Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny - luty 2016

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w lutym 2016?

 

W ogrodowym sadzie:

Pogoda jak na początek lutego sprzyja pracom w ogrodzie. Jest ciepło, nie ma śniegu i ziemia obsycha.

W słoneczny dzień możemy wykonać cięcie prześwietlające drzew, szczególnie jabłoni, śliw i grusz oraz krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrestu, malin, aronii, jeżyny bezkolcowej czy borówki amerykańskiej. Podczas zabiegu prześwietlającego wycinamy zbędne gałęzie, konary oraz pędy zagęszczające koronę drzew i krzewów, szczególnie te krzyżujące się ze sobą i nakładające się na siebie.

cięcie prześwietlające drzew

Zabieg ten dostarczy przyszłym owocom więcej światła i spowoduje to, że owoce będą większe i lepiej wybarwione. Miejsca cięcia grubszych gałęzi trzeba zabezpieczyć balsamem sadowniczym lub samodzielnie wykonanym preparatem z gliny, farby emulsyjnej z dodatkiem dowolnego preparatu grzybobójczego. Po cieciu prześwietlającym można wykonać oprysk preparatem parafinowym, który zniszczy zagnieżdżone w miejscach pęknięć kory kolonie mszyc i przędziorków. Pnie drzew, jeżeli nie zrobiliśmy tego w grudniu, można pobielić wapnem zmieszanym z gliną.

O bieleniu drzew pisałem już wcześniej w artykule: "Bielenie drzew owocowych - dlaczego warto?"

bielenie drzew

Wycinamy tuż przy ziemi pędy malin owocujących na jednorocznych odrostach np. Polana.

Koniec lutego to ostateczny termin na cięcie winorośli, bo cięcia wykonane w późniejszym terminie spowodują wypłynięcie ze szczepów winorośli soków, które spływając spowodują obsychanie niżej położonych pąków, zjawisko to nazywane jest płaczem winorośli lub płaczem łozy.

Jeżeli doszłoby w lutym do ocieplenia i temperatura przekroczy +7 st.C możemy wykonać oprysk przeciwko grzybom - sprawcom kędzierzawości brzoskwiń i nektaryn, dobrze do tego nadają się Syllit lub Miedzian.

W warzywniku:

Luty to dobry miesiąc do planowania siewów i nasadzeń trzeba wziąć przy tym pod uwagę płodozmian, wykonane nawożenie organiczne i nawozem zielonym. Przeglądamy nasiona, które zostały nam z ubiegłego roku i robimy listę nasion do zakupu.

O nasionach na wiosenne siewy pisałem w tych artykułach :

cebula bajkał

Jeżeli mamy w domu parapet od południowej strony i wyrozumiałą żonę (męża) to możemy w 2-4 pojemnikach rozpocząć produkcję rozsady porów, selerów, sałaty i kapusty wczesnej. Uzupełnieniem wysianych nasion na rozsadę będzie pojemnik z zieleniną do wykorzystania jeszcze przed wiosną – proponuję posadzić kilka korzeni pietruszki i pojemnik z nasączoną wodą watą, na którą wysiejemy rzeżuchę jak doskonały dodatek do kanapek, sałatek i jajecznicy.

Mimo dobrej pogody odwiedzając ogród nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach i pomagamy im wykładając ziarna zbóż, kawałki słoniny czy pojemniki, w których zatopimy nasiona słonecznika w smalcu i powiesimy na gałęzi drzewa ku radości sikor.

Wiosna już tuż, tuż.

Kalendarz biodynamiczny

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć...

kalendarz biodynamiczny luty 2016

  • Tytuł: Kalendarz biodynamiczny - luty 2016
  • Autor:
  • Data: 01/02/2016
  • Tagi:
Top