Porzeczka czarna pełna zdrowia
28/01/2020
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
10/02/2020

Kalendarz biodynamiczny luty 2020

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w lutym? Styczeń w tym roku jest bez deszczu i z rekordowo wysokimi temperaturami, nocą nieco poniżej zera a dniem w końcówce miesiąca nawet powyżej 10 st. C. Bez śniegu i z niewielkimi opadami deszczu, to niezbyt dobrze. Widać już pierwsze, zbyt wczesne symptomy wiosny, przyroda powoli budzi się do życia.

 

 

Na niebie widać coraz częściej klucze ptaków migrujących z południa. Jaki będzie luty, jakie są prognozy pogody? Spójrzmy na bieżący KALENDARZ BIODYNAMICZNY LUTY 2020.

 

Kalendarz biodynamiczny – ogrodowy sad

W słoneczny dzień możemy wykonać cięcie prześwietlające drzew, szczególnie jabłoni, śliw i grusz oraz krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrest, maliny, aronia, jeżyny bezkolcowe czy borówki amerykańskie. Podczas zabiegu prześwietlającego wycinamy zbędne gałęzie, konary oraz pędy zagęszczające koronę drzew i krzewów, szczególnie te krzyżujące się ze sobą i nakładające się na siebie. Zabieg ten dostarczy przyszłym owocom więcej światła i spowoduje to, że owoce będą większe i lepiej wybarwione. Miejsca cięcia grubszych gałęzie trzeba zabezpieczyć balsamem sadowniczym lub samodzielnie wykonanym preparatem z gliny, farby emulsyjnej z dodatkiem dowolnego preparatu grzybobójczego.

Po cieciu prześwietlającym można wykonać oprysk preparatem parafinowym, który zniszczy zagnieżdżone w miejscach pęknięć kory kolonie mszyc i przędziorków. Pnie drzew, jeżeli nie zrobiliśmy tego w grudniu, można pobielić wapnem zmieszanym z gliną. Wycinamy tuż przy ziemi pędy malin, owocujących na jednorocznych odrostach np. Polana.

Koniec lutego to ostateczny termin na cięcie winorośli. Cięcia wykonane w późniejszym terminie spowoduje wypłynięcie ze szczepów winorośli soków, które spływając, spowodują obsychanie niżej położonych pąków. Zjawisko to nazywane jest płaczem winorośli lub płaczem łozy.

 

 

Jeżeli doszłoby w lutym do ocieplenia i temperatura przekroczy +7 st. C, możemy wykonać oprysk przeciwko grzybom – sprawcom kędzierzawości brzoskwiń i nektaryn. Można też opryskać truskawki, dobrze do tego nadają się Syllit lub Miedzian.

Trzeba też zrobić przegląd krzewów i drzew owocowych oraz sprawdzić, czy nie ma na nich szkodników. Na pędach, pniach i w zakamarkach kory mogą rozwijać się jaja gąsienic i miseczników. Jeżeli znajdziemy je tam, nie należy zwlekać i szybko przeprowadzić oprysk preparatami olejowymi np. Promanalem albo Pinoli.  Jeżeli tego nie zrobisz, dojdzie do zahamowania wzrostu, obumierania pędów, żółknięcia liści i deformacji.

 

 

Kalendarz biodynamiczny  – w warzywniku

Luty to dobry miesiąc do planowania siewów i nasadzeń. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę płodozmian, wykonane nawożenie organiczne i nawozem zielonym. Przeglądamy nasiona, które zostały nam z ubiegłego roku i robimy listę nasion do zakupu. Nie zostawiaj do siewu nasion przeterminowanych, bo mają one osłabioną zdolność kiełkowania i są bezużyteczne.

Jeżeli macie w domu parapet od południowej strony i wyrozumiałą żonę (męża), to możemy w 2-4 pojemnikach rozpocząć produkcję rozsady porów, selerów, sałaty i kapusty wczesnej. Uzupełnieniem wysianych nasion na rozsadę będzie pojemnik z zieleniną do wykorzystania jeszcze przed wiosną. Proponuję posadzić kilka korzeni pietruszki i pojemnik z nasączoną wodą watą, na którą wysiejemy rzeżuchę. To będą doskonałe, świeże i zdrowe dodatki do kanapek, sałatek i jajecznicy.

 

Tunel foliowy zabezpieczy wiosną rośliny przed chłodem, latem wpłynie na jakość i ilość plonów.

 

Mimo dobrej pogody odwiedzając ogród, nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach i pomagamy im. Wykładajmy ziarna zbóż, kawałki słoniny czy pojemniki, w których zatopimy nasiona słonecznika w smalcu i powiesimy na gałęzi drzewa ku radości sikor.

 

Kalendarz biodynamiczny – zaplanuj i załóż zielnik

Jeżeli nie masz jeszcze w warzywniku zielnika, to warto go założyć. Aromatyczny zakątek będzie miłym i pożytecznym uzupełnienie dla warzyw. Najlepiej zaplanować dla niego jedno miejsce między zagonami albo wkomponować zioła między rabatę z bylinami. Będzie dla nich ładnym tłem. Teraz można przygotować dla nich podłoże, powinno być przepuszczalne i żyzne. Najlepiej sprawdzi się mieszanka dojrzałego kompostu z piaskiem w proporcjach 3:1.

 

 

Zioła nie lubią gleby ciężkiej i nieprzepuszczalnej. Jeżeli brakuje ci miejsca na zioła, możesz to samo zrobić w dużych glinianych donicach. To w lutym możemy wysiać większość ziół, które w maju będzie można wysadzić na zielniku. Warto je wyhodować samemu.

Kalendarz biodynamiczny luty 2020

 

04.02.2020
Leszek Ciepielski

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *