Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny - październik 2015

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w październiku?

Warzywnik:

Październik – jesień w pełni, a w ogrodzie jest jeszcze dużo pracy przed zimą. Trzeba wykopać wrażliwe na przemarzanie burki ćwikłowe, marchew, seler.

październik

Pod koniec miesiąca zbieramy z grządek kapustę i pory. Sprzątnięte warzywa należy przerobić na zimę, a te do przechowania trzeba oczyścić, przebrać wybierając do tylko do tego te, które są zdrowe, nieuszkodzone, dobrze wykształcone i jędrne. Najlepszym miejsce ich przechowywania są piwniczki lub kopce ziemne w ogrodzie. Dłuższe i bez większych strat przezimowanie jest możliwe w miejscu o stałej niskiej temperaturze od 1-5 oC, dość wysokiej wilgotności, wolnej od chorobotwórczych grzybów oraz zabezpieczonej przed szkodnikami.

Zagony po zbiorach trzeba uprzątnąć, oczyścić z chwastów, które następnie składujemy na kompostowniku.

Teraz też wysadzamy na zagony rozsadę sałaty zimowej. Można posadzić dymkę na wczesny wiosenny szczypior. W końcu miesiąca sadzimy czosnek. Czosnek posadzony teraz lub nawet na początku listopada zdąży się jeszcze ukorzenić, ale nie nadmiernie rozwinąć, co spowodowałoby jego wymarznięcie. Najpopularniejsze odmiany: Harnaś, Mega, Huzar i Ornak.

czosnek

Na glebach lekkich przygotowujemy zagony do ozimego wysiewu marchwi, pietruszki korzeniowej i naciowej oraz kopru.

Sad:

To jeszcze dobry czas na sadzenie truskawek, posadzone na początku miesiąca zdążą się jeszcze ukorzenić. Truskawki po posadzeniu dobrze owocują przez 3-4 lata. Po tym trzeba je nasadzić od nowa. Sadzonki tych rośli najlepiej kupić w kwalifikowanych szkółkach roślin jagodowych - polecam odmiany Hokent, Alba, Kent, Polka i Senga Sengana.

sadzonki truskawek

W końcu października sadzimy maliny. Najlepszymi odmianami owocującymi na pędach dwuletnich są Laszka, Benefis, Glen Ample i Sokolica. Z odmian powtarzających owocowanie polecam Polesie, Polkę i Polanę.

maliny

Teraz zbieramy owoce późnych odmian jabłek i grusz. Przebieramy i przetwarzamy, a najdorodniejsze okazy przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu. W końcu miesiąca sadzimy drzewa i krzewy owocowe, które po posadzeniu obficie podlewamy, zasilamy kompostem i kopczykujemy przy nasadzie pnia.

Spod starszych drzew zbieramy spady i liście i najlepiej spalamy je żeby nie przenosić chorób do kompostownika.

Kwietnik:

Kto nie zdążył jeszcze posadzić tulipanów, może to zrobić na początku miesiąca. Wykopujemy bulwy mieczyków, robimy to w suche dni. Bulwy oczyszczamy ręcznie oddzielając od łodygi bez użycia noża. Bulwy wkładamy do plastikowych donic i zasypujemy piaskiem, całość przenosimy do chłodnej piwnicy na przechowanie. Pamiętajmy by do wiosny podlewać je umiarkowanie by nie wyschły. Sadzimy konwalie najlepiej w miejscach zacienionych. Trzeba pamiętać o zabiegach porządkowych na rabatach. Zbieramy liście, odchwaszczamy i obcinamy uschłe części roślin i kwiatostanów. Cieszymy się jeszcze kwiatami, bo październik to czas chryzantem, ale i astrów, które zachwycają bogactwem kolorów.

astry

Kalendarz biodynamiczny październik 2015

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

kalendarz biodynamiczny październik 2015

  • Tytuł: Kalendarz biodynamiczny - październik 2015
  • Autor:
  • Data: 28/09/2015
  • Tagi:
Top