drzewa-do-malego-ogrodu
Jakie gatunki drzew sadzić w małych ogrodach?
19/04/2019
Majowy spacer po ogrodach
15/05/2019

Kalendarz biodynamiczny maj 2019

Ciepły kwiecień, ale bez deszczy, i zrobiło się krucho. Susza, niestety. Dni były ciepłe, w końcu miesiąca nawet upalne, a poranne przymrozki zdarzyły się tylko dwa razy i na szczęście nie przyczyniły się do strat w ogrodzie.

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w maju?

Prognozy pogody na początek maja są optymistyczne. Ma być bardzo ciepło w ciągu dnia a temperatury nocami nie powinny spaść poniżej zera. Kalendarz biodynamiczny maj 2019 będzie pomocny w zaplanowaniu bieżących prac.

 

Pierwsze koszenie trawy

Warzywnik w maju

Siewy i sadzenia do gruntu podstawowych wiosennych warzyw (marchew, pietruszka, sałata, rzodkiewka, koper, bób, groszek zielony, pory) macie pewnie już za sobą.
Cebula dymka pewnie też już jest posadzona. Teraz pora na burka ćwikłowego, cukinię, kabaczka, fasolę szparagową i fasolę tyczną i inne rośliny warzywne, według swoich upodobań.

 

Po wiosennych siewach

W pierwszej dekadzie maja można posadzić rozsadę kapusty, kalarepy, selera korzeniowego, selera naciowego oraz pora, chociaż ten ostatni można posadzić i w końcu kwietnia. Po zimnej Zośce, chociaż robię to i wcześniej, może to kwestia klimatu mojego miasta, siejemy ogórki i sadzimy z rozsady pomidory i papryki. Jeżeli rzodkiewkę i sałatę posialiśmy ok. połowy kwietnia, to by zachować ciągłość zbioru tych warzyw, dobrze jest posiać je i na początku maja.

Bardzo ważne jest, by systematycznie odchwaszczać warzywnik i spulchniać ziemię. Po wschodach warzyw z siewu i sadzonki można zasilać ekologicznymi preparatami własnego wykonania np. z pokrzywy, której jest w maju pod dostatkiem. Ważne jest regularne zasilanie roślin w wodę najlepiej deszczówką. Rośliny podlewamy wcześnie rano lub późnym wieczorem, nigdy w samo południe. Woda powinna być odstana do temperatury otoczenia, gdyż zimna woda bezpośrednio z wodociągu jest dla młodych roślin zbyt zimna.

Majowy kwietnik

W maju przekwita większość odmian tulipanów i to teraz trzeba dokonać ich selekcji, z myślą o przyszłym roku. Usuwamy chore rośliny i niechciane mieszańce. Zdrowym przekwitającym tulipanom należy urwać łebki a pozostałej części rośliny pozwolić zżółknąć. Zabieg ten wzmacnia przyrost cebul tych roślin. W maju sadzimy przechowane w czasie zimy w cieple dalie i mieczyki. Karpy dalii dzielimy na mniejsze części, by było ich więcej i żeby wystarczyło na obdarowanie sąsiadów i znajomych.

 

Wiosenne fiołki

 

W maju sadzimy aksamitki, goździki, astry chińskie, pelargonie, tytoń ozdobny, nagietki, lewkonie, malwy, łubin i naparstnice.

 

Kwitnący pigwowiec

 

Wiosenne prymule

Kret w ogrodzie

Często w rozmowach ogrodników właśnie w kwietniu i maju przewija się problem z kretem. Nie jest on szkodnikiem ogrodu a jego dewastatorem. Nie lubimy kreta i nie potrafimy się go pozbyć. Sklepy proponują na krety pułapki, świece i tego typu wynalazki. Mój prosty sposób na kreta: trzeba przyjść do ogrodu ok. godziny 5 rano, zrobić sobie herbatę i obserwować, kiedy kret zacznie kopać. Należy zachowywać się bardzo cicho. W chwili, kiedy zobaczymy piętrzący się kopiec, przykładamy łopatę u jego podstawy i przy kolejnym wypiętrzeniu wykopujemy jednym zdecydowanym ruchem kreta – 100% skuteczność.
WAŻNE!!! Pamiętajmy, że kret jest pod ochroną i po wykopaniu należy go zapakować w kartonik i wywieźć na najbliższą łąkę.

W ogrodowym sadzie – walka ze szkodnikami

Maj to miesiąc, kiedy trzeba poświęcić czas na ochronę krzewów i drzew przed chorobami i szkodnikami. Niektóre choroby i szkodniki są tak groźne, że prowadzą do zmniejszenia plonów, obniżenia ich wartości, osłabiają rośliny, zmniejszają ich wytrzymałość na mrozy i przyspieszają proces starzenia drzew.

 

Kwitnące czereśnie

Jedną z groźniejszych chorób jest parch, który atakuje głównie jabłonie i grusze. Jeżeli w poprzednich latach nie mieliśmy problemów z parchem, to wystarczą 3 – 4 profilaktyczne opryski preparatem przeciwgrzybowym np.: Miedzianem 500.

Nie mniej groźną chorobą jest rak drzew owocowych. Dotyka on głównie drzew pestkowych (czereśnie, wiśnie, śliwy itp.) Występowaniu tej choroby sprzyja duża wilgotność i mała przewiewność gleby oraz uszkodzenia powstałe w wyniku mrozów lub upałów. Najprościej jest wyciąć gałęzie poniżej porażonego miejsca i zabezpieczyć miejsca cięcia preparatem grzybobójczym. Jeżeli to nie pomoże i nadal widoczne są oznaki choroby, proponuję wyciąć drzewo by nie zaraziło innych.

Oczywiście chorób jest więcej i powinno się przyjąć następującą metodę, by nie kupować niezwykle drogich środków chemicznych. Pierwsza: Miedzian – zwalczy nam większość chorób grzybowych. Druga: należy zwalczać owady przenoszące choroby wirusowe drzew środkami owadobójczymi, np. preparatem Karate.

Jeżeli chodzi o szkodniki, to szczególnie uciążliwe są mszyce, które od końca kwietnia niszczą nasze drzewa, krzewy i warzywa. Brak oprysków roślin przeciwko tym pluskwiakom przyczynić się może do masowego ich występowania a opanowane przez nie rośliny przestają rosnąć. Mszyce można zwalczać preparatami chemicznymi np. APHISOL lub co bardziej polecam preparatami ekologicznymi własnej produkcji sporządzonymi z pokrzywy, czosnku czy mniszka lekarskiego.

Poniżej kalendarz biodynamiczny maj 2019

 

 

Leszek Ciepielski
29.04.2019r.

 

Metalowe altany ogrodowe na narzędzia, estetyczne i proste w montażu, poleca wielobranżowy sklep internetowy TwójPasaż.pl   https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Altany-Domki-ogrodkowe/204

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *