywnika wynikną nam potrzeby w zakresie zakupu folii i agrowłókniny. Teraz w styczniu robimy remanent nasion. Pozbywamy się nasion przeterminowanych, zapleśniałych i zjełczałych. Pozostawiamy te, które są w dobrym stanie, co możemy zweryfikować próbą na kiełkowanie.

 

Przeglądamy narzędzia do pracy w ogrodzie. Naprawiamy je, ostrzymy i konserwujemy. Sprawdzamy stan techniczny urządzeń oraz narzędzi elektrycznych i spalinowych – kosiarek, podkaszarek, aeratorów, nożyc do żywopłotów, pilarek. Warto sprawdzić, czy sprawne są opryskiwacze i w razie potrzeby poddać je konserwacji i wymienić uszczelki. To dobra pora na wszelkie naprawy elementów drewnianych płotów, wiat, domków ogrodowych i altan.

 

Kalendarz biodynamiczny – w sadzie:

 

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w grudniu, to teraz bielimy drzewa owocowe i krzewy. Rozpoczynamy cięcia prześwietlające i formujące drzew owocowych. Pobieramy z drzew owocowych zrazy do uszlachetniania odmian.

 

W styczniu bielimy drzewa owocowe.

 

Odmładzamy przez cięcie krzewy agrestu i porzeczek. Przycinamy winorośl. Zabieg cięcia najlepiej przeprowadzać w słoneczne i niezbyt chłodne dni. Miejsca cięć należy zabezpieczyć. Polecam do tego farbę emulsyjną zmieszaną ze środkiem grzybobójczym.

 

Sprawdzamy, jak się przechowują owoce zebrane jesienią. Przebieramy je i usuwamy zgniłki, owoce zwiędnięte i uszkodzone przez szkodniki.

 

Kalendarz biodynamiczny – w kwietniku:

 

Przeglądamy stan przechowywanych bulw mieczyków i begonii oraz kłączy dalii. Pozbywamy się egzemplarzy zaatakowanych przez grzyby i choroby, a także zgniłych. Sprawdzamy stan osłon na roślinach wrażliwych na mrozy. Przy intensywnych opadach śniegu, nie dopuszczamy do gromadzenia się jego nadmiaru na krzewach ozdobnych. Strząsamy śnieg, by uchronić krzewy przed połamaniem.

 

W styczniu kwietnik “śpi”.

 

Planujemy siewy i wysadzanie roślin na kwietniku. Przeglądamy nasiona kwiatów do wiosennego wysiewu. Pozbywamy się nasion przeterminowanych, zbutwiałych, wilgotnych i z oznakami chorób. W styczniu można wysiać rośliny, których nasiona są zdolne do kiełkowania dopiero po przemrożeniu. Nazywa się to stratyfikacją nasion. Stratyfikacja konieczna jest np. dla nasion pierwiosnków. Poddając nasiona pierwiosnka temu procesowi, uzyskamy lepsze  i równomierniejsze wschody nasion. Wysiewamy je w skrzyneczkach i wystawiamy na zewnątrz. Co ciekawe: nasion tych nie trzeba nawet przysypywać ziemią. Trzeba je równomiernie wysiać, uklepać i przykryć agrowłókniną.

 

Kalendarz biodynamiczny styczeń 2020

 

 

 Leszek Ciepielski
29.12.2019r.
Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *