Kalendarz biodynamiczny lipiec 2019
28/06/2019
Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2019
02/09/2019

Kalendarz biodynamiczny sierpień 2019

Lipiec z rekordowo wysokimi temperaturami dał się we znaki ogrodnikom. Wody brakowało już od wiosny w całym okresie wyrastania roślin. Skutki tego dostrzegalne są gołym okiem. Warzywa bez nawadniania więdną i są słabo wyrośnięte. Plony są dużo gorsze od tych w ubiegłych latach. Owoców jest mało. Słabo owocowały rośliny jagodowe. Opadają z drzew jabłka, a grusze tradycyjnie chorują, ale w tym roku jakby jeszcze się to nasiliło. Zmiany klimatyczne postępują w zastraszającym tempie. Kto ma wodę w ogrodzie z sieci i śladowo deszczówkę, radzi sobie jak może. Pod wieczór spotykam wielu znajomych w drodze do ogrodów, by je podlewać. To nieuchronne, jeżeli chce się mieć jakiekolwiek plony. Miejmy nadzieję, że w sierpniu coś się z tym zmieni i przyjdą oczekiwane deszcze. Kalendarz biodynamiczny sierpień 2019 będzie pomocny w rozplanowaniu bieżących prac.

 

Kalendarz biodynamiczny sierpień 2019: jakie prace w ogrodzie czekają nas w sierpniu?

 

Warzywnik

 

W sierpniu zbieramy pomidory, paprykę, ogórki, cukinie, wczesne odmiany kapusty, kalafiory i fasolkę szparagową. Można wprost do gruntu wysiewać późne odmiany sałaty, po wschodach przerywać je tak, by rośliny jedna od drugiej rosła w odstępie ok. 20 cm. Można siać jeszcze roszponkę, która zużyjemy w końcu września na sałatki. Siejemy także szczaw na zbiór wiosenny.

 

 

 

Sierpień to miesiąc, w którym wykorzystujemy każdy kawałek naszego warzywnika pod uprawę poplonów warzywnych. Zagony po zbiorach warzyw zasiewamy roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Najlepsze do tego będą rośliny motylkowe takie jak: wyka jara, peluszka, łubin czy saradela. Najlepiej wysiać je do 15 sierpnia. Poplon rośnie szybko i da duża ilość masy zielonej, która po przekopaniu, zasili glebę, poprawi jej żyzność oraz sprawi, że będzie pulchna i łatwiejsza wiosną w uprawie. Teraz też zbieramy owoce i warzywa do bezpośredniego spożycia i na przetwory oraz do suszenia. W końcu miesiąca zbieramy cebulę.

 

Wysiana w sierpniu rzodkiewka i szpinak da nam zbiór w końcu października.

 

Podlewamy i nawozimy rośliny, spulchniamy ziemię wokół nich. Usuwamy kwiatostany rabarbaru, siedmiolatki i szczawiu.

 

Wysiewamy rośliny na nawóz zielony, najlepiej gorczycę, łubin i facelię.

 

Kalendarz biodynamiczny: w ogrodowym sadzie:

 

Sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Sadzonki dobrych odmian zakupione od autoryzowanych hodowców, zdążą się ukorzenić i dadzą przez kolejne 4 lata dobre plony. Jeżeli mamy zagon truskawek 2 – 3-letnich, to należy je zasilić najlepiej dobrze przerobiony kompostem. Suche liści rośli obcinamy tak, by nie rozwijały się na nich choroby grzybowe.

 

Zbieramy i przetwarzamy rośliny jagodowe maliny, agrest i porzeczki. Najlepsze rezultaty bez strat związanych z przechowywaniem, uzyskamy mrożąc owoce, które zimą nic nie stracą ze swojego smaku i aromatu.

Zbieramy jabłka, śliwki i grusze, a także wczesne odmiany winogron.

 

Koniecznym jest zbieranie wszystkich spadów owocowych w ogrodzie i ich kompostowanie.

 

Czekamy na zbiór orzechów włoskich. W tym roku może to być już w końcu sierpnia.

 

 

Kalendarz biodynamiczny kwietnik w sierpniu

 

W sierpniu skupiamy się na przesadzaniu i dzieleniu roślin i nie zaniedbujemy prac pielęgnacyjnych roślin kwitnących. Dwuletnie rośliny, takie jak bratki, niezapominajki czy dzwonki przesadzamy na rabaty i kwietniki.

To właściwy miesiąc na dzielenie piwonii, stokrotek, margerytek i liliowców.

 

 

Piwonie do dzielenia powinny mieć, co najmniej 6 lat. Po podzieleniu karp wysadzamy je od razu na stanowiska w pełnym słońcu, unikamy miejsc zacienionych pod drzewami i krzewami.

 

Odchwaszczamy rabaty bylinowe i usuwamy przekwitłe kwiatostany tych roślin. Nie zapominamy o systematycznym zasilaniu gleby wokół roślin kwitnących. Jak zwykle najlepiej nadaje się do tego dobrze przerobiony kompost.

 

 

Kalendarz biodynamiczny sierpień 2019

 

 

W zaciszu altanek…

 

 

 

Leszek Ciepielski
Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *