Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny - sierpień 2015

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w sierpniu?

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

kalendarz biodynamiczny sierpien 2015

Warzywnik:

Sierpień to miesiąc, w którym wykorzystujemy każdy kawałek naszego warzywnika pod uprawę poplonów warzywnych. Zagony po zbiorach warzyw zasiewamy roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Najlepsze do tego będą rośliny motylkowe takie jak: wyka jara, peluszka, łubin czy saradela. Najlepiej wysiać je do 15 sierpnia. Poplon rośnie szybko i da duża ilość masy zielonej, która po przekopaniu zasili glebę poprawi jej żyzność, sprawi, że będzie pulchna i łatwiejsza wiosną w uprawie. Teraz też zbieramy owoce i warzywa do bezpośredniego spożycia i na przetwory. W końcu miesiąca zbieramy cebulę.

ogórki w słoikach

W sierpniu zbieramy pomidory, paprykę, ogórki, cukinię, wczesne odmiany kapusty, kalafiory i fasolkę szparagową. Można wprost do gruntu wysiewać późne odmiany sałaty, po wschodach przerywać je tak by rośliny jedna od drugiej rosła w odstępie ok. 20 cm. Można siać jeszcze roszponkę, która zużyjemy w końcu września na sałatki. Siejemy szczaw na zbiór wiosenny.

rzodkwieki

Wysiana w sierpniu rzodkiewka i szpinak da nam zbiór w końcu października.

Podlewamy i nawozimy rośliny, spulchniamy ziemię wokół nich. Usuwamy kwiatostany rabarbaru, siedmiolatki i szczawiu.

W ogrodowym sadzie:

Sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Sadzonki dobrych odmian zakupione od autoryzowanych hodowców zdążą się ukorzenić i dadzą przez kolejne 4 lata dobre plony. Jeżeli mamy zagon truskawek 2- 3 letnich to należy je zasilić najlepiej dobrze przerobiony kompostem. Suche liści rośli obcinamy tak by nie rozwijały się na nich choroby grzybowe.

truskawki

Zbieramy i przetwarzamy rośliny jagodowe maliny, agrest i porzeczki. Najlepsze rezultaty bez strat związanych z przechowywaniem uzyskamy mrożąc owoce, które zimą nic nie stracą ze swojego smaku i aromatu.

porzeczki

Zbieramy jabłka, śliwy i grusz a także wczesnych odmian winogron.

jabłka

Propozycja na napój sezonowy:

Napój z marchwi i jabłek.

Składniki: 75 dkg marchwi, 30 dkg jabłek, ½ szklanki wody, cukier do smaku.

Sposób przygotowania: wycisnąć sok z marchwi, oczyszczone z gniazd nasiennych i skórki jabłka zmiksować. Połączyć oba składniki, rozcieńczyć wodą, dodać cukru i do dna J.

Kwietnik w sierpniu.

W sierpniu skupiamy się na przesadzaniu i dzieleniu roślin i nie zaniedbujemy prac pielęgnacyjnych roślin kwitnących. Dwuletnie rośliny takie jak bratki, niezapominajki czy dzwonki przesadzamy na rabaty i kwietniki.

niebieskie kwiaty

To właściwy miesiąc na dzielenie piwonii, stokrotek, margerytek i liliowców.

piwonie

Piwonie do dzielenia powinny mieć, co najmniej 6 lat. Po podzieleniu karp wysadzamy je od razu na stanowiska w pełnym słońcu, unikamy miejsc zacienionych pod drzewami i krzewami.

piwonie w ogrodzie

Odchwaszczamy rabaty bylinowe i usuwamy przekwitłe kwiatostany tych roślin. Nie zapominamy o systematycznym zasilaniu gleby wokół roślin kwitnących, jak zwykle najlepiej nadaje się do tego dobrze przerobiony kompost.

 

 

 

Top