Zieleń to Życie 2018 – Nieznośna lekkość bytu.
25/09/2018
Suszarka do grzybów, owoców i warzyw Filux
28/09/2018

Kalendarz biodynamiczny październik 2018

Aż do 25 września było upalnie i niestety sucho. Deszczu było jak na lekarstwo, co odbiło się na plonach warzyw. W tym roku będzie mniej marchwi, pietruszki i selera. W ostatnim tygodniu września przyszło ochłodzenie – nocami było naprawdę zimno, nawet do 5 st. C. ale dniem było ciepło i słonecznie.  Przyszła astronomiczna polska jesień z jej wszystkimi barwami i zapachami. Pogoda sprzyja wszelkim pracom ogrodowym. Kalendarz biodynamiczny październik 2018 będzie nam bardzo pomocny w planowaniu tych prac.

Kalendarz biodynamiczny październik 2018 – warzywnik

Październik – to czas wielu prac w ogrodzie. Czas zbiorów, kopania warzywnika i prac porządkowych przed zimą. To teraz trzeba wykopać wrażliwe na przemarzanie buraki ćwikłowe, marchew i selery. Pod koniec miesiąca zbieramy z grządek kapustę i pory. Zebrane warzywa należy przerobić na zimę, a te do przechowania trzeba oczyścić i przebrać, wybierając do tego tylko te, które są zdrowe, nieuszkodzone, dobrze wykształcone i jędrne. Najlepszym miejscem do ich przechowywania są piwniczki lub kopce ziemne w ogrodzie. Duże i zdrowe warzywa bez większych strat przezimują w miejscu o stałej, niskiej temperaturze od 1-5 st. C°, dość wysokiej wilgotności, wolnym od chorobotwórczych grzybów i zabezpieczone przed szkodnikami.

Październik to czas przetworów

 

 

Zagony po zbiorach trzeba uprzątnąć, oczyścić z chwastów, które następnie składujemy na kompostowniku. Teraz też wysadzamy na zagony rozsadę sałaty zimowej. Można posadzić dymkę na wczesny wiosenny szczypior. W końcu miesiąca sadzimy czosnek. Czosnek posadzony teraz lub nawet na początku listopada zdąży się jeszcze ukorzenić, ale nie nadmiernie rozwinąć, co spowodowałoby jego wymarznięcie. Najpopularniejsze odmiany: Harnaś, Mega, Huzar i Ornak. Sam uprawiam wypróbowany Harnaś, którego ząbki zaprawiam przed posadzeniem preparatem grzybobójczym.

 

 

Na glebach lekkich przygotowujemy zagony do ozimego wysiewu marchwi, pietruszki korzeniowej i naciowej oraz kopru. W październiku, po zbiorze warzyw, można do gleby dodać wapna. Najlepszym będzie dolomit. To naturalne wapno uzyskiwane z mielenia skał wapienno-magnezowych. Doskonale sprawdza się przy uprawie warzyw na glebach bardzo kwaśnych, kwaśnych i lekko kwaśnych o niskiej zasobności w magnez i wapno. Wzbogacenie gleby w wapno i magnez da nam lepsze plony w przyszłym roku. Jeżeli wyprodukowałeś w ogrodzie dużo kompostu, można użyć go do ściółkowania gleby. Nada się to tego nawet ten nie do końca dojrzały.

Rozłożenie cienkiej warstwy kompostu na zagonach spowoduje, że gleba płycej przemarznie i wcześniej wiosną będzie na niej można siać i sadzić. Ściółkowanie utrzymuje też wilgotność gleby. Można też ściółkować kompostem zagon czosnku, szczególnie ten posadzony na początku października. Mój sąsiad co roku przykrywa swój czosnek gałązkami sosny lub świerka co też pomaga w dobrym jego przezimowaniu.

Kalendarz biodynamiczny październik 2018 – sad:

To jeszcze jest dobry czas na sadzenie truskawek. Posadzone na początku miesiąca zdążą się jeszcze ukorzenić. Truskawki po posadzeniu dobrze owocują przez 3-4 lata. Po tym okresie trzeba je nasadzić od nowa. Sadzonki tych roślin najlepiej jest kupić w kwalifikowanych szkółkach roślin jagodowych. Polecam odmiany Hokent, Alba, Kent, Polka i Senga Sengana. W końcu października sadzimy maliny. Najlepszymi odmianami owocującymi na pędach dwuletnich są Laszka, Benefis, Glen Ample i Sokolica. Z odmian powtarzających owocowanie polecam Polesie, Polkę i Polanę. Teraz zbieramy owoce późnych odmian jabłek i grusz. Przebieramy i przetwarzamy je, a najdorodniejsze okazy przechowujemy w chodnym pomieszczeniu.

 

 

W końcu miesiąca sadzimy drzewa i krzewy owocowe, które po posadzeniu obficie podlewamy, zasilamy kompostem i kopczykujemy przy nasadzie pnia. Spod starszych drzew zbieramy spady i liście. Nie wyrzucajcie ich na kompost żeby nie przenosić chorób do kompostownika. Teraz jest dobry czas na rozmnażanie drzew i krzewów, pobieramy ich zdrewniałe sadzonek. Teraz, w październiku pobieramy zdrewniałe pędy winorośli, takie o długości ok. 40 cm. Po ścięciu przenosimy je do piwnicy i przechowujemy w wilgotnym piasku aż do wiosennego wysadzenia. Przed pierwszymi mrozami wykonujemy jeszcze oprysk Miedzianem przeciwko rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych. Miedzianem wykonujemy też oprysk uodparniający drzewka brzoskwiń w przyszłym sezonie na kędzierzawość liści. Robimy to dopiero wtedy, gdy opadną liście. To dobry miesiąc na to, żeby założyć żywopłot z roślin z tzw. gołym korzeniem, które są o wiele tańsze od tych sprzedawanych w doniczkach. Jest to ważne, bo do jego założenia, by był gęsty, trzeba dużo roślin.

Kalendarz biodynamiczny październik 2018 – kwietnik

Kto nie zdążył jeszcze posadzić tulipanów, może to jeszcze zrobić na początku miesiąca. Wykopujemy bulwy mieczyków, robimy to w suche dni. Bulwy oczyszczamy ręcznie, oddzielając je od łodyg, koniecznie bez użycia noża. Bulwy wkładamy do plastikowych donic i zasypujemy piaskiem, całość przenosimy do chłodnej piwnicy na przechowanie. Pamiętajmy, by do wiosny podlewać je umiarkowanie, by nie wyschły. Sadzimy konwalie najlepiej w miejscach zacienionych. Trzeba pamiętać o zabiegach porządkowych na rabatach. Zbieramy liście, odchwaszczamy i obcinamy uschłe części roślin i kwiatostanów. Cieszymy się jeszcze kwiatami, bo październik to czas chryzantem, ale i astrów, które zachwycają bogactwem kolorów. Nie tylko w ogrodzie ale i w domu.

 

Kalendarz biodynamiczny październik 2018


 

Leszek Ciepielski

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *