Tuesday 12, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny luty 2015

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w lutym?

 

W ogrodowym sadzie:

W mroźny słoneczny dzień możemy wykonać cięcie prześwietlające drzew, szczególnie jabłoni, śliw i grusz oraz krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrestu, malin, aronii, jeżyny bezkolcowej czy borówki amerykańskiej. Podczas zabiegu prześwietlającego wycinamy zbędne gałęzie, konary oraz pędy zagęszczające koronę drzew i krzewów, szczególnie te krzyżujące się ze sobą i nakładające się na siebie. Zabieg ten dostarczy przyszłym owocom więcej światła i spowoduje to, że owoce będą większe i lepiej wybarwione. Miejsca cięcia grubszych gałęzie trzeba zabezpieczyć balsamem sadowniczym lub samodzielnie wykonanym preparatem z gliny, farby emulsyjnej z dodatkiem dowolnego preparatu grzybobójczego. Po cieciu prześwietlającym można wykonać oprysk preparatem parafinowym, który zniszczy zagnieżdżone w miejscach pęknięć kory kolonie mszyc i przędziorków. Pnie drzew, jeżeli nie zrobiliśmy tego w grudniu, można pobielić wapnem zmieszanym z gliną. Wycinamy tuż przy ziemi pędy malin owocujących na jednorocznych odrostach np. Polana.

Koniec lutego to ostateczny termin na cięcie winorośli, bo cięcia wykonane w późniejszym terminie spowoduje wypłynięcie ze szczepów winorośli soków, które spływając spowodują obsychanie niżej położonych pąków, zjawisko to nazywane jest płaczem winorośli lub płaczem łozy.

Jeżeli doszłoby w lutym do ocieplenia i temperatura przekroczy +7OC możemy wykonać oprysk przeciwko grzybom sprawcom kędzierzawości brzoskwiń i nektaryn, dobrze do tego nadają się Syllit lub Miedzian.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

kalendarz biodynamiczny luty 2015

Warzywnik.

Luty to dobry miesiąc do planowania siewów i nasadzeń trzeba wziąć przy tym pod uwagę płodozmian, wykonane nawożenie organiczne i nawozem zielonym. Przeglądamy nasiona, które zostały nam z ubiegłego roku i robimy listę nasion do zakupu.

Jeżeli mamy w domu parapet południowej strony i wyrozumiałą żonę (męża) to możemy w 2-4 pojemnikach rozpocząć produkcję rozsady porów, selerów, sałaty i kapusty wczesnej.  Uzupełnieniem wysianych nasion na rozsadę będzie pojemnik z zieleniną do wykorzystania jeszcze przed wiosną – proponuję posadzić kilka korzeni pietruszki i pojemnik z nasączoną wodą watą, na którą wysiejemy rzeżuchę jak doskonały dodatek do kanapek, sałatek i jajecznicy.

Odwiedzając zimą ogród nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach i pomagamy im przeżyć trudny czas zimy wykładając im ziarna zbóż, kawałki słoniny czy pojemniki, w których zatopimy nasiona słonecznika w smalcu i powiesimy na gałęzi drzewa ku radości sikor.

  • Tytuł: Kalendarz biodynamiczny luty 2015
  • Autor:
  • Data: 15/01/2015
  • Tagi:
Top